Sponzorováno

Hyponatrémie – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (29)

Pokud je hladina sodíku v krvi nižší než 135 mEq / L, je to hyponatremie.

Pokud je hladina sodíku v krvi nižší než 135 mEq / L, je to hyponatremie.

Sodík v našem těle potřebujeme. Hraje naprosto nezastupitelnou roli v mnoha procesech. Sodík je jedním z nejdůležitějších iontů v našem organizmu. Tak to prostě je. Pokud je sodíku v krvi příliš málo, nastává stav nazývaný hyponatrémie. Tento stav může nastat kvůli některým zdravotním problémům, kvůli některým lékům, které užíváte nebo i když například pijete příliš mnoho vody.

V důsledku nízké hladiny sodíku vzrůstá množství vody ve vašem těle, a to způsobuje zvětšení buněk. To může vést k mnoha různým problémům. Některé z nich jsou mírné, jiné mohou být hodně vážné a dokonce i život ohrožující.

Kolik sodíku je už málo?

Jak nízká hladina sodíku je příliš nízká? Vaše hladina sodíku v krvi je normální, pokud je v rozmezí 135 až 145 miliekvivalentů na litr (mEq / L). Pokud je nižší než 135 mEq / L, je to hyponatremie. Váš lékař vám určitě může říct, zda je vaše hladina sodíku příliš nízká nebo ne. Zeptejte se ho.

Příznaky, symptomy hyponatrémie

Pokud máte jen mírnou hyponatrémii, nemusíte mít žádné příznaky. Symptomy se obvykle objevují, když náhle vzroste nebo klesne hladina sodíku. Příznaky hyponatrémie mohou zahrnovat:

 • Nevolnost s zvracení
 • Únavu
 • Bolesti hlavy nebo zmatenost
 • Křeče, křeče ve svalech
 • Podrážděnost

Závažné případy mohou vést k záchvatům nebo dokonce ke kómatu.

Příčiny hyponatrémie

Existuje mnoho důvodů, proč může být váš sodík příliš nízký. Tyto příčiny jsou nejčastější:

Léky

Diuretika a některá antidepresiva a léky proti bolesti mohou způsobit nutkání k močení nebo větší pocení. To může mít vliv na hladinu sodíku.

Zdravotní problémy

Poruchy srdce a onemocnění ledvin nebo jater mohou ovlivnit množství tekutin v těle a následně i hladinu sodíku. Také chronické záchvaty, těžké průjmy nebo zvracení mohou vyčerpat vaše tělo od tekutin a sodíku.

Hormonální nerovnováhy

Některé hormony ovlivňují hladinu sodíku ve vašem těle. Stav, nazývaný SIADH (Syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu), může způsobit zadržení vody. A stav nazvaný Addisonova nemoc může mít vliv na hormony, které pomáhají řídit elektrolyty v těle

Sponzorováno

Když pijete příliš mnoho vody

To může zředit množství sodíku v krvi. Obvykle se to stane, když lidé trpí příliš mnoho během vytrvalostních událostí, jako jsou třeba maratony nebo triatlony. A další sodík ztrácejí díky potu.

Extáze

Tento ilegální amfetamin je spojován s vážnými případy hyponatrémie.

Jaterní cirhóza

Pacienti s pokročilými formami jaterní cirhózy mají častěji sklon k hyponatrémii. I tato nemoc může být tedy příčinou hyponatrémie.

Kdo je rizikovou skupinou?

Vzhledem k tomu, že starší lidé obvykle častěji užívají určité léky nebo mají častěji chronická onemocnění, je u nich obecně častější výskyt hyponatrémie. Ale ani mladým se nevyhýbají choroby a hormonální nerovnováhy. A dále, pokud pijete příliš mnoho vody u toho, když děláte něco, co je fyzicky velmi náročné – třeba když běžíte maratón – může být pravděpodobnější, že se vyvine hyponatrémie.

Diagnóza hyponatrémie

Vzhledem k tomu, že příznaky hyponatrémie se mohou lišit od člověka k člověku, lékař vám pravděpodobně udělá test krve a moči k potvrzení této diagnózy. Může vás požádat o vaši lékařskou anamnéze a poté může provést fyzickou prohlídku.

Pamatujte

Je docela důležité si uvědomit, že hyponatrémie není rozhodně to samé jako nedostatek sodíku. I lidé s normálním množstvím sodíku v organizmu mohou mít hyponatrémii, pokud bude například sodík v krvi z nějakého důvodu naředěn nadbytkem vody, apod.

Léčba hyponatrémie

Jak už jsme v tomto článku uvedli, způsobit hyponatrémii může mnoho různých příčin. Léčba závisí na příčině.

Pokud se váš lékař domnívá, že pijete příliš mnoho vody, možná budete muset snížit její příjem. Jestliže užíváte diuretika, může váš lékař změnit vaše léky, aby se sodík v krvi mohl vrátit na normální úroveň.

Pokud se vaše hyponatrémie náhle objeví a je to těžké, možná budete muset dostat tekutiny IV, abyste mohli rychle dostat sodík. Možná budete muset zůstat v nemocnici. Máte-li příznaky, jako je bolest hlavy, nevolnost nebo záchvaty, může vám lékař také dát předpis, aby tyto problémy byly pod kontrolou.

Sponzorováno

Někdy stačí dodat sodík do těla pomocí infuze. Pamatujte si, že může docela trvat, než dostanete sodík do nějakého normalizovaného stavu.

A jak na prevenci?

 • Pokud máte takový zdravotní stav, který může vést k nízké koncentraci sodíku v krvi, jako nedostatečnosti nadledvin, ujistěte se, že jste s tímto problémem léčeni.
 • Buďte opatrní, kolik vody do sebe dostanete, zvláště pokud se účastníte vysokointenzivních fyzických aktivit. Existují dva spolehlivé způsoby, jak zjistit, kolik vody byste měli mít: vaše žízeň a barva moči. Pravděpodobně do sebe dostáváte dostatek vody, pokud necítíte žízeň a moč má mírně žlutou barvu.
 • Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli pít sportovní nápoje namísto vody během intenzivních fyzických aktivit. Tyto nápoje obsahují elektrolyty, které pomáhají udržet stav sodíku stabilní.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva