Bršlice kozí noha a její účinky na naše zdraví – na dnu i revma 4.92/5 (37)

Sponzorováno

Bršlice kozí noha a její účinky na naše zdraví - na dnu i revma„Plevel je rostlina, jejíž výhody ještě nebyly objeveny“ – tak přesně toto zahradní přísloví padne na tuto rostlinu. Bršlice kozí noha je asi všechny zahrádkáře naprostou zkázou. A proto s ní všichni zahrádkáři bojují. Na internetu je mnohem jednodušší najít informace o tom, jak s touto rostlinou bojovat, než informace o jejích přínosech pro zdraví. A ty jsou opravdu neobvyklé. My se dnes přidáme do druhého tábora, nebudeme radit, jak Bršlici vyhubit, ale jak ji použít na vaše zdravotní problémy.

Bršlice kozí noha a trochu z její historie

Jak dlouho už lidé používají Bršlici kozí nohu pro léčebné účely? Vlastně to můžeme říci odnepaměti. Archeologické vykopávky naznačují, že tato rostlina byla používána již neandertálci, pravděpodobně pro léčbu deformovaných kloubů a pro zmírnění bolesti.

Později byla ve středověku používána mnoha bylinkáři, v klášterních zahradách i jako zelenina nebo koření. V literatuře najdeme častou zmínku o tom, že je obtížné zbavit se Bršlice, než popis jejích léčivých vlastností. Bršlice se stala cenným zdrojem léčivých látek až na přelomu 19. a 20. století, kdy otec Johann Künzle, známý švýcarský fytoterapeut, začal využívat pozoruhodných vlastností této bylinky při léčbě onemocnění kloubů, dny, křečových žil, artrózy a mnoha dalších onemocnění.

Co obsahuje Bršlice kozí noha?

Výzkum chemického složení této bylinky naznačuje, že obsahuje:

 • Esenciální oleje, zejména limonen (stejně jako v citrónu, má antibakteriální vlastnosti) a felandren, který má antifungicidní vlastnosti.
 • Velké množství vitaminu C (200 mg ve 100 g čerstvé rostliny) a provitaminu A (karoten) cca 12 mg ve 100 gramech.
 • Různé minerály: železo, měď, mangan, vápník, hořčík a draslík.
 • Flavonoidy, které jsou antioxidanty.
 • Saponiny, které mají diuretické a expektorantní vlastnosti.
 • Pryskyřice

Z bylinky se nejvíce používá její zelená část, méně pak kořeny. Čerstvé listy bylinky se používají při vaření.

Sponzorováno

Použití Bršlice kozí noha a její účinky na naše zdraví

A kdy se tato bylinka používá, mluvíme-li o jejím přínosu pro naše zdraví?

1. Revmatická onemocnění a dna

Bršlice se v tradiční medicíně používá především v léčbě revmatických onemocnění a dny. Nicholas Culpeper, anglický lékař, bylinkář a botanik, kteří žil v sedmnáctém století, napsal o této bylince ve své knize toto: „Bršlice kozí noha je schopna léčit artritidu a bolesti u ischiatického nervu.“ Samozřejmě, toto tvrzení bylo založeno především na zkušenostech, aniž by byly známy mechanismy působení sloučenin nalezených v bylince (o to jsou ale cennější).

Moderní vědecký výzkum ukazuje, že Bršlice má silné protizánětlivé a protirevmatické (antiagregační) vlastnosti. Revmatická onemocnění a dna jsou způsobeny akumulací solí kyseliny močové v tkáni. Bršlice velmi zrychluje odstranění kyseliny močové z těla a zlepšuje abnormální metabolické mechanismy, které způsobují onemocnění.

2. Problémy a nemoci trávicího systému

Bršlice může být použita při poruchách střevních funkcí, na zácpu a průjem, také urychluje trávení, takže může být použito lidmi, kteří hubnou a chtějí potravu rychleji trávit.

3. Na močové cesty

Tato bylinka je také používána na ledvinové kameny a různé nemoci močového měchýře.

4. Na pročištění těla

Bršlice má detoxikační vlastnosti a čistí tělo. Proto je používána jako bylina podporující funkci jater. Kvůli diuretickým vlastnostem a skutečnosti, že urychluje trávení, může být také použita během vaší detoxikace.

5. Antimikrobiální vlastnosti

Četné studie prokázaly, že extrakty z Bršlice kozí nohy inhibují růst Staphylococcus aureus a bakterie Klebsiella pneumoniae. A dále také inhibují růst některých patogenních hub.

V kuchyni se používají především čerstvé jarní výhonky, sušená bylina se používá také jako koření. Z čerstvých jarních výhonků můžeme připravit výborný salát nebo polévku.

Sponzorováno

A co vy? Máte s bršlicí nějaké zkušenosti?

Co si ještě u nás můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Bršlice kozí noha a její účinky na naše zdraví – na dnu i revma”

  1. Květoslava Svačinova napsal:

   Zdravim Vás všechny v redakci. Bšlice byla můj úhlavni nepřitel 25let při okopavaní záhonu 9rúží obzvlášť na jaře. Před 10 lety jsem narazila na článek a též později na video o tom co bršlice vlastně je za úžasnou a též vtíravou bylimnku.Nyní si bršlici při pleti záhonu trochu nechám ať neutlačuje růže a často si při přípravě jídla odskočim k záhonu růží nátrhám lístky bršlice dodám dle fantazie k jídlu.Miluji její vůní, taky její chuť..Bršlice se mi začla rozmnožovat pod stromem moruše,tak u růží ji můžu konečně bez obav zrušit.Pokud se mi to povedeDěkuji za váš článek, jsou tam dalši informacé které jsem nikde jinde nečetla.Ano velmi užitečné.Moc děkuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva