Sponzorováno

Barva moči – co znamená různá barva moči? 4.85/5 (52)

Barva moči - co znamenáPokaždé, když močíte máte možnost dozvědět se něco o sobě, například to, jak jste hydratovaní nebo, zda některé z vašich životně důležitých orgánu vykazují známky dysfunkce. Pokud se chcete zorientovat a dekódovat barvy v záchodové míse, pomůže Vám přitom škála barev moči, která se vytvořila za účelem odhalení zdravotních problémů. Mnohé změny v barvě moči se dají vysvětlil jednoduše i podle toho, jak je hydratované vaše tělo v každém okamžiku.

Mnohé změny prostě přichází ze stavu hydratace, která je ovlivněna celou škálou věcí, které právě děláte. Různé odstíny žluté a bílé mohou být jen známkou toho, kolik tekutin pijete v porovnání s tím kolik z nich se dostane ven.

Ale pokud vaše moč začíná vypadat obzvlášť divně, mohou být na vině další faktory. Existují barvy, které poukazují na možné problémy konkrétních orgánů. Pokud máte krev v moči, to je znamení, že máte problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou, nebo močovou trubicí. Pokud je moč více hnědá, může to ukazovat na problém s játry, ale ve skutečnosti je pohled na moč jen první druh indikace screeningu, který je třeba prozkoumati podrobněji odborníky.

Barvy moči a možné projevy

Jasně bílá

Pokud je barva moči zcela jasná, může to být znamení, že pijete příliš mnoho vody. To může naznačovat ojedinělá rizika spojená s pitím velkého množství vody, což souvisí s ředěním soli v těle. Ale obecně platí, že pokud člověk pije tolik vody, že moč vypadá jako voda, pravděpodobně pije víc, než je nutné. Vysoká hydratace zřídka způsobuje vážné zdravotní problémy, avšak není to vyloučeno. Ve většině případů je to však v pořádku a jste dobře hydratovaní.

Světle slámová až jantarová nebo medová barva moči

Světlejší odstíny žluté ukazuje, že jste pravděpodobně dobře hydratovaní, ale pokud barva ztmavovat, může to být znamení, že je třeba doplnit více tekutin.

Hnědá jako tmavé pivo

Pokud jste si všimli hnědé odstíny v moči, mohlo by to být jen známkou toho, že jste dehydratovaní. Nicméne, v tomto případě je dobré navštívit s tímto problémem lékaře, protože hnědá moč může být takové náznakem problémů s játry. Pokud jsou játra nemocná, může dojít k tomu, že se nezpracovávají některé žlučové soli. Tyto soli by měly být zpracovány a vyloučeny stolicí, ale tím, že jsou játra nemocná dochází k tomu, že se tyto soli pobývají v krvi a následně v moči, což způsobuje hnědou barvu moči. Vyšetření v tomto případě je velmi rychlé, stačí navštívit svého lékaře.

Sponzorováno

Růžová až načervenalá barva moči

Červený odstín v záchodové míse může naznačovat závažný zdravotní problém. V urologii je tento problém tím nejzávažnějším je to doslova výstražné znamení. Červená barva může někdy pocházet z jídla, které jste snědli, ale i dalších látek, které jste požili, červená barva může být způsobeno krví, která se dostala do moči. Pokud si všimnete růžový nebe červený odstín vaší moči, dokonce už jen jednou, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Je zde totiž obrovský seznam podmínek, jak nezhoubných a zhoubných, které mohou způsobovat, že se krev dostala do moči.

Může to naznačovat onemocnění ledvina, infekce močových cest, ledvinové kameny a kameny v močovém měchýři, nebo více závažné problémy, jako je rakovina ledvin, močového měchýře a prostaty. Jakmile lékař analyzuje vzorek moči, bude rychle schopen určit, zda růžový nebe červený odstín je způsobeno krví, nebe něčím jiným, přičemž může pokračovat v příslušných krocích.

Modrá nebe zelená barva moči

Většinu lidí by se při pohledu do záchodové mísy zřejmě pořádně podiví, kdyby měla jejich moč modré nebo zelené zbarvení. Takové zbarvení je velmi vzácné, ale není vyloučeno. Za následek může mít tento jev některé z málo známých onemocnění, včetně porfyrií – zděděný stav enzymu, přičemž modrá nebo zelená moč, by neměla být prvním příznakem onemocnění v takových případech.

Někdy mohou mít lidé podivné barvy moči, například po jídle barvených potravin. Záleží na tom, jak dobře jsou barviva absorbován střevem, a jak snadno, respektive těžko si s nimi dokáže poradit ledviny. Existuje mnoho barviv, potravin a látek, které nejsou dostatečně absorbovány a občas se s nimi tělo vypořádá tak, že je vyloučí snadno prostřednictvím moči ven z gastrointestinálního traktu. To je důvodů, proč i výkaly často obsahují různé barvy. Když se vyloučí do moči mohou samozřejmě zpusobí změnu barvy, přičemž určitou roli může hrát i nějaký genetický faktor v tom, jak přesně se to stane. Mnoha lidí se to však netýká, protože tělo je schopno dostatečně se vypořádat s potravinami a barvivy v nich.

Víte, že: I některé léky mohou být zodpovědné za bizarní změny barvy moči.

TIP: Znáte Urinoterapii?

Divný zápach moči?

Někdy mohou na může zdravotní problémy upozornit i jiný faktor, než jen barva, třeba i takový zápach. Pokud je moč divně cítit, může to sice poukazovat na určitý problém, ale zápach není obvykle tak přímý ukazatel nemoci jako barva. V tomto případě se mnohem častěji jedná o nápoje a potraviny, které jste jedli. Výjimkou nejsou ani léky, které mohou mít značný vliv.

Divná konzistence moči?

Někdy i samotná konzistence moči může být zvláštní, například, pokud moč vypadá hustší, než je obvyklé. I když to může být jednoduše výsledkem močení s větší silou, než je obvyklé, může to být občas ukazatelem symptomu týkajícího se zdraví. I když to obvykle není problém, ale je to jen vlivem toho, jak silně močíte, objevit se může pěnivost, což způsobují bílkoviny v moči.

Bílkoviny v moči mohou být svědčit o problému s ledvinami, tehdy je nutné poradit se se svým lékařem o možnostech léčbám po provedení analýzy moči.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějakou barvu moči? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Barva moči – co znamená různá barva moči?”

  1. Lukašíková napsal:

   Dobrý den. V poslední době mívám občas sytě citronově žlutou moč-
   Není žádný zápach. Jím docela hodně zeleniny i zeleninové natě. Může to být z toho? Mám 76 let a předtím jsem to nikdy neměla. V loňském roce jsem měla v lednu a v prosinci Covid, lehkou formu. Uvádějí se různé symptomy, tak třeba i z roho? Děkuji za zamyšlení

   • Může toho být více.

    Vitaminy skupiny B, jako je riboflavin (B-2) a kobalamin (B-12), jsou známé tím, že způsobují hodně žlutou – žluto-zelenou moč. Pokud užíváte doplňky nebo multivitamíny, mohou být zdrojem vaší barevné moči právě ony. Stejný účinek mohou mít i různé koktejly, které jsou také obohaceny o vitamíny B.

    Přebytek beta karotenu nebo vitaminu C může vést k moči, která je tmavě žlutá nebo oranžová.

    Léky na předpis a léky bez předpisu také mohou vaši moč takto rozjasnit. Třeba různá antibiotika, laxativa a některé chemoterapeutické léky používané k léčbě rakoviny.

    Často je jasně žlutá moč neškodná a je pouze známkou toho, že užíváte více vitamínů, než vaše tělo potřebuje. Je zde ideální poradit se svým lékařem, jaké vitamíny vaše tělo tolik nepotřebuje.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva