Vanad – stopový prvek a jeho vliv na zdraví 4.94/5 (18)

Sponzorováno

Vanad - stopový prvek a jeho vliv na zdravíZastoupení vanadu v těle dospělého člověka je 17 až 43 mg. Objevil ho Švéd Sefström a pojmenoval ho podle švédské bohyně Vanadis. Vanad je stopový prvek, který zabraňuje tvorbě a hromadění cholesterolu v krevním oběhu ve větším množství. Je nutný pro buněčný metabolismus a pro stavbu kostí a zubů. Působí proti vzniku cukrovky. Vanad sám o sobě může pomoci snížit užívání inzulínu v průběhu 4 až 6 měsíců užívání tohoto prvku.
Úloha vanadu v lidském organismu není dosud zcela objasněna. Předpokládá se působení v thyreoidálním metabolismu, antikancerogenní efekt, schopnost imitovat inzulin a další biochemické funkce. Nedostatek tohoto stopového prvku byl popsán experimentálně pouze u zvířat. Vanad je důležitý pro regulaci mineralizace kostí a zubů.

Proto také názory na význam vanadu jsou nejednotné. Ohledně využití solí vanadu se začalo uvažovat v souvislosti s terapií cukrovky, protože mají schopnost zvyšovat využitelnost inzulínu v organismu. Některé zdroje uvádějí, že po jejich podání dochází ke snížení hladiny krevního cukru, což by mohlo mít za následek to, že pacienti by mohli používat nižší dávky inzulínu. Vanad zde se vyskytuje ve formě sloučeniny jako vanadyl sulfát. Proto vanadyl sulfát a (také) další sloučenina, pikolinát chromu by měly fungovat tímto způsobem. Obě sloučeniny také pomáhají zlepšovat transport živin do svalové tkáně.

Sponzorováno

Funkce vanadu v našem těle

  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání před kardiovaskulárními chorobami a zejména před cukrovkou
  • lze jej využít spolu s chromem při léčbě cukrovky, ale je třeba je brát každý v jinou dobu
  • ovlivňuje plodnost mužů i žen

Denní potřeba vanadu

Denní dávky se pohybují mezi 100 až 300 mcg. Mezi vanadem a mědí může dojít k vzájemné vazbě, a proto, pokud se využívají oba tyto prvky, je třeba je brát odděleně.

Zdroje vanadu

Zdroje vanadu jsou: červené maso, ryby, rostlinné oleje, celá zrna, fazole, kopr a jiné druhy zeleniny, převážně ty, které jsou vhodné k léčení cukrovky. Vanad se těžko vstřebává.

Nejvíce vanadu obsahují: jablka, hrušky, švestky, zelí bílé, česnek, ostružiny, mrkev, ředkvička, mléko a tvaroh.

Příznaky při nedostatku vanadu

Nedostatek vanadu může způsobit kardiovaskulární onemocnění, poruchy funkcí ledvin, může se podílet na neplodnosti mužů a žen. Je jednou z příčin úmrtnosti dětí. Současně je nedostatek vanadu příčinou vzniku cukrovky u lidí, ale i u zvířat.

Příznaky při přebytku

Sponzorováno

Při předávkování se může vyskytnout: astma, zápal plic a různé kožní ekzémy.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva