Sponzorováno

Hořká čokoláda může pomoci snížit váš krevní tlak – potvrzují to studie 4.85/5 (13)

Hořká čokoláda má pozitivní vliv při vysokém krevním tlaku

Hořká čokoláda má pozitivní vliv při vysokém krevním tlaku

Navíc hořká čokoláda pomáhá také snižovat riziko cukrovky a srdečních chorob. Je to další dobrá zpráva pro milovníky čokolády: Nová Harvardská studie zjistila, že konzumace malého čtverečku hořké čokolády denně může pomoci snížit krevní tlak u lidí s hypertenzí.

Studie se připojuje k rostoucímu výzkumu zdravotních přínosů flavonoidů, sloučenin v neslazené, kvalitní, hořké čokoládě, které způsobují dilataci krevních cév.

Definujme si hořkou (tmavou) čokoládu

Kolik kakaa by hořká čokoláda měla mít, aby byl zdravá?

Obecně se definuje kategorie čokolády na základě obsahu kakaa nebo kakaové sušiny. Čím vyšší je procento kakaové sušiny, tím více flavonoidů prospěšných pro srdce čokoláda obsahuje. Chcete-li vybrat tu nejzdravější hořkou čokoládu, zkontrolujte štítek: Mělo by tam být uvedeno, že čokoláda obsahuje 70 procent kakaa (ideálně klidně víc, já mám rád třeba 90%, kolega ujíždí na 100% čokoládě, ale mě už to moc nechutná). Tyto čokolády obsahují malé množství cukru pro chuť a zdravé množství flavonoidů.

Studie zdravotní přínosy hořké čokolády potvrdily

Studie analyzovala 24 „čokoládových“ studií na 1 106 lidech. Zjistilo se, že hořká čokoláda, druh, který obsahuje alespoň 50 až 70 procent kakaa, snižuje krevní tlak u všech účastníků, ale nejvýrazněji u těch s hypertenzí. Výzkumníci také zjistili, že čokoláda zvyšuje citlivost na inzulín, což je dobré pro snížení rizika cukrovky.

Zdá se, že hořká čokoláda také pozitivně ovlivňuje cholesterol. Vědci z Harvardu našli určité důkazy o malém poklesu LDL (špatného) cholesterolu a významný nárůst HDL (dobrého) cholesterolu. Triglyceridy však zůstaly nezměněny.

Jak píší vědci, existuje „spíše silný důkaz“, že konzumace kakaa zlepšuje několik důležitých kardiovaskulárních rizikových faktorů „a pravděpodobně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění“.

Sponzorováno

Výzkum propagující zdravotní přínosy čokolády je v posledním desetiletí stále populárnější. Zatímco čaj, ovoce a zelenina také obsahují tyto látky prospěšné pro srdce, flavonoidy jsou zvláště bohaté v kakaové sušině kakaových bobů.

Čokoláda s vyšším podílem kakaové sušiny bude přirozeně obsahovat více flavonoidů. Hořká čokoláda například obsahuje 46 až 61 mg katechinu, což je druh flavonoidů, ve 100 gramech, zatímco mléčná čokoláda obsahuje pouze 10 až 13 mg, uvádí studie.

Je zřejmé, že povzbuzovat lidi, aby jedli hořkou čokoládu pro její zdravotní přínosy, je přitažlivá rada a mnoho lidí si ji rádo vzalo k srdci. Ale pozor, čokoládu jezte pravidelně a v rozumném množství. Pak jsou její přínosy dobré.

Jiné studie naznačují, že moderní výroba čokolády může způsobit ztráty více než 80 procent původních flavonoidů z kakaových bobů, a přidaný cukr může přispět k nárůstu hmotnosti, což může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

Nejlepší radou je střídmost — plus výběr čokolády s nejnižším množstvím cukru a nejvyšším množstvím kakaa. Pro ty, kteří chtějí, aby jejich malý čtvereček hořké čokolády obsahoval nejvyšší koncentraci flavonoidů, doporučuji vybírat hořké čokolády, které obsahují alespoň 70 procent kakaa.

Každopádně je potřeba další výzkum, abychom se ujistili, že riziko přibírání na váze nepřeváží výhody pro vaše srdce.

Sponzorováno

A co vy? Dáte si každý den 2 čtverečky hořké čokolády? Já ano :)

Dále si o hořké čokoládě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva