Hořká čokoláda pomáhá při (mírném) průjmu? Ano, potvrzují to studie 4.71/5 (7)

Sponzorováno

  • Vědci z nemocnice v Oaklandu potvrdili, že mýtus o čokoládě je skutečně pravdivý!
  • Hořká čokoláda může zmírnit příznaky průjmu.
  • Chemická látka v kakaových bobech může skutečně omezit tvorbu tekutin, které způsobují průjem
  • Studie tak ukazuje, že flavonoidy nalezené v kakaových bobech mohou pomoci zabránit hromadění tekutiny v tenkém střevě spojeném s průjmem.
  • Výzkumníci tvrdí, že výsledky naznačují, že flavonoidy z kakaa mohou být použity ve výživových doplňcích jako přírodní lék na průjem a hořká čokoláda, která obsahuje nejvyšší koncentraci těchto flavonoidů, může také nabídnout mírnou úlevu od průjmu.

Čím víc hořká čokoláda je, tím lépe

Čím víc hořká čokoláda je, tím lépe

Nová studie provedená výzkumníky z nemocnice a výzkumného centra v Oaklandu je první, která objevila, že chemická látka v kakaových bobech může omezit tvorbu tekutin, které způsobují průjem. Kakaové boby obsahují velké množství chemických látek zvaných flavonoidy. Vědci se domnívají, že tyto flavonoidy lze použít k vytvoření přírodních doplňků ke zmírnění příznaků průjmu.

Hořká čokoláda obsahuje vysoké koncentrace kakaa a může nabídnout mírnou úlevu od průjmu (nečekejte extra zázraky, ale mírně to pomoci může).

Studie zveřejněná ve vydání The Journal of Nutrition zjistila, že flavonoidy z kakaa se mohou vázat a inhibovat protein ve střevech zvaný CFTR, který reguluje sekreci tekutin v tenkém střevě. Výzkum byl proveden ve spolupráci s vědci z Heinrich Heine University v Německu. „Naše studie představuje první důkaz, že ztrátě tekutin střevem lze zabránit flavonoidy z kakaa,“ řekl Horst Fischer, Ph.D., přidružený vědec, Children’s Hospital Oakland Research Institute a spoluautor studie. „Zjištění by mohlo vést k vývoji přírodních léčebných postupů, které jsou levné, snadno dostupné a je velmi nepravděpodobné, že budou mít vedlejší účinky.“

Sponzorováno

Každý rok Evropané udělají v průměru 2,4 milionu návštěv svého lékaře s příznaky průjmu. Děti mladší pěti let a starší lidé mají největší pravděpodobnost vzniku vážných zdravotních problémů, pokud jejich stav vede k dehydrataci. Pacienti s průjmem mohou ztratit nebezpečné množství tekutin. V závažných případech mohou děti nebo starší pacienti s průjmem zemřít na dehydrataci během několika dnů (to je extrémní příklad, podotýkám).

Historie ukazuje, že používání kakaa k léčbě průjmu sahá až do 16. století ke starověkým jihoamerickým a evropským kulturám. Až dosud nikdo přesně nevěděl, proč se kakaové boby jeví jako lék. Tento výzkum úspěšně dokazuje, že tento starověký mýtus je skutečně založen na vědeckých principech. Více než rok vědci testovali kakaový extrakt a flavonoidy v buněčných kulturách, které napodobují výstelku střeva. Všechny kultury vykazovaly nižší hladiny tekutin. Následně testy potvrdily, že kakaové flavonoidy jsou možným lékem na mírný průjem.

Pro dosažení nejlepších výsledků si budete muset vybrat samozřejmě hořkou čokoládu, protože má nejvyšší obsah flavonoidů. Čím vyšší je obsah kakaa, tím více flavonoidů čokoláda obsahuje. Mléčná čokoláda může způsobit průjem u těch, kteří nesnášejí laktózu, protože obsahuje určité množství laktózy. Tak na to pozor.

Sponzorováno

Zkoušeli jste už použít čokoládu na mírnější průjem? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o čokoládě a průjmu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva