Sponzorováno

Proč je čokoláda jedovatá pro psy + co dělat, když čokoládu pes sní 4.78/5 (9)

  • Čokoláda je pro psy toxická, protože obsahuje chemickou látku nazývanou theobromin a také kofein.
  • Obě látky se v medicíně používají jako diuretikum, stimulátor srdce, dilatátor cév a relaxant hladkého svalstva.
  • Psi nemohou metabolizovat theobromin a kofein tak dobře jako lidé. Proto jsou psi citlivější na účinky těchto látek.
  • U lidí je poločas rozpadu theobrominu je 2–3 hodiny. Absorpce u psů je však pomalá, poločas teobrominu u psů je asi 18 hodin.

Ne, psovi čokoládu nedávejte

Ne, psovi čokoládu nedávejte

Potenciální nebezpečí pro člověka při konzumaci příliš velkého množství čokolády jsou dobře známá (obezita a zubní kaz, abychom jmenovali alespoň dvě), ale možná nevíte, že čokoláda je pro psy potenciálně smrtelným jedem.

Čokoláda je jistě lahodná pochoutka pro lidi, ale určitě není vhodná pro psy. Toxicita čokolády je běžný problém pozorovaný u psů a často pramení z jejího náhodného požití.

Čokoláda je tedy pro psy toxická, úroveň toxicity závisí na druhu čokolády, na tom, kolik ji pes sní a jak velký je pes. Podívejme se blíže na to, co se stane, když pes sní čokoládu a co byste případně měli dělat.

Porozumění psům a čokoládě: Proč je pro psy čokoláda nebezpečná

Čokoláda je pro psy toxická, protože obsahuje theobromin a v menší míře i kofein. Lidé metabolizují theobromin celkem snadno, ale psi ne. Psi zpracovávají teobromin a kofein pomalu, což umožňuje těmto toxickým sloučeninám hromadit se v jejich systémech a způsobovat klinické příznaky spojené s toxicitou čokoládou.

Ale pokud jde o toxicitu pro psy, ne všechny čokolády jsou stejné. Co se stane, když pes sní čokoládu, se liší podle druhu čokolády, kterou snědl. Za nejtoxičtější je považována například hodně tmavá čokoláda a i kakao, dále pak i méně hořká čokoláda, méně nebezpečné (ale stále nebezpečné) jsou mléčná čokoláda a nakonec bílá čokoláda.

Čím je čokoláda tmavší a více hořká (obsahuje více kakaa), tím je pro psy nebezpečnější. Bílá čokoláda pak má theobrominu nejméně a je tak nejméně nebezpečnou pro psy.

Toxicita čokolády je u psů tak běžná, že existují i aplikace, které fungují jako měřič toxicity čokolády, pomocí kterého můžete zjistit, zda váš pes spotřeboval toxické množství čokolády.

Co se stane, když pes sní čokoládu?

Většina příznaků se začne objevovat do dvou hodin po požití, ale jelikož se theobromin u psů metabolizuje pomalu, může trvat až 24 hodin, než se objeví.

Záleží na velikosti vašeho psa a na tom, kolik čokolády sežral.

Pokud máte středního nebo velkého psa, který sežere jen malé množství čokolády, pak si můžete všimnout pouze příznaků spojených s podrážděným žaludkem, jako je zvracení nebo průjem.

Pokud ale váš pes sežere velké množství čokolády nebo máte malého psa, který sežere tmavou čokoládu, mohou se u něj vyvinout následující příznaky čokoládové toxicity:

  • Záchvaty
  • Třes
  • Nepravidelný srdeční tep
  • Infarkt
  • Vnitřní krvácení

Tyto příznaky obvykle probíhají s nástupem extrémního vzrušení.

Co mám dělat, když váš pes sežral čokoládu?

Pokud máte podezření, že váš pes sežral čokoládu, nebo ho vidíte kousat čokoládu, nečekejte, až se u nich objeví známky toxicity. Okamžitě zavolejte veterináře. Čím dříve je pes ošetřen, tím vyšší je pravděpodobnost, že se uzdraví bez incidentů.

Sponzorováno

Určitě mu zavolejte a připravte se na otázku, jakou čokoládu pes sežral a kolik kg váží váš pes.

Je užitečné si obal nechat nebo vyfotit a dát jej veterináři a dát mu vědět, když si myslíte, že váš pes sežral právě tuto čokoládu. Léčba se často liší podle toho, jak dlouho je čokoláda v těle psa.

Ale zase zapojte selský rozum. Pokud váš velký pes někde sežral kousek mléčné čokolády, není potřeba hned volat veterináře.

Pro mnoho psů není požití malého množství mléčné čokolády škodlivé. Středně velký pes vážící 23kg by musel sníst 40-50g hodně hořké čokolády nebo 100g mléčné čokolády, aby potenciálně vykazoval známky nějaké otravy.

Letální dávka (smrtelná dávka) theobrominu je u psů 100-500 mg/kg tělesné hmotnosti. Ne všechny druhy čokolády však obsahují stejné množství theobrominu: kakaové prášky a obyčejná čokoláda obsahují nejvyšší koncentrace (20 mg/g a 15 mg/g), mléčná čokoláda jich má mnohem méně (2 mg/g) a bílá čokoláda má nejnižší koncentraci (0,1 mg/g). Méně než 100 g čisté čokolády tedy může být pro 10 kg psa smrtelné.

Léčba toxicity čokoládou u psů

Léčba toxicity čokolády u psů je dekontaminace od čokolády a následná podpora.

Nejprve je třeba ze systému vašeho psa odstranit čokoládu. Pokud byla psem čokoláda sežrána během poslední hodiny, váš veterinář může být schopen u psa vyvolat zvracení, aby dostal čokoládu z jeho těla. To je další důvod, proč nečekat na zavolání veterináře poté, co váš pes snědl čokoládu.

Mějte na paměti, že byste se nikdy neměli pokoušet přimět svého psa, aby zvracel doma bez dohledu veterináře. Pokud je to více než několik hodin nebo nevíte, kdy byla čokoláda konzumována, může se váš veterinář pokusit pomoci odstranit toxické vedlejší produkty čokolády v těle vašeho psa podáním aktivního uhlí nebo podáním nitrožilních tekutin prostřednictvím katétru. Pokud váš pes nevykazuje známky toxicity čokolády, může to být vše, co potřebuje.

Co se stane, když pes sní čokoládu a onemocní? Léčba závisí na klinických příznacích psa. Pravděpodobně bude muset být hospitalizován, aby získali podporu ve formě intravenózní tekutinové terapie, léky proti nevolnosti nebo proti průjmu, lék proti záchvatům atd. Silná toxicita čokoládou může býti smrtelná, takže každý pes, který má účinky otravy čokoládou by měl být neustále sledován veterinárním personálem.

Hospitalizace kvůli toxicitě čokolády může být krátká – jeden den nebo několik dní.

Proto uchovávejte veškerou čokoládu mimo dosah psů. Čokoláda, a to ani v malých množstvích, není nikdy pro psa dobrou pochoutkou. Zatímco psi a čokoláda k sobě nepasují, buďte si jisti, že existuje mnoho bezpečných možností léčby. A pro psa najděte jiné pochoutky.

Požití čokolády psem je jen zřídka smrtelné, ale může mít za následek závažné příznaky.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s pozřením čokolády psem? Napište nám o tom do komentářů. Budeme rádi.

A dále si přečtěte o čokoládě a psech

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva