Je döner kebab zdravý nebo ne? 4.78/5 (9)

Sponzorováno

  • Döner kebab není moc zdravý.
  • Vědci zjistili, že Döner kebab obsahuje až ekvivalent vinné sklenice kuchyňského oleje. Jeden z testovaných kebabů obsahoval 140 g tuku, což je dvojnásobek maximální denní dávky pro ženy. Další kebab obsahoval 111g. Odborníci na výživu uvedli, že jíst dva takové kebaby týdně může způsobit infarkt do 10 let.
  • 111 g tuku v kebabu je 1000 kalorií, což je ekvivalent vinné sklenice oleje na vaření. Většina tohoto tuku je nasycená, takže jen zvýší váš cholesterol a časem ucpává vaše tepny.

Je kebab zdravý? No. Moc ne.

Je kebab zdravý? No. Moc ne.

Döner kebab je u nás hodně oblíbený fastfood – tuk a sůl jsou hlavními skupinami potravin, které jsou v kebabu problematické. Přesto nabízí i zeleninu, bílkoviny a sacharidy. Je Döner kebab moudrá volba?

Po několika osvěžujících pivech si lidé často rádi zajdou k nejbližšímu dodavateli středomořské kuchyně a pochutnají si na tradičním oblíbeném döner kebabu.

Döner kebab – jehož „vynálezce“ Mahmut Aygun zemřel ve zralém věku 87 let – měl dříve celkem špatnou pověst – zprávy o pochybných masných a hygienických praktikách a hladinách soli a tuku se nesly mnoha novinami.

Přesto se na první pohled může zdát, že döner je tou zdravější volbou při nákupu fast foodu.

Jako jídlo v sobě Döner kebab spojuje libové maso, celozrnný pitta chléb a obsahuje i zeleninu ve formě salátu, rajčat a salátové okurky. Döner kebab ale bývá také plný dresinků, které často obsahují spoustu tuku a soli.

V jedné studii se zjistilo, že döner kebab je jedno z nejtučnějších fastfoodů. Jedna porce obsahovala 140 g tuku, dvojnásobek maximální denní dávky pro ženy, a kalorický ekvivalent vinné sklenice oleje na vaření. A 60 % testovaných kebabů mělo vysoký obsah trans-tuků, které zvyšují hladinu cholesterolu.

Pak je tu otázka velikosti porce.

Sponzorováno

Porce kebabu bývají velmi velké a döner kebab se obvykle konzumuje i s alkoholem.

Stejně jako ostatní fast foody, velký döner kebab může obsahovat až polovinu doporučené denní dávky kalorií v jedné porci.

Lidé jdou pro hodnotu za své peníze. Pokud by dostali malou porci, byli by zklamaní a už by se do té prodejny kebabu nevrátili. Takže průmysl je zde zaměřen na prodej velkých porcí.

Döner kebab byl údajně vynalezen před 40 lety panem Aygunem, který opustil Turecko ve věku 16 let, aby nakrmil migrující dělníky. Stejně jako hrabě ze Sandwiche před ním si uvědomil, že jídlo na cestách je nejužitečnější a nejlepší, když se nacpe do chleba.

Kebabové maso – jehněčí pečeně a koření – se tradičně podává s rýží a salátem na talíři.

Ale takové jídlo vyžaduje čas, prostor a příbory. V roce 1971 tedy pan Aygun vyklopil zálivku z masa, salátu, rajčat, cibule a česneku do pitta kapsy. A ejhle, döner kebab – pojmenovaný podle tureckého slova „dondurmek“, což znamená rotující pečeně – byl na světě.

Tento koncept se ujal a stal se oblíbeným občerstvením pro každého, kdo má zájem jídlo do ruky – zejména pro milovníky jídla pozdních nočních hodin.

Ručně řezaná rotující pečeně, která je součástí turecké kuchyně už téměř století, byla poskvrněna masově vyráběnými „sloními stehny“ – nasekanými kusy neurčitého masa.

Jednou výzkumnící našli doner s až 22 % tuku a až 12 g soli – to jsou dvě vrchovaté čajové lžičky, dvojnásobek doporučeného denního příjmu soli.

Většina lidí, kteří jedí döner kebab, je však někdy opilá, a proto nemají nejlepší pozici k rozhodování o zdravém stravování.

Sponzorováno

Kebab není zdravý. Konečný účinek konzumace döner kebabů by byl závislý na zbytku stravy člověka. Pokud budete jíst po zbytek času hodně ovoce a zeleniny, nebude to problém. Ale pokud budete jíst koláče a hranolky a smažené snídaně, tak do 10 let směřujete k infarktu.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva