Sponzorováno

Vysoký tlak je pro ženy nebezpečnější než pro muže 4.67/5 (3)

Vysoký tlak je pro ženy nebezpečnější než pro mužeUkázalo se, že vysoký krevní tlak může být mnohem nebezpečnější u žen než u mužů. Víte, proč je to tak?

Vědci z Wake Forest University testovali sto mužů a žen s neléčeným vysokým krevním tlakem. Všichni účastníci byli starší než 53 let. Vědci zkoumali více faktorů, podílejících se na vzniku vysokého krevního tlaku. Zjistili, že ženské cévy byly více zúžené, tedy náchylnější na riziko ucpání, infarkt, mrtvici a cévní onemocnění.

Ženské cévy měly o 30 až 40 % větší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou cévní onemocnění než u mužů, i když obě pohlaví měla stejně zvýšenou hladinu krevního tlaku. Ale to není všechno. Byly zjištěny i významné rozdíly v ženském kardiovaskulárním systému. Typy a úrovně hormonů podílejících se na regulaci krevního tlaku se mezi muži a ženami lišily, což může určit závažnost a frekvenci srdečních onemocnění.

TIP: Jak snížit krevní tlak?

Sponzorováno

Proč jsou zde tyto rozdíly?

„Buď tam jsou vyšší množství cytokin stimulujících hormonů, které podporují záněty, u žen ve srovnání s muži, nebo je to ztráta estrogenu, který chrání cévy,“ vysvětlil pro prevention.com autor studie doktor Carlos M. Ferrario. „Myslíme si, že úbytek estrogenu umožňuje těmto cytokin stimulujícím hormonem, aby se staly hyperaktivními.“

TIP: Jak na kolísavý krevní tlak?

„Jasně to ukazuje, že bychom měli zaměřit lékovou terapii pro muže a ženy rozdílně, v závislosti na těchto mechanismů. Problém, kterému čelíme, je, že tyto otázky nebyly nikdy řádně prošetřeny a řešeny, co při takto jasných výsledcích nedává význam,“ dodal doktor Ferrario. Vysoký tlak byste měli brát vážně. V budoucnu by tyto výsledky mohly pomoci určovat pohlavně specifické pokyny pro léčbu.

Věděli jste, že zelený čaj blokuje léky na vysoký tlak?

VIDEO: Kde leží příčiny vysokého krevního tlaku?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva