Sponzorováno

Elektronické cigarety a jejich plusy a mínusy 4.77/5 (26)

Elektronické cigarety a jejich plusy a mínusyMarně se snažíte skončit s kouřením? Nepomáhají náplasti, žvýkačky, akupresura ani předsevzetí? Vybijte klín klínem – zapalte si elektronickou cigaretu! Nechcete? Možná dobře děláte. A možná taky ne. Pokud váháte, podívejte si pro a proti.

Plusy elektronických cigaret

U takzvaných e-cigaret nedochází k hoření, takže se neuvolňují karcinogenní látky způsobující vážná onemocnění. „Psychickou závislost neřeší, ale touto inhalací nepřijímáme do těla škodlivé látky,“ potvrdil lékař Peter Lipták. Dokonce má několik pacientů, kteří díky e-cigaretě přestali kouřit.

Ušetříte, přestože prvotní náklady na e-cigaretu jsou vyšší. Cena značkových začíná asi na 1000 Kč. Deseti mililitrová náplň s podílem 18 miligramů nikotinu na mililitr odpovídá kartonu klasických cigaret a vyjde vás na stovku až tři stovky.

I když na e-cigaretu platí omezení jako na tabák, kouření doma vůbec necítíte, zbavíte se zápachu prstů, oblečení i žlutých zubů.

Neohrožujete okolí pasivním kouřením, protože cigareta nevytváří kouř, ale neškodnou páru z vody a propylenglykolu.

Čtete: Jak přestat kouřit?

Mínusy elektronických cigaret

E-cigareta je na tom podobně jako mobilní telefon. Když nemáte nabitou baterii, je s ní ámen. Výdrž baterií je v závislosti na druhu e-kuřiva od cca 2. do 6.h, při běžném užívání. Tato skutečnost tak vyžaduje mít, alespoň 1.-2. náhradní baterie a v ideálním případě ještě takzvané osobní přenosné dobíjecí pouzdro, které umožňuje dobíjet baterie i tam, kde není dostupná elektrická energie.

Většina e-kuřáků se rekrutuje z normálních kuřáků a tak jejich závislost na nikotinu samozřejmě přetrvává. Vzhledem k tomu, že e-cigareta se kouří podobně jako normální cigareta, zůstává i závislost psychická. Při e-kouření je totiž zachován takřka celý tzv.: rituál kouření. Odpadají jen jeho otravné části, jako je hledání zapalovače a pak zhasínání nedopalku.

Sponzorováno

Nechtěná pozornost. Tato nevýhoda je individuální, ale lidé kteří nemají rádi pozornost svého okolí, ji budou brát jako mínus. Pokud si totiž na veřejnosti rozhodnete dát e-cigaretu, tak jakmile to nebudete maskovat, zákonitě přitáhnete pozornost vašeho okolí a to nehovoříme jen o nekuřáckém prostředí. Ve většině případů to skončí drobnou přednáškou o e-cigaretách.

Životnost elektronických cigaret. Toto je pravděpodobně největší nevýhoda e-kuřiva obecně. Vzhledem k tomu, že výroba e-cigaret je v podstatě takřka ve všech případech záležitost čínských továren, je jejich kvalita, druh od druhu a někdy i kus od kusu různá. Existuje mnoho továren, které dělají e-cigarety různých druhů, ale jen několik jich má opravdu přísnou výstupní kontrolu kvality. Bohužel většina českých prodejců u e-cigaret neuvádí výrobce, ani druhové označení e-cigarety a je pak velice těžké dopátrat, odkud cigarety pochází a případně si sehnat dostatek referencí, na kvalitu výrobků konkrétního výrobce. Při nákupu e-cigarety, je tedy potřeba tyto informace z prodejce dostat, jinak kupujete tzv. zajíce v pytli a ekuřákem nebudete nejspíš moc dlouho.

U malého procenta populace se vyskytují alergie na VG (vegetable glycerine) liquidy, pro ty je vhodný PG (propylen glykol) liquid.

Mezi nevýhody patří zřejmě fakt, že stále obsahuje nikotin, jehož závislosti musíte především odolat vlastní vůlí. Ale existují i typy elektronických cigaret, kde není příměs nikotinu, čímž docílíte spolehlivějšího odvykání od nikotinu a celkově na kouření.

A co si dále o e-cigaretách přečíst?

VIDEO: Nekupujte levné čínské elektrnické cigarety

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Elektronické cigarety a jejich plusy a mínusy”

  1. Janka napsal:

   Co se mi, ale stejně líbí na elektronických cigaretách nejvíc, je celá ta řada různých příchutí, které mohu vyzkoušet :)

  2. Simona napsal:

   Co se týče těch nekvalitních padělků tak na ty opravdu pozor. Mám s nimi sama strašnou zkušenost. Doporučuji si přečíst aspoň tento článek http://www.gallagher.cz/magazin/jak-poznate-kvalitni-elektronickou-cigaretu-od-padelku-poradime-vam/ může vám pomoci rozeznat kvalitní e-cigaetu od padělku

  3. Lukas napsal:

   Zkušenosti se špatnými e-cigaretami má myslím spousta kuřáků a i já sem tohle zažil. Myslím, že spousta lidí si tak udělala o ecigaretách špatný obrázek. Já nakupuju originály. Rozhodně se vyhněte malým e-shopům a podobně. Opravdu pozor na to.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva