Sponzorováno

Jak rychleji odbourat alkohol z těla? 4.94/5 (34)

Jak dostat alkohol rychleji z těla?

Jak dostat alkohol rychleji z těla?

Co si budeme vykládat, je užitečné mít v kapse několik tipů pro snížení účinků alkoholu na tělo. Někdy jednoduše potřebujeme odbourat alkohol z těla rychle (třeba po páteční nebo sobotní večerní akci). Tento článek vám poskytne několik jednoduchých způsobů, jak se zbavit alkoholu s nejmenšími možnými škodami na těle.

Ale pozor, to není vše. Některé z těchto tipů vás mohou také chránit před každodenními útoky toxinů, jako je velké znečištění kolem vás, pesticidy a chemické estrogeny.

Pochopte metabolismus alkoholu

Je důležité pochopit, že metabolismus alkoholu může být ovlivněn nejméně dvěma základními způsoby. Za prvé, chcete dát svému tělu veškeré suroviny potřebné k odstranění alkoholu z těla. Patří sem aminokyseliny z bílkovin, vitamíny B, různé další živiny a také spousta vody.

Za druhé, chcete dát tělu antioxidanty, které snižují tvorbu jaterních toxinů a volných radikálů, které způsobují oxidační stres. Některé z nich budou zdůrazněny níže, ale je také rozumné vyzkoušet i další potraviny bohaté na živiny, o kterých je známo, že urychlují metabolismus odpadních produktů z těla, jako jsou různé bobule, zelená zelenina nebo syrovátkový protein.

1. Jezte probiotické potraviny

Probiotické potraviny, jako je velmi kvalitní jogurt, nakládané potraviny a kim chi všechny obsahují dobré a zdravé probiotické bakterie, které jsou prospěšné pro střevo a játra. Probiotické bakterie jsou klíčovými hráči při odstraňování toxinů z těla.

Navíc se ukázalo, že zvyšující se přísun probiotik snižuje oxidační poškození způsobené alkoholem a v jedné studii probiotický doplněk, který byl přidán do mléka, významně snížil produkci zánětlivých markerů více než doplněk vitaminu E. Probiotická směs také významně redukovala žaludeční stres způsobeným alkoholem.

Mnoho probiotik je uklidňujících, což může být přesně to, co potřebujete po pití alkoholu: zkuste miso, tempeh a nakládanou zeleninu jako zázvor nebo mořské řasy či zelí. Kefír a kombucha jsou také super možnosti. Podívejte se dále na nejlepší přírodní zdroje probiotik.

2. Kvalitní zelený čaj

Zelený čaj je velmi bohatý na antioxidanty – převážně na druh nazývaný Epigalokatechin galát (EGCG) – právě ten významně chrání játra před poškozením alkoholem. Nejenže tyto antioxidanty zabraňují oxidativnímu stresu, který zhoršuje funkci jater, ale pomáhají také rychleji detoxikovat alkoholické sloučeniny z těla. A to přesně potřebujete.

Zkuste tedy pít vysoce kvalitní zelený čaj před a po konzumaci alkoholu – velmi účinná dávka (cca 300-500 mg) se zdá být nejlepší pro snížení jaterního stresu z příjmu alkoholu. Je také dobré pít jakýkoliv čaj s kofeinem, protože kofein může radikálně snížit fyzické utrpení způsobené kocovinou. Doslova tlumí pocity bolesti a únavy, zatímco zlepšuje funkci mozku.

Sponzorováno

3. Sklenice vody s citronem

Část utrpení způsobená alkoholem je důsledkem vaší dehydratace – proces metabolismu alkoholu vede ke ztrátě vody z buněk a z krevního řečiště. Takže rehydratace je prvním krokem a přidání citronové šťávy do vody dále pomůže v játrech, protože se snažíte udržet krok s přílivem toxinů. Šťáva z citronu nebo limetky ve vodě vám poskytne minerály a bioflavonoidy, jako je hesperidin, který může zlepšit vylučování toxinů z těla. Takže si dejte pořádnou sklenici vody v citronovou šťávou. Obecně to nejlepší co můžete po akci udělat je hodně pít čisté vody a hodně vody s citronem. To velmi urychlí čištění vašeho těla od toxinů.

Vyhýbejte se dietním nápojům, které obsahují umělá sladidla – ty totiž jen zvyšují celkové toxické zatížení, které vaše játra musí zpracovávat.

4. Jezte chřest, zelenou zeleninu a ovoce

Po akci volte dobře jídlo, které jíte. Chřest a jiná síru obsahující zelenina pomůže metabolismu jater, takže jste schopni rychlejšího rozpadu a odstranění tuku z těla. Zejména u chřestu bylo prokázáno, že chrání jaterní buňky po požití alkoholu. Kromě toho vědci často uvádí, že chřest poskytuje živiny, které zlepšují funkci enzymů, což opět pěkně pomáhá zmírnit účinky kocoviny.

Ovoce může být také dobrou volbou, protože většina ovoce má vysoký obsah antioxidantů a fruktózy. Je zajímavé, že z výzkumů vyplývá, že konzumace velké dávky fruktózy výrazně urychluje metabolismus alkoholu. Studie ale naznačují, že potřebujete konzumovat hodně fruktózy (zhruba 100 gramů) a je docela nepravděpodobné, že někdo ochotně sní na posezení 6 až 8 jablek.

Jezte potraviny, které stabilizují krevní cukr (bílkoviny a nízko glykemické potraviny, jako jsou zelená zelenina a ovoce). Vyberte si nejvýživnější rostliny: chřest, brokolici, mangold, květák, různé bobule, kiwi a mango.

5. Makejte, cvičte

Studie ukazují, že atleti eliminují toxiny prostřednictvím potu ve vyšší míře než sedavé osoby. Vědci si myslí, že to naznačuje, že fyzická aktivita brání kumulativnímu účinku toxického prostředí u lidí, kteří jsou zvyklí fyzicky makat.

Navíc je pocení jedním ze 3 hlavních způsobů, jak může být alkohol vyloučen z těla – další dvě jsou z dýchání a močení. Cvičení zvyšuje rychlost dýchání a zvyšuje hladinu kyslíku v krvi, což může urychlit metabolismus a vyčistit alkohol.

Poťte se ideálně za pomoci krátkého středně intenzivního tréninku v posilovně, venku nebo někde na trati, s cílem zvýšit srdeční frekvenci, průtok krve a rychlost potu. Nechtějte ale trhat rekordy, protože výzkum ukazuje, že 12 hodin po konzumaci tří standardních alkoholických nápojů, jsou síla a další fyzické schopnosti sníženy až o 45 procent.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: JAKÝ MÁ ALKOHOL VLIV NA PAMĚŤ?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva