Sponzorováno

Glykosurie (renální glykosurie) – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (16)

Glykosurie je diagnostikována pomocí testu moči, který ukáže nadměrné množství glukózy.

Glykosurie je diagnostikována pomocí testu moči, který ukáže nadměrné množství glukózy.

Glykosurie je stav, kdy se glukóza vylučuje močí ve vyšších množstvích než je normální. Dá se říci, že Glykosurie je nejčastějším nálezem vedoucím k odhalení diabetes mellitus (neboli cukrovky). Obvykle je množství glukózy nebo cukru v moči tak malé, že je prakticky neměřitelné. Už úroveň glukózy v moči větší než 0,72 mmol / 24 hodin označujeme jako glykosurii (či glukosurii).

Ledviny jsou zodpovědné za to, že odpadní materiály a ostatní sloučeniny jsou filtrovány z krve pryč. A právě glukóza je jedna z látek, která má být během filtrace odstraněna.

Avšak proximální ledvinové trubice v ledvinách tuto glukózu reabsorbují a vrátí zpět do těla. Tělo využívá glukózu jako palivo pro mnoho funkcí a ledviny pomáhají udržet její cirkulaci. Glukóza se typicky vylučuje pouze tehdy, když je hladina glukózy v krvi abnormálně vysoká, ale glykosurie se může objevit i tehdy, když hladina glukózy v krvi je normální nebo dokonce nízká. A to je pak problém.

Symptomy (příznaky) glykosurie

Glykosurie může mít řadu příznaků, například:

 • nadměrný hlad,
 • vysoká hladina cukru v krvi při testování v některých případech
 • vysoká hladina glukózy v moči
 • velká únava,
 • infekce v těle,
 • časté močení,
 • podráždění,
 • zvýšený pocit žízně,
 • problémy se zrakem,
 • pomalejší hojení ran,
 • pocity brnění v rukou a nohou,
 • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti,
 • bolesti břicha,
 • v některých případech vysoká hladina cukru v krvi.

Příčiny glukózy v moči

Nejčastější příčiny glukózy v moči jsou:

1. Diabetes mellitus

Nadměrné hladiny glukózy v krvi u lidí s neléčenou cukrovkou způsobují, že vaše ledviny obtížně vstřebávají glukózu a to může způsobit její únik do moči.

2. Hypertyreóza

Nadměrné hormony štítné žlázy mohou způsobit sníženou absorpci glukózy, která se pak uvolní z těla močí. Více si o hypertyreóze přečtěte zde.

3. Jídelníček s vysokým obsahem cukru

Konzumace velkého množství cukru může zvýšit hladinu glukózy v krvi až na úroveň, kterou mohou vaše ledviny nemohou správně absorbovat, což způsobuje, že určitá množství glukózy se předává do moči.

4. Benigní glykosurie

Vzácný stav, při kterém filtrační systém ledvin umožňuje, aby se cukr dostal do moči (ledviny propouštějí určité množství glukózy do moči i v případě, že je hladina cukru v krvi normální). Obvykle nemá žádné další příznaky a je děděn.

5. Cirhóza jater

Cirhóza jater ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, což vede k vysokým hladinám glukózy v krvi. Ty pak mohou překročit schopnosti ledvin a způsobit glukózu v moči.

6. Emoce

Některé emoce, jako strach a vztek, mohou způsobit uvolnění adrenalinu. Adrenalin podporuje rozklad cukrů, aby vytvořil energii pro reakci, což způsobí dočasný nárůst hladiny cukru v krvi a potenciálně také zvýšení glukózy v moči.

7. Těhotenství

Zvýšený krevní oběh v ledvinách může znamenat větší množství cukru v moči. Renální glykosurie je přirozeným doprovodným jevem těhotenství. Žádná opatření nutná nejsou = normální jev u určitého procenta těhotných – po vyloučení cukrovky pomocí oGTT.

Glykosurie – diagnostika

Glykosurie je diagnostikována pomocí testu moči, který ukáže nadměrné množství glukózy v moči. Přesnější test moči může jednoduše vést k určení přesného množství glukózy v moči.

Sponzorováno

Graf hladiny glukózy v moči

Jak už bylo řečeno, množství glukózy v moci se měří pomocí testu a následující graf vysvětluje, jaké jsou možné hodnoty a jejich význam.

Výsledek testu MG/DL MMOL/L Co to znamená?
Glukóza v moči: Malá stopa 100mg/dL 5.55 V moči se vyskytuje trochu glukózy, což znamená, že vaše hladina cukru v krvi je vysoká.
Glukóza 1+ 250mg/dL 11.1 250 mg / dL glukózy se ztrácí vaší močí.
Glukóza 2+ 500mg/dL 27.75 500mg/dL glukózy se ztrácí vaší močí.
Glukóza 3+ 1000mg/dL 55.5 Více než 1000mg/dL glukózy se ztrácí vaší močí.
Glukóza 4+ 2000mg/dL 111 Více než 2000 mg / dL krevní glukózy se ztrácí močí.

Glykosurie a komplikace

Obecně komplikace cukru v moči zahrnují kardiovaskulární komplikace, jako je srdeční infarkt, mrtvice, vysoký cholesterol a hypertenze. Mohou také vzniknout problémy s viděním, problémy s funkcemi ledvin, poškození nervů a také vředy na rukou a nohou. Nic moc příjemného.

Druhy glykosurie

Na základě rychlosti absorpce a renálního prahu je benigní glykosurie rozdělena do tří typů:

 • Typ A: Nejčastější typ glykosurie, u kterého dochází k poklesu jak prahové hodnoty glukózy, tak maximální míry reabsorpce glukózy.
 • Typ B: Rychlost reabsorpce je normální, ale došlo k poklesu renálního prahu.
 • Typ O: Reabsorpce glukózy se neděje v ledvinách. Existuje mnoho glukózy vylučované močí, i když hladina glukózy v krvi, glukózová tolerance a hladina inzulínu jsou normální.

Léčba glykosurie

Příčina glykosurie určuje, zda je tento stav chronický nebo akutní. Nicméně přítomnost glukózy v moči není nezbytně vážným nebo život ohrožujícím stavem. Správná kontrola diabetu, hypertyreózy a pravidelných testů funkce ledvin může pomoci snížit vylučování cukrů v moči.

Léky jako dapagliflozin a canagliflozin byly nedávno schváleny pro snížení hladiny cukru v krvi u pacientů s diabetes mellitus 2. typu.

Tipy na prevenci glykosurie

Bedlivější sledování vaší stravy a konzumace méně cukru je jedním ze způsobů, jak pomoci snížit vaše šance na glykosurii. Obecně je to tedy vedení zdravého a aktivního životního stylu. Pravidelné prohlídky u lékaře mohou také přispívat k prevenci glykosurie.

Sponzorováno

Ve většině případů by neměla být žádná stopa cukru v moči. Jednoduchý test moči vám řekne, zda máte v moči glukózu a v jaké koncentraci. Jezte méně cukru a veďte zdravý život. To je nejlepší rada.

A pár dalších tipů

 • Vyhněte se jídlům, které obsahují více cukru, než je nutné.
 • Choďte pravidelně na zdravotní kontroly.
 • Během těhotenství musí být vyšetření moči provedeno v častějších intervalech, aby se zjistil gestační diabetes nebo glykosurie.
 • Onemocnění životního stylu, jako je diabetes a obezita, jsou faktory přispívající k glykosurii. Vedení zdravého životního stylu a prevence takových onemocnění může přispět k udržení glykosurie dál od vaší osoby.
 • Domácí léky, jako je např. pískavice řecké seno a borůvky, se ukázaly být užitečné při kontrole hladiny cukru v krvi a tím snížení glykosurie.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva