Než otěhotní žena s cukrovkou – co je důležité? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Těhotenství a cukrovka - jde to k sobě? Ano!

Těhotenství a cukrovka – jde to k sobě? Ano!

Včasná příprava ženy, diabetičky, na těhotenství je dobrým předpokladem pro zdraví její i plodu. Co by měla vědět diabetička ještě než otěhotní? Jdeme na to.

Prekoncepce

Prekoncepcí je myšleno období před početím dítěte. Nutno totiž hned na začátku upozornit, že o těhotenství, kvalitě vývoje plodu a průběhu těhotenství se rozhoduje dávno před tím, než žena přijde do jiného stavu. Což je obecně platné pro všechna těhotenství.

V případě ženy, diabetičky, by prekoncepční péče měla být řízena nejen gynekologem, ale i diabetologem.

Diabetičky by měly být pravidelně edukovány diabetology, aby předešlo neplánovanému otěhotnění, které je rizikové pro nastávající matku i plod. Z tohoto důvodu je diabetičkám doporučována antikoncepce dokud se nerozhodnou pro těhotenství. Před plánováním těhotenství je dobré kontaktovat diabetologa. Jistě s Vámi probere níže uvedené body, aby těhotenství probíhalo v pořádku.

Hladina glukózy v krvi

Dobré hladiny glykémie jsou důležité před početím i během těhotenství. Prvních osm týdnů jsou zvláště důležité pro fyzický vývoj dítěte. Špatná glykémie při početí a během prvních osmi týdnů výrazně zvyšuje šance vývojových vad dítěte.

Oči

Kontrola očí diabetiček je důležitá zvlášť pokud se již před plánováním těhotenství objevily nějaké problémy (třeba diabetická retinopatie). Těhotenství může způsobovat tlak na malé vlásečnice v očích. Pokročilá retinopatie by měla být sledována a řešena ještě před těhotenstvím.

Léky

Některé léky používané v léčbě diabetiků nesmí užívat těhotné ženy.

Sponzorováno

Pokud užíváte statiny, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) nebo antagonisty receptorů pro angiotensin, informujte svého lékaře, že plánujete otěhotnět nebo že jste těhotná. Tyto léky mohou poškodit vývoj vašeho dítěte. Diabetičky, které užívají antidiabetika (tablety pro diabetes 2. typu, MODY) budou muset přejít na aplikaci inzulinu. Po skončení těhotenství je léčba obvykle přenastavena opět na antidiabetika.

O vhodnosti užívání léků se vždy poraďte s lékařem.

Alkohol

Pití alkoholu v těhotenství může poškodit vaše dítě. Alkohol také ovlivňuje hladinu glukózy v krvi a může zvýšit riziko hypoglykemie. Alkoholu se tedy pokud možno vyhněte. Úplně.

Správná strava

Stravování by mělo být v souladu zásad zdravé výživy s přihlédnutím k glykemickému indexu potravin.

Kouření

Kouření v těhotenství může poškodit vaše dítě. Účinky kouření na vaše dítě mohou trvat až do dětství a být trvalého charakteru. Váš praktický lékař Vám může doporučit způsoby, jak přestat kouřit. Kouření má také docela negativní vliv na plodnost.

Kyselina listová

Lékaři nyní doporučují, aby všechny ženy, plánující těhotenství, braly kyselinu listovou před početím a po dobu prvních 12 týdnů těhotenství. Tomuto vitaminu se přisuzuje preventivní účinek na problémy s míchou (včetně rozštěpu páteře) a v rozvoji vašeho dítěte. Ženám s diabetem je doporučována dávka 5 mg kyseliny listové, která je k dispozici pouze na lékařský předpis.

A co si o cukrovce ještě přečíst?

VIDEO: Těhotenství a cukrovka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva