Sponzorováno

Placenta (plodové nebo mateřské lůžko) – jakou má funkci a jak ji udržet zdravou? 4.88/5 (17)

Placenta produkuje řadu hormonů, které jsou potřebné během těhotenství.

Placenta produkuje řadu hormonů, které jsou potřebné během těhotenství.

Placenta (to je z latiny, česky též plodové nebo mateřské lůžko) je dočasný orgán, který vzniká v děloze samic placentálních savců. Placenta je tedy uložena v děloze a plně rozvine svou funkci okolo 4. měsíce těhotenství. Tento orgán je rozhodující pro udržení dítěte živého a živeného během těhotenství. V průběhu těhotenství vytváří a uchovává placenta hormony a mnoho dalších živin, které vyživují dítě a udržují těhotenství. Je to tedy orgán připevněný k podšívce dělohy, který dodává rostoucímu kojenci kyslík a potřebné živiny. Pupeční šňůra pak spojuje placentu s dítětem.

Krev od matky prochází placentou. Kyslík, glukóza a další živiny do vašeho dítěte putují přes pupeční šňůru. A proč je placenta pro děíte tak důležitá? Umí totiž něco unikátního. Placenta filtruje látky, které by mohly být škodlivé pro dítě + odstraňuje oxid uhličitý a odpadní produkty z krve vašeho dítěte. Je tak pro dítě v lůně matky naprosto nepostradatelná.

Jak jsme už naznačili na začátku článku, placenta produkuje řadu hormonů, které jsou potřebné během těhotenství. Tak například laktogen, estrogen a progesteron. Udržuje matčinu krev oddělenou od krve dítěte, aby dítě chránilo před infekcemi. Ke konci těhotenství pak placenta předává protilátky k ochraně dítěte po narození.

Pozor: Alkohol, nikotin a další látky a léky mohou přejít skrze placentu a poškodit dítě v lůně matky.

Placenta - popis

Placenta – popis

 

Co se děje s placentou během těhotenství?

Placenta nasedá na stěnu děložní – vepředu, vzadu nebo nahoře v děložním fundu (těle). Pokud nesahá pod nejnižší část plodu a hlavně nepřekrývá-li porodní cesty, vždy to považujeme za „normální“ umístění placenty. Rizikové je umístění v dolní části dělohy, kdy placenta na začátku porodu překrývá porodnickou branku děložní a tím brání porodu plodu. Běžně placenta jenom přilne k děložní sliznici, nepřerůstá do hlubších částí, do svaloviny. Pozice placenty může být kontrolována na ultrazvuku.

Placenta je po narození vyloučena z těla, obvykle asi 5 až 30 minut po narození dítěte. Toto se nazývá třetí doba porodní.

Po narození dítěte budete i nadále mít mírné kontrakce. Budete muset ještě porodit placentu. Někdy se vaše břicho jemně masíruje, nebo vám bude podána injekce oxytocinu a pupeční šňůra bude jemně vytažena, aby takto šlo lépe dodat ven placentu.

Pokud žena podstoupila císařský řez, lékař odstraní placentu během tohoto zákroku.

Je důležité, aby celá placenta vyšla „ven“ po těhotenství a porodu. Pokud nějaké části či fragmenty placenty zůstanou uvnitř ženy, budou muset být chirurgicky odstraněny, aby se zabránilo krvácení a nějaké infekci.

Co ovlivňuje zdraví placenty?

Různé faktory mohou ovlivnit zdraví placenty během těhotenství, některé můžeme ovlivnit a některé ne. Tyto faktory nejvíce ovlivňují zdraví placenty:

Sponzorováno

 • Věk matky. Většina problémů s placentou existuje častěji u starších žen, zejména po 40 letech věku.
 • Předčasné prasknutí amniotického vaku. Během těhotenství je vaše dítě obklopen tekutinou naplněnou v membráně nazývané amniotický vak. Pokud vak vyteče nebo se rozbije před začátkem porodu, zvyšuje se riziko některých placentálních problémů.
 • Vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak může ovlivnit vaši placentu.
 • Dvojčata nebo jiné vícečetné těhotenství. Pokud jste těhotná s více než jedním dítětem, může být zvýšené riziko některých placentárních problémů.
 • Poruchy srážení krve. Každá podmínka, která buď snižuje schopnost krve se srážet, nebo naopak zvyšuje pravděpodobnost srážení, zvyšuje to riziko některých placentálních problémů.
 • Předchozí operace dělohy. Pokud žena podstoupila chirurgický zákrok na děloze, např. operaci k odstranění fibroidů, má zvýšené riziko některých placentálních problémů.
 • Předchozí problémy s placentou. Pokud jste během předchozího těhotenství měla problémy s placentou, můžete mít vyšší riziko, že se znovu objeví.
 • Zneužívání látek. Některé problémy s placentou jsou častější u žen, které kouří nebo užívají nelegální drogy, jako je kokain, během těhotenství.
 • Poranění břicha. Traumata vašeho břicha – například při pádu nebo jiném typu rány – zvyšují riziko, že se placenta předčasně oddělí od dělohy.

Jak udržet placentu zdravou?

Je důležité pravidelně navštěvovat lékaře během vašeho těhotenství. Lékař může zjistit jakékoliv problémy s vaší placentou. Informujte svého lékaře, jestliže jste měla v minulém těhotenství problémy s placentou nebo jste měla nějaký chirurgický zákrok v oblasti dělohy. Měl by to určitě vědět.

Dále určitě nekuřte, nepijte alkohol ani neberte žádné drogy během vašeho těhotenství, protože to zvyšuje pravděpodobnost, že budete mít problémy s placentou (a tím pádem se zdraví dítěte). Vždy se také poraďte se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakákoli léčiva, včetně různých léků, ale i přírodních terapií a doplňků, pokud jste těhotná.

Pokud máte nějaké obavy nebo problémy, poraďte se s lékařem nebo porodní asistentkou. Zvláště v případě těchto problémů:

 • těžká bolest břicha nebo zad
 • vaginální krvácení
 • kontrakce
 • jakékoliv trauma vašeho břicha, například při pádu nebo dopravní nehodě

Dále určitě spolupracujte s lékařem, abyste dostali pod kontrolu jakékoli zdravotní stavy, jako je například vysoký krevní tlak.

Možné komplikace související s placentou

Problémy s placentou mohou být potenciálně nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě. Mohou nastat obecně tyto případy:

 1. Placenta accreta: (neboli abnormálně invazivní placenta) to je případ, když placenta není správně připojena k děloze. To může vést k masivní ztrátě krve během nebo po porodu a může být i život ohrožující. Placenta accreta je v současnosti jednou z hlavních indikací k provedení postpartální hysterektomie.
 2. Abruptio placentae: (neboli abrupce placenty) to nastává, když se placenta odlupuje od stěny dělohy před porodem. Tedy je to předčasné odlučování placenty vznikající nejčastěji v posledním trimestru těhotenství. Tento stav může způsobit krvácení a znamená, že vaše dítě nemusí dostávat všechny živiny, které potřebuje. V některých případech může být potřeba ukončit těhotenství (může dojít i k úmrtí plodu).
 3. Placenta praevia: (neboli vcestné lůžko) nastává, když placenta částečně nebo úplně kryje děložní hrdlo, což je místo, kudy dítě při porodu vychází. Tato podmínka je častější v rané fázi těhotenství a často se vyřeší, když se placenta pohybuje. Pokud placenta stále kryje děložní hrdlo v blízkosti doby porodu, může být nutný císařský řez.

Placenta po narození – co se s ní děje?

V některých kulturách rodiny pohřbívají placentu na zvláštním místě.

V některých kulturách (rodinách) dokonce mají takovou praxi, kdy ženy vaří a konzumují placentu. Některé společnosti dokonce nabízí, že placentu promění v tobolky, abyste je pak mohli polykat.

Nedávný výzkum ukázal (podívejte se zde a zde), že konzumace placenty nemá žádné známé zdravotní výhody, dokonce může existovat riziko infekce způsobené špatnými procesy při její úpravě. Neexistují žádné vědecké důkazy, které by podpořily tvrzení, že konzumace vaší placenty zmírňuje poporodní depresi, zlepšuje laktaci nebo že poskytuje nutriční výhody.

Sponzorováno

Máte nějaké další informace o placentě? Budeme moc rádi za vaše komentáře.

A co si o placentě ještě přečíst?

Zdroj článku a studie o placentě

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva