Sponzorováno

Těhotenská cukrovka (neboli gestační diabetes) – na tohle pozor 4.79/5 (28)

  • Gestační diabetes (také nazývaný jako těhotenská diabetes) je typ diabetes mellitus, který se vyvíjí během těhotenství. Tento stav se vyskytuje, když těhotenské hormony blokují normální účinek inzulinu v těle, což způsobuje, že tělo nemůže efektivně využívat glukózu (cukr) jako zdroj energie. V důsledku toho se hladina cukru v krvi zvyšuje.
  • Gestační diabetes obvykle vzniká ve druhé polovině těhotenství a může postihnout ženy, které neměly diabetes před těhotenstvím.
  • Rizikové faktory zahrnují obezitu, genetickou predispozici k cukrovce, vyšší věk těhotné ženy nebo historii gestačního diabetu při předchozím těhotenství.
  • Komplikace spojené s gestačním diabetem mohou zahrnovat zvýšené riziko komplikací během porodu, včetně vyšší hmotnosti novorozence, možnosti potřeby císařského řezu, a zvýšené riziko vzniku diabetu typu 2 u matky v pozdějším životě.
  • Správná kontrola hladiny cukru v krvi je klíčová pro řízení gestačního diabetu. To může zahrnovat změny v životním stylu, jako jsou dietní úpravy a zvýšená fyzická aktivita. V některých případech může být nutná i léčba inzulinem nebo perorálními antidiabetickými léky.
  • Je důležité, aby těhotné ženy pravidelně navštěvovaly lékaře a dodržovaly doporučení týkající se sledování hladiny cukru v krvi, aby bylo možné efektivně řídit gestační diabetes a minimalizovat rizika pro matku a dítě.

Těhotenská cukrovkaTěhotenská cukrovka nebolí, ale pokud se neléčí, může ublížit miminku v bříšku.

Zejména těhulky s nadváhou či věkem nad 35 let více ohrožuje gestační diabetes mellitus, což je lékařský termín pro těhotenskou cukrovku. „Je to samostatný typ cukrovky, při které jde o poruchu metabolismu cukrů různého stupně a která se poprvé objeví v těhotenství. Souvisí s vylučováním placentárních hormonů, z nichž některé účinkují proti hormonu slinivky břišní – inzulínu,“ vysvětluje diabetoložka. Inzulín reguluje hladinu cukru v krvi a pokud nefunguje správně, cukr stoupá nad normu a může ohrozit vyvíjející se děťátko.

Těhotenská cukrovka je bez příznaků

Nebýt povinných vyšetření, pravděpodobně byste se vůbec nedozvěděli, že toto onemocnění máte. Méně vážné stádium těhotenské cukrovky se totiž nijak zvlášť neprojevuje. Můžete být pouze více unavená, mít větší žízeň, častěji močit, případně trpět kvasinkovými záněty. Jenže tyto nepříjemnosti v těhotenství trápí i zdravé ženy, proto gynekologové povinně vyšetřují každou těhulka mezi 24. a 28. týdnem těhotenství k vyloučení gestačního diabetu. V rizikových případech, tedy pokud se již u vás cukrovka vyskytla v předchozím těhotenství, pokud máte nad 35 let, trpíte obezitou, případně pokud máte toto onemocnění v rodině, dělá se vyšetření na gestační melitus hned po zjištění těhotenství. „Vyšetření je poměrně jednoduché a nenáročné. Dvě hodiny po vypití roztoku s přesným obsahem glukózy se vyšetří krev a stanoví se v ní hladina cukru – glykémie. Gestační diabetes se potvrdí, pokud je glykémie vyšší než 7,8 mmol / l. Od zjištění diagnózy je budoucí maminka pravidelně sledována v diabetologické ambulanci v dvoutýdenních intervalech,“ objasňuje lékařka.

Miminko s nadváhou

Zvýšená hladina cukru může ovlivnit vývoj děťátka, ať už ve stádiu embrya nebo plodu. „Krev budoucí maminky prochází placentou a vyživuje dítě. Pokud má matka gestační diabetes, tak glukóza prochází placentou do plodu a ten na ni reaguje zvýšenou tvorbou inzulínu. Ten však reguluje nejen hladinu krevního cukru, ale ovlivňuje i tvorbu glykogenu a volných mastných kyselin,“ prozrazuje odbornice mechanismus působení na plod. Dítě tak získává více energie, než potřebuje pro svůj růst a vývoj a ukládá si ji ve formě tuku. Je větší, než by mělo být v tom kterém týdnu vývoje. „Mluvíme o makrozomických plodech. Maminkám s těhotenskou cukrovkou se většinou rodí větší děti nad čtyři kilogramy, ale jsou známy i případy novorozenců s porodní hmotností pět až sedm kilogramů. Novorozenec vypadá jako dvou až pětiměsíční dítě, ale vývoj všech jeho systémů není na té úrovni. Proto hovoříme o funkčně nezralých plodech. Mohou se objevit problémy s dýcháním, v laboratorním obraze se ukáže vysoká hladina bilirubinu nebo naopak nízká hladina cukru či vápníku,“ varuje doktorka s tím, že právě proto je důležité udržovat hladinu cukru v krvi na normálních hodnotách.

Zajímavost: Léky v těhotenství – toto byste měli o lécích vědět

Jídelníček rozhoduje

Pokud vám diagnostikovali těhotenskou cukrovku, budete muset upravit svůj jídelníček a začít dodržovat racionální diabetickou dietu. Ve spojení s dostatečným pohybem byste onemocnění měli zvládnout. Cílem dietních opatření je udržení hladiny cukru v normě, proto byste se měli vyhýbat sladkostem a potravinám s vysokým glykemickým indexem, které rychle zvyšují v krvi hladinu cukru.

Sponzorováno

„V těhotenství nároky na živiny stoupají a celková energetická hodnota potravy se zvyšuje asi o 20 percent. Teda stoupá i příjem cukrů. Ale zatímco u zdravých těhotných se doporučuje jejich denní příjem od 320 do 375 gramů, u těhotných s gestačním diabetem platí jiná pravidla – denní příjem cukrů by neměl překročit 275 g.“ zdůrazňuje diabetoložka. V praxi to znamená upřednostňování složených cukrů například v celozrnných výrobcích, zelenině a omezení sladkých druhů ovoce, výrobků z bílé mouky a podobně. Velmi důležité je, abyste si pohlídali hmotnost, během celého těhotenství byste neměla přibrat více než 9 až 13 kilogramů. S tím vám pomůže i zvýšená fyzická aktivita. Cvičení mimo jiné zlepšuje metabolismus cukrů. Doporučuje se plavání, pravidelná chůze, těhotenské cvičení a podobně. „Pokud by tato opatření přeci jen nezabrala, začne se s podáváním inzulínu,“ dodává odbornice.

ČTĚTE: Časté otázky ohledně těhotenské cukrovky

Snažte se nepřibrat

Správně léčená těhotenská cukrovka, kterou mají jen asi čtyři procenta maminek, váš porod nijak výrazně neovlivní, většina porodů probíhá přirozenou cestou a v předpokládaném termínu. „Ihned po narození dítěte se většinou metabolická porucha znormalizuje, a to dokonce i u těch maminek, které se v těhotenství léčili inzulínem,“ uklidňuje doktorka. Existuje pravděpodobnost, že po prvním „cukrovkové“ těhotenství bude takové i další, ale nemusí to tak být. V každém případě vám test na cukrovku při další graviditě udělají hned po jejím zjištění. „Celoživotně však u těchto maminek přetrvává riziko vzniku cukrovky. Až u 40 procent žen, které měly v některé své graviditě zjištěn gestační diabetes mellitus, se po 15 až 20 letech vyvine diabetes mellitus 2. typu. Proto pacientky nadále sledujeme a jednou ročně u nich vyšetřujeme hladinu cukru v krvi. Nejlepší prevencí vzniku gestačního Dieb je udržování normální hmotnosti během celého života,“ dodává lékařka.

Gestační diabetes nezpůsobuje vývojové vady, ale dítě může mít mnoho tuku a adaptační problémy po narození.

Jídelníček při těhotenské cukrovce

Nejezte:
Bílé pečivo, sladké druhy pečiva, výrobky z bílé mouky, čokoládu, obyčejný cukr, kompoty, zmrzlinu, velké množství sušeného ovoce, sladké druhy ovoce, sladké nápoje, mléko a mléčné nápoje, bílou rýži, obyčejné těstoviny, umělá sladidla.

Jezte:
Jídla s vysokým obsahem vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukrů z trávicí soustavy do krve. Vhodná je zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny a celozrnné výrobky, semena, pohanka, proso, naturální rýže, ovesné vločky, pšeničné otruby, ječné kroupy. Jídelníček doplňte o skořici, která podporuje správnou koncentraci cukru v krvi a podle posledních výzkumů má podpůrné účinky při léčbě všech typů cukrovky.

TIP: Jaké sýry v těhotenství ano, a jaké ne?

Těhotenská cukrovka v praxi

Zuzka je štíhlá jako proutek a do šestého měsíce přibrala jen šest kilo. A přece. Při škrobovém tolerančním testu jí vyšla vysoká hladina cukru – 8,6 mm / l, přičemž norma je do 7,8 mmol / l. „Přestože jsem nikdy neměla žádné příznaky, cukry v krvi jsem mívala výše i předtím, i když vždy byly ještě v normě. Onemocnění sice máme v rodině, ale až u vzdálených příbuzných, takže dědičnosti bych to nepřipisovala,“ přemýšlí se Zuzka nad možnými příčinami svého onemocnění.

„Když mi diagnostikovali gestační diabetes, začala jsem navštěvovat diabetologa. Kázal mi ze stravy vyloučit všechny cukry, minimalizovat i ovoce, vysadit džusy, upřednostnit brambory před rýží a jíst hodně zeleniny.“ Dietu drží Zuzka už měsíc a půl a díky tomu kontroly ukazují, že hladiny cukru v krvi má v normě. „I miminko je v pořádku, lékařka mě uklidnila, že se vyvíjí normálně. I kvůli němu dietu poctivě dodržuji. Jednou se mi však stalo, že jsem snědla velkou porci rizota, přestože bych měla jíst méně a častěji. Když jsem si po hodině a půl měřila hodnoty, cukr mi okamžitě vyskočil na 9,1 mmol / l. Od té doby si dávám ještě větší pozor. Dvakrát do týdne si píchám do prstu a kontroluji, zda jsou hodnoty v pořádku. Jednou za dva týdny si osmkrát za den musím odebrat krev do malé zkumavky a ta se posílá na rozbor. Mám přesně určeno, kdy si mám vzít vzorek – na lačno, po jídle, dokonce i v noci,“ vysvětluje Zuzana, která si na píchání do prstu musela trochu zvyknout. „Zpočátku jsem z toho měla všechny prsty modré a když jsem se nakonec těšila, že mě čeká už jen poslední vpich, tak žádná krev nevyšla a musela jsem celodenní proceduru zopakovat,“ směje se na svých začátcích. Zuzka poctivě dietu a my věříme s ní, že její očekávané miminko přijde na svět zdravé.

TIP: Jak na prevenci proti cukrovce?

A co si dále přečíst o těhotenské cukrovce?

VIDEO: O prenatální diagnostice s MUDr. Veronikou Frisovou, Ph.D.

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva