Sponzorováno

Závěry průzkumně-výzkumné práce těhotenství a diabetes mellitus 1. typu 4.91/5 (23)

Těhotenství a cukrovka - jde to k sobě? Ano!

Těhotenství a cukrovka – jde to k sobě? Ano!

Přinášíme Vám výsledky průzkumu, který proběhl s Vaší pomocí! Na začátku letošního roku jsme Vás oslovili s dotazníkem studentky Vyšší odborné zdravotnické školy v Havlíčově Brodě, paní Lucie Moravové (Městkové), která si pro svoji průzkumně-výzkumnou práci vybrala téma Těhotenství a diabetes mellitus 1. typu.

Závěry uvedené v této práci byly učiněny na základě 53 vyplněných dotazníků. Ačkoli se může tento počet na první pohled jevit jako malý, je nutno podotknout, že ročně porodí v České republice asi 100-120 žen s diabetem 1. typu.

Informace o respondetkách s diabetem 1. typu

Nejčetnější skupinou respondentek byly ženy ve věku 26-35 let (43%). Nejméně četnou byla skupina žen nad 36 let (23%). Zbývající část (34%) tvořily ženy mladší 25 let.

V dotazníku uvedlo 54% žen, že cukrovka jim byla diagnostikována mezi 9 a 15 rokem života. Do osmi let byl DM diagnostikován 19%, mezi 16 a 25 rokem (23%), ve věku vyšší jak 25 let (4%).

Anamnéza respondentek

Před otěhotněním mělo pozdní diabetické komplikace 4% respondentek v podobě neuropatie, 4% uvedla retinopatie. Zbývající část, 92% před těhotenství tyto komplikace neměla.

V dotazníku byla sledována rodinná anamnéza cukrovky. Diabetes mellitus se v rodině nevyskytl v 62%, diabetes mellitus 1. typu byl mezi přímými příbuznými v 17%, DM 2. typu v 21%.

Léčba dotazovaných diabetiček

Většina pacientek v dotazníku uvedla, že je léčena pomocí inzulínové pumpy (81%). Inzulínové pero používá 15%, inzulinovou stříkačku 4%.

Kompenzace diabetu

Glykovaný hemoglobin v rozsahu 4,6 – 6,0 mělo 44% dotázaných před těhotenstvím, 68% během těhotenství.

Nižší glykovaný hemoglobin před těhotenstvím uvedlo 8%, v průběhu těhotenství 11,3%.

Vyšší glykovaný hemoglobin než 6,1 mělo před těhotenstvím 40% žen, během těhotenství 20,7%.

Porovnáním je patrné, že těhotné diabetičky jsou lépe kompenzované.

Sponzorováno

Těhotenství a porod diabetiček 1. typu

Neplánovanované těhotenství přiznalo 15% účastnic průzkumu. Většina plánovala těhotenství 4 až 6 měsíců (30 %), resp. 7 až 12 měsíců (28%).

Pouze jedna respondentka uvedla, že měla problém v otěhotněním. Příčina byla gynekologického původu.

Před termínem rodilo 16%, přirozený porod v termínu byl u 37%, císařským řezem to bylo 28%. O vyvolaný porod se jednalo v 19%. Mezi nejčastější příčiny vyvolání byl uveden důvod prevence proti možným komplikacím. U 2% se jednalo o přenášení, u 4% to byla hypertenze a u 2% neuropatie, taktéž 2% retinopatie. V jednom případě došlo k zástavě srdce u novorozence.

Porodní váhu vetší jak 3700 gramů uvedlo 45%, váhu 3200 – 3700 gramů uvedlo 40%, váhu nižší jak 3200 gramů potom 15%.

Celkem 19% dotázaných po porodu nekojilo, i když je kojení diabetičkám doporučováno. Kojení 1-3 měsíce uvedlo 23%, 4-6 měsíců (23%), 7-12 měsíců (24%), více jak rok kojilo 11%.

Děti diabetiček 1. typu

V době konání průzkumu byly děti respondentem nejčastěji ve věku 0-5 let (51%). Děti 6-15 let staré má 32% dotázaných, 17% dětí je starších 16 let.

Většina (86%) těchto dětí netrpí diabetem. Zbývající děti mají diabetes po dobu 1-2 let (6%), 3-4 let (4%), 5-6 let (2%), 9-10 let (2%).

Diabetes mellitus byl diagnostikován u 7 dětí z absolutního počtu.

Závěry práce

Bylo zjištěno, že se respondentky snaží přistupovat k těhotenství zodpovědně, ale není tomu tak u všech. Většina z nich své těhotenství plánuje a snaží se mít glykovaný hemoglobin zcela pod kontrolou a udržet jeho hodnoty v optimálním rozmezí. Je překvapivé, že přes všechnu osvětu, se vyskytly i případy matek, u kterých se jednalo o neplánované těhotenství.

Gynekologové i diabetologové považují za nejdůležitější plánované těhotenství. To znamená otěhotnět v co možná nejmladším věku, v ideálním případě v období, kdy je diabetes velmi dobře stabilizován, a nejsou známky pozdních komplikací diabetu.

Důležité je zajistit co nevhodnější podmínky pro početí a vývoj dítěte. Znamená to kompenzaci diabetu. Je známo, že dosud nezkompenzované ženy v okamžiku, kdy zjistí, že jsou těhotné, najednou zvládnou diabetes zkompenzovat velmi dobře.

Sponzorováno

Děkujeme všem respondentkám, které byly ochotné věnovat svůj čas dotazníku a vrátily jej vyplněný .

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva