Sponzorováno

Detoxikace doma – jak na ni a co budete potřebovat? 4.88/5 (25)

Při detoxikaci je super začít den čistou vodou s citronem.

Při detoxikaci je super začít den čistou vodou s citronem.

Slovo detoxikace, i když zní velmi odborně, určitě znáte. Jde o proces odstranění škodlivých látek z těla, které se v něm hromadí působením vnějších vlivů, ale i prostřednictvím alkoholu, kouření, či z různých potravin a prostředků používaných v domácnosti. Přestože náš organismus je vybaven schopností sebauzdravování, v dnešní době musí odolávat mnohem většímu množství škodlivin, které se snaží vyloučit močí, stolicí, potem a dýcháním.

Existuje několik způsobů jak detoxikací pomoci našemu tělu vypořádat se s vyloučením toxických látek. Jednou z nich je půst, který je však mírně drastický a pro lidi ve zralém věku může být i nebezpečný, nebo zbytečně stresující. Jiné dekontaminační postupy se řadí k přirozeným a využívají přírodní prostředky, díky čemuž je můžete realizovat i sami doma.

Které toxiny naše tělo ohrožují nejčastěji?

Naše tělo je tedy vybaveno přirozenými obrannými mechanismy, ale dnešní doba vyžaduje cílené povzbuzování těchto procesů z důvodu zvýšeného vlivu škodlivin z prostředí. Mezi nimi se stále častěji nacházejí právě toxiny jako:

  • léky
  • drogy (jako cigarety, alkohol a podobně)
  • některé potraviny (intolerance)
  • toxiny ze životního prostředí – různé chemické látky, radioaktivní látky, těžké kovy …
  • toxiny související s poruchami metabolismu
  • emoční toxiny, které se vylučují při zátěžových psychických stavech (strach, stres, agresivita, životní traumata atd.)

Které orgány a systémy v lidském těle mají detoxikační funkci?

Jak jsme již zmínili, člověk má od přírody daných několik tělesných systémů, které mají za úkol přirozeně očišťovat organismus. Jsou to zejména tyto:

1. Lymfatický systém

Filtruje v lymfatických uzlinách tekutinu v tkáních – lymfu, a zabraňuje tak vniknutí toxinů do krve. Pokud je tento systém přetížen, projevuje se to častými nachlazením, chřipkami, únavou, celulitidou i kruhy pod očima.

2. Kůže

Tento největší lidský orgán pak vylučuje toxiny z těla, které nemohou být vyloučeny jinou cestou. Přetížení tohoto detoxikačního systému způsobuje akné, pupínky, celulitidu.

3. Plíce

Při výdechu jsou odpadní látky, které zůstaly po vstřebání kyslíku do krve, odstraňovány z těla. Zejména, pokud je člověk dlouhodobě vystavován nepříznivým podmínkám s vysokou koncentrací výfukových plynů či nikotinu, projeví se to nachlazením, chronickým kašlem, či neprůchodností dutin.

4. Játra

Velmi důležitý orgán, ve kterém je krev přečišťována od jedovatých látek. Ty se v ní stávají rozpustnými ve vodě a jsou vyloučeny do žluči, která je přenáší do střev. Přetížení jater se projevuje otoky, nucením na zvracení, špatným trávením a žlutě potaženým jazykem.

5. Střeva

Střeva štěpí potravu a důležité látky vstřebávají do krve, toxiny a škodlivé látky naopak vylučují z těla. Potrava by měla střevy projít co nejrychleji, ale často se stává, že to, co zkonzumujeme již obsahuje příliš velké množství toxinů – střeva takovou potravu nestihnou tak rychle zpracovat a toxiny v našem těle zůstávají déle. Přetížené střeva způsobují zácpu, větry a nadýmání.

6. Ledviny

Tento orgán v první řadě filtruje krev a vyrábí moč, kterým jsou škodliviny odplavovány z těla. Řídí také hospodaření těla s vodou a jejich špatný stav se projeví tmavě zabarveným či zapáchající močí, jeho malým množstvím, zda bolestmi při močení.

Sponzorováno

Celý den pouze voda

Pokud se rozhodnete očistit svůj organismus, je dobré stanovit si nějaké období, kdy opravdu budete zodpovědně dodržovat detoxikační zásady. V domácím prostředí, pod svým vlastním dohledem, těžko dodržíte tvrdou dietu a podobně, proto jsou metody domácí detoxikace mírně a pozvolné. Ideální období ně tento očistný proces je asi jeden měsíc. Jsou i krátkodobější, jednodenní detoxikační kúry, kdy se doporučuje pít po celý den pouze čistou vodu, případně zeleninovou nebo ovocnou šťávu. Je však těžší je zvládnout. Pokud se necítíte na takovou, byť jen krátkou hladovku, raději si rezervujte více času a udělejte pořádek ve svém organismu pomalu a postupně.

Pomalu dále dojdete

Pomalejší detoxikace sice trvá déle, ale je k tělu jemnější. Ideální bude, pokud uvedené zásady budete dodržovat alespoň měsíc:

  1. Ráno si alespoň krátce zacvičte, nejlepší pár cvičení z jógy či tai-chi.
  2. Nejdůležitějším jídlem bude pro vás oběd, proto by měl být co nejvydatnější.
  3. Nevynechejte ani snídaně. Asi dvakrát týdně snídejte pouze ovocnou šťávu.
  4. Jezte co nejvíce čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin, omezte (nejlépe úplně z jídelníčku odstraňte) uzeniny a tučné maso.
  5. Pijte hodně tekutin – minimálně 3 litry denně. Kombinujte čistou vodu, minerální vodu, zvláště důležité jsou čaje (zelený, zázvorový, lapacho) a ovocné šťávy.
  6. Vynechejte alkohol, omezte rafinovaný cukr, a pokud je to možné i cigarety. Přísun zdravého cukru budete mít v ovoci a zelenině.
  7. Před večeří si zacvičte a večeřte do 18-té hodiny, pak už nejezte nic.
  8. Spát jděte co nejdříve.

Je normální, pokud vám není dobře

Při detoxikaci se většinou váš stav na začátku mírně zhorší, ale při takové pozvolné očistné kúře se zhoršení nemusí vůbec projevit. Nejlepší je, když se s vámi rozhodnou detoxikovat i rodinní příslušníci či přátelé, protože se budete mít s kým podělit o své dojmy, a také budete motivován vytrvat až do konce poctivě dodržovat jednotlivé zásady. Tak kdo se k vám přidá? Přítel, manžel, manželka?

TIP: Jak na detoxikaci střev?

Další TOP tipy na detoxikaci

1. Voda s citronem po ránu

Ráno, hned jak vstanete, si dejte vodu s citronem. Teplá voda s citronem je po ránu to nejlepší, co pro své tělo z hlediska detoxikace můžete udělat.

2. Převalování oleje v ústech

Olejový výplach úst je pradávná detoxikační indická metoda, která se v posledních letech stala velmi populární ve Spojených státech amerických. Vypadá velmi jednoduše a nepotřebujete k ní nic jiného než kvalitní olej.

Jak se olejový výplach provádí? Naberete si jednu polévkovou lžíci oleje a pomalu ho v ústech promílejte 20 minut. Výplach by se měl dělat nalačno, jinak by vám mohl vyvolávat pocity na zvracení. Pokud děláte výplach poprvé, doporučujeme si nabrat menší množství oleje a zkusit to vydržet alespoň pět až deset minut. Během promílání se vám do oleje přibalí sliny a budete mít plnou pusu. Pokud už budete mít pocit, že větší množství opravdu nezvládnete, tak olej vyplivněte a naberte si novou lžíci. Olej plivejte do odpadkového koše, mohl by jinak ucpat odpad. V žádném případě olej nepolykejte. Bude plný toxinů, které se chceme zbavit. Po vyplivnutí si vypláchněte ústa vodou, ideálně se špetkou nerafinované soli.

Výplach mohou dělat i děti od pěti let. Nebo v podstatě od doby, kdy jsou schopny olej v ústech převalovat, aniž by ho napili. Pokud jste zdraví, měl by vám olejový vykloktání stačit jednou denně. Pokud máte nějaké akutní problémy, můžete tuto techniku praktikovat třikrát denně, vždy před jídlem.

Jak to funguje? Naše ústa jsou ústředním bodem pro bakterie a mikroorganismy, které se mísí s našimi slinami a následně pak se dosahuje do krevního obrazu. Během vyplachování olejem se v ústech aktivují enzymy, které tyto bakterie, plísně, toxiny a další mikroorganismy vytáhnou do oleje z našich úst a krevního řečiště.

TIP: Bylinky na celulitidu – které fungují?

VIDEO: Jaké jsou základy detoxikace?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva