Sponzorováno

Rizika nesprávného sezení na kancelářské židli 4.8/5 (5)

Rizika nesprávného sezení na kancelářské židli Máte sedavé zaměstnání a trávíte celé hodin vsedě za pracovním stolem? Vaše záda i paže mohou při nesprávném výběru židle nebo nesprávném sezení trpět. Pokud tuto občasnou bolest nebudete řešit, riskujete dlouhodobé problémy, kterých se budete zbavovat hůře. A tady se dostáváme ke klíčovému pojmu: syndromu RSI neboli poškození z trvalého namáhání.

Jakým problémům nejčastěji čelí lidé pracující vsedě u počítače?

Jsou to tyto problémy:

 • poškození zad a krční páteře
 • bolesti hlavy
 • bolesti rukou, zápěstí, loktů a ramen
 • syndrom tenisového loktu
 • syndrom karpálního tunelu
 • poškození hybnosti ramenních pletenců

Jak problémy řešit?

Je třeba upravit si své pracoviště a dbát na správné sezení. Prvním a nejdůležitějším bodem bude správný výběr kancelářské židle. Je třeba, aby židle odpovídala vašim tělesným proporcím, byla nastavitelná a podporovala jednotlivé části těla. Tak může při sezení ulehčovat vaší páteři, pažím a předcházet případné migréně způsobené nesprávným sezením.

Jak vybrat kancelářskou židli

Jaké jsou ty nejdůležitější body, na které byste se při výběru židle měli zaměřit?

Sponzorováno

Doba sezení

Existují židle, které vypadají profesionálně, přitom jsou vhodné jen pro krátkodobé sezení do 3 hodin. Pokud vaše židle má sloužit po celý den, ověřte si, že je vhodná pro dlouhodobé sezení.

Nastavitelný sedák a opěrák

Tyto dva prvky tvoří základ konstrukce židle a je třeba, aby bylo možné je nastavit podle výšky postavy. Platí totiž, že při sezení musíte mít chodidla položená na zemi, v kolenou i v pase byste měli mít odpovídající úhly a přitom se při sezení cítit pohodlně.

Bederní opěrák

Tato nepříliš častá součást kancelářských židlí dokáže s vašimi zády divy. Bederní opěrák nastavený do správné pozice vás bude motivovat ke vzpřímenému sezení a přitom vám bude udržování této polohy usnadňovat.

Područky

Tím, že si můžete ve správné pozici opřít lokty na područky, se vám bude snadněji pracovat na počítači a přitom nebudete příliš namáhat určité části těla. Ulehčíte zejména pažím a ramenním svalům. Pokud by vám područky z nějakého důvodu nevyhovovaly, jednoduše zvolte kancelářskou židli bez područek.

Co vám dále pomůže

Dbejte také na to, aby i další prvky podporovaly vaše správné ergonomické sezení. Zaměřte se například na výšku stolu, umístění obrazovky vašeho počítače nebo vhodnou kancelářskou myš.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Správné sezení na židli

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva