Kobalt a zdraví – jeho funkce a zdroje 4.86/5 (7)kobaltKobalt je velmi důležitý prvek pro krvetvorbu. Tělo dospělého 70 kilového člověka obsahuje 0,0007 g kobaltu (rozsah je od 0,7 do 10 mg), a to zejména v játrech a ledvinách. Fyziologická hodnota v krevním séru u zdravých dospělých je 2,5 nmol / l. Výdej kobaltu probíhá žlučí (cca 2,5 mikrogramů denně), izotopický kobalt se vylučuje ledvinami.

Tento prvek je důležitou součástí vitamínu B12. V lidském organismu plní úkoly především ve formě kobaltamínu, spolu s vitaminem B12.

Biochemické funkce kobaltu

  • jako součást vitaminu B12 je důležitý pro krvetvorbu
  • je nezastupitelnou součástí enzymů, které se účastní stavby bílkovin
  • zlepšuje vstřebávání železa

Výskyt kobaltu v potravě

Nachází se v ořeších, v masných výrobcích. V živočišné potravě, zejména v játrech, se nachází vitamin B12 obsahující kobalt.

Potřeba kobaltu

Obecně se doporučuje denní příjem 20 – 40 mikrogramů kobaltu, jeho zdrojem je zejména játra, masné výrobky. Ve střední Evropě stačí k vyrovnání potřeby kobaltu 5 až 10 mikrogramů

Bezpečnost

K nedostatečnému příjmu kobaltu může dojít při striktně vegetariánské stravě (aby se toto nestalo, je vhodné používat droždí, jako zdroj vitamínu B12). Biologický poločas rozpadu kobaltu je asi 400 dnů a mechanismus homeostázy kobaltu (rovnováha v organismu) není dosud znám. Umělé dodávání kobaltu způsobilo poruchy orgánů u pivařů v USA a došlo až k poškození srdce.

Příznaky nedostatku

Způsobuje následný nedostatek přísunu vitamínu B12, a tak následnou anémii, která může být těžká – makrocytární (a nedá se odstranit podáváním kobaltu, protože organismus člověka nemá schopnost z kobaltu vytvořit vitamín B12).

Pozor na předávkování kobaltem

Umělé dodávání kobaltu může způsobit poruchy orgánů.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Bez komentáře u článku “Kobalt a zdraví – jeho funkce a zdroje”

  1. […] toxické látky, jako např. těžké kovy – kadmium, kobalt, olovo, […]

  2. […] hliník, železo, hořčík, fosfor, bór, mangan, síru, vanadium, zlato, stříbro, měď, kobalt, berylium, stroncium a ve formě příměsí také exotické prvky jako iridium, zirkonium, […]

  3. […] železa, hořčíku, fosforu, mědi a fluoru je v mateřském mléce dostatečná. Rovněž selen, kobalt, chrom, mangan a hliník jsou zastoupeny v dostatečném […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva