Sponzorováno

Běh na lyžích (běžkování) a zdraví – super na hubnutí i pro posílení zad 4.75/5 (4)

Proč je běžkování velmi zdravé? Přečtěte si náš článek.

Proč je běžkování velmi zdravé? Přečtěte si náš článek.

Podle některých zahraničních odborníků po běžkách v nedávné době sahají zejména vrcholoví manažeři. Jejich práce vyžaduje soustředění, přehled a maximální výkon, jinak neuspějí. „Běžkování je tělesný pohyb, který má určitý rytmus, frekvenci, jde o ideální aktivitu na úklid myšlenek,“ zamýšlí se nad výzkumem námi oslovená doktorka. „Zjednodušeně se dá říci, že informace z celého dne se na běžkách v hlavě roztřídí, uvolní se napětí. Stres často vzniká z nezpracovaných myšlenek, a tak ustavičně žijete v chaosu.“

Tento proces se běžně děje během spánku. protože však dnes mnozí trpí jeho poruchami, případně si nedopřejí dostatečný odpočinek, informace jen volně létají a uklidit si je třeba jinak. Běžkování možná vyřešíte i tento problém. Po pohybu na čerstvém vzduchu se vám bude lépe usínat.

Běžkování posiluje záda

Běh na lyžích nepopiratelně patří k nejzdravějším zimním aktivitám. Ze zdravotního hlediska odborníci oceňují zejména pozitivní vliv na celý srdečně-cévní systém a pohybový aparát. Přirozený aerobní pohyb posílí srdce i plíce, díky čemuž se lépe okysličí a prokrví celé tělo. Jde o ideální způsob, jak předejít vysokému krevnímu tlaku či infarktu. Klouzavý pohyb neprotáhnete jen nohy, zadek, ale i paže a trup.

„Diagonální pohyb končetin prospívá páteři. Práce s holemi zpevňuje tělo a svalstvo a koriguje obtíže, které vznikají v sedavém zaměstnání,“ přidává pozitivní účinek běžkování tělovýchovná lékařka Jana Koldová.

Samota je někdy opravdu super

Pracujete celý den s lidmi? Běžkování je pro vás ideální. „Ze zkušenosti vím, že pokud si vaše práce vyžaduje častý kontakt s lidmi, empatii, případně v zaměstnání nabízíte ostatním své znalosti, samota vám někdy velmi dobře sedne,“ říká psycholožka Jarmila Karasová.

„V rodině si ji nemůžete vždy dovolit, a tak je individuální sportování na místě.“ Dalším plusem běžkování je, že ho většinou doprovází pěkná přírodní scenérie. Jde opravdu o balzám na duši.

Během na lyžích se perfektně hubne

Při aktivním hodinovém běžkování spálíte průměrně 1 500 kJ a procvičíte si 90 procent svalstva těla. Jelikož tento druh lyžování šetří klouby, jde o ideální způsob boje s nadváhou a obezitou. „Při sportování v nižší teplotě si svaly musí udržet teplo. Právě tento fakt znásobuje energetický výdej a vy snadněji hubnete,“ vysvětluje doktorka. Abyste si vychutnali všechny pozitivní účinky, musíte si na běžkování zvolit přiměřený terén a rozdělit si síly. Zejména na začátku je vhodnější rovina. „S intenzitou tréninku to nepřehánějte. Protože mnoho obézních lidí má problémy s hypertenzí, počítejte s tím, že chladnější prostředí může způsobit zvýšení krevního tlaku,“ dodává sportovní lékařka. O správnosti tréninku se poraďte s ošetřujícím či sportovním lékařem.

Sponzorováno

3x týdně 30 minut je super

Na běžkách je možné absolvovat několikahodinové vytrvalostní tréninky i krátké sprinty. Běžkování je však podle třeba rozumět, jen tak dokáže člověku přinést požadované účinky. Například nejjednodušší formou klasické techniky je chůze na lyžích, která je v nenáročném terénu „relativně jednoduchá i pro začátečníky“.

„Pokud má rekreační běžkování plnit zdravotní funkci, je třeba se tomu věnovat alespoň třikrát týdně minimálně 30 minut,“ vysvětlil odborník na fitness. Vše však podle něj závisí na povětrnostních podmínkách, dostatku sněhu a terénů na takový druh sportu.

Rozcvičte se

Na rozdíl od sjezdového lyžování je při běžkování riziko zranění minimálně. „Ale jde o fyzickou zátěž a je třeba se rozcvičit. V opačném případě vyhodnotí organismus běh na lyžích jako stres,“ říká sportovní lékařka.

Zatímco si zapnete běžky, rozcvičte si paže a trup krouživými pohyby. Vhodný je i klasických strečink dolních končetin. Zanožte, chodidlo si chytněte rukou a pomalu patu přitahujte k zádi. Na lyžích tempo postupně zvyšujte. Pro rekreačních běžkaře je vhodnější klasický styl. Nohy pracují paralelně jedna vedle druhé. Na upravených tratích si můžete vyzkoušet bruslení. Jak již název napovídá, při tomto stylu nohama pohybujete stejně jako na bruslích.

Dbejte na výběr lyží

Pro rekreačního běžkaře jsou vhodné lyže přibližně o dvacet centimetrů delší než jeho výška. Při volbě jejich ohebnosti vám pomůže malý test. Když se na lyže postavíte přibližně uprostřed, musí pod nimi projít list papíru. Ideální je, když se vypravíte do specializované prodejny, ve které si hned zakoupíte vázání i boty. Výšku holí si zvolte tak, aby vám sahaly po rameno.

Pokud se chcete vyhnout zpočátku voskování, poohlédněte se po takzvané přímočaré skluznici. Kromě ledové stopy vás udrží v každém sněhu. Tento druh běžek se označuje i pojmem turistické. Pro běžce začátečníka jsou vhodné běžky i z kategorie rekreační či allround, tedy kombinované. Rozdíly jsou v jejich šířce a zakončení.

Lyžařské běžecké hole by měli mít regulovatelné poutko. Mimo upravené stopy jsou vhodnější hole s větším talířem. Délka holí pro začátečníky a běžce se slabší technikou může být o pět centimetrů kratší. „Hole na turistiku by měli mít délku odpovídající výšce postavy minus 30 centimetrů,“.

Kratší hole jsou vhodné pro techničtější jízdu a do kopce, delší většinou pro silové jezdce a na rovině. Delší hole se používají spíše na upravených tratích jako v terénu mimo stopy. Vázání a boty na běžecké lyžování musí být vzájemně kompatibilní, nejlepší je koupit vázání a boty spolu. Vhodné jsou moderní vázání, které umožňují lepší ovládání lyží.

Vhodně oblečení nepodceňujte

Zdravá ráda! Nejspodnější vrstvu oblečení musí tvořit funkční prádlo, která zajistí transport vlhkosti na povrch. Následuje tenčí bavlněná či flísová mikina. Vrchní vrstvu by měla tvořit bunda a kalhoty z nepromokavého materiálu, který dýchá. „Počítejte s tím, že když fouká vítr rychlostí deset metrů za sekundu, pociťujete dvojnásobně větší chlad. Minus deset vnímáte jako minus dvacet,“ varuje doktorka.

Rukavice by měly být v dlaňové části vyztuženy materiálem odolným vůči oděru. Nelze zapomenout na čepici.

TIP: A jak se nejlépe obléci na běžky?

VIDEO: Návod na zdraví – Dva styly běžeckého lyžování

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva