Sponzorováno

Vliv nadváhy a obezity na naší páteř 4.79/5 (19)

  • Nadváha a obezita mohou mít značný vliv na páteř a způsobit řadu zdravotních problémů. V tomto článku najdete několik způsobů, jakými mohou ovlivnit páteř.
  • Zvýšený tlak na meziobratlové ploténky: Přebytečná hmotnost zvyšuje zatížení páteře, což může vést k většímu tlaku na meziobratlové ploténky. To může způsobit degeneraci plotének a zvýšit riziko bolesti zad a herniace plotének.
  • Nadměrná zátěž páteře: Obezita může způsobit nadměrné zatížení páteře a kloubů. To může zhoršit bolest zad a zvýšit riziko osteoartritidy, zejména v bederní oblasti páteře.
  • Špatné držení těla: Lidé s nadváhou nebo obezitou mají tendenci mít špatné držení těla, což může zvýšit riziko bolesti zad a problémů s páteří.
  • Záněty a metabolické problémy: Obezita může zvýšit hladinu zánětlivých látek v těle, což může negativně ovlivnit zdraví kostí a kloubů, včetně páteře.
  • Ztížená mobilita: Nadváha a obezita mohou vést k omezené pohyblivosti a slabosti svalů, což může dále zhoršit bolest zad a celkovou funkci páteře.
  • Ovlivnění rizika osteoporózy: Obezita může snížit riziko osteoporózy u starších dospělých, ale zároveň může zvýšit riziko osteoartritidy, což může mít negativní dopad na páteř.
  • Zvláště v oblasti bederní páteře může nadváha a obezita způsobit významné problémy, včetně bolesti zad a potíží s pohybem. Proto je důležité snižovat hmotnost, pokud máte nadváhu, a udržovat aktivní životní styl, což může zmírnit tlak na páteř a snížit riziko bolesti zad a dalších páteřních problémů. Rovněž je vhodné vše konzultovat se s lékařem nebo odborníkem na rehabilitaci, pokud máte bolesti zad nebo jiné potíže spojené s páteří, ať už máte nadváhu nebo ne.

Nadváha a obezita mohou mít značný vliv na páteř a způsobit řadu zdravotních problémů.

Nadváha a obezita mohou mít značný vliv na páteř a způsobit řadu zdravotních problémů.

Nadváha není jen estetickým problémem. Nadváha může také přispět k mnoha vážným zdravotním problémům. Jedním z častých neduhů, na který si lidé s nadváhou stěžují, jsou dlouhodobé bolesti zad. Nejčastěji se týkají bederní části. Jaké příznaky naznačují, že je potřeba páteři ulevit a proč se při nadváze tak často objevují bolesti zad? Co můžeme udělat pro dlouhodobou úlevu? Pokusíme se odpovědět na tyto otázky, které trápí nejednoho člověka.

Váha zatěžuje vaši páteř

Vaše páteř je navržena tak, aby unesla váhu vašeho těla a podle toho rozložila zátěž, kterou nesete během odpočinku a aktivity. Kilogramy navíc mají extrémně negativní dopad na bederní páteř a to proto, že bederní část je stabilizována, mj. břišní svaly, když jsou oslabené, nedochází k dostatečné stabilizaci a kontrole svalů. U nejčastějšího typu obezity je naše břicho tlačeno dopředu, čímž se prohlubuje bederní lordóza. To může způsobit napětí paraspinálních svalů, protažení břišních svalů a přední sklon pánve, což může způsobit větší tlak na struktury v bederní páteři.

Nejsou to jediné změny vynucené dalšími kilogramy. Krční páteř nadměrně vyčnívá dopředu, hrudník je často propadlý a snížená je i jeho pohyblivost, kostovertebrální klouby jsou méně ohebné, mezižeberní svaly stažené. Může dojít k nadměrnému tlaku na meziobratlové ploténky.

Dalším negativním jevem je zvýšení svalového napětí v oblasti ramenního pletence a krční páteře, mohou se objevit bolesti hlavy, hučení v uších, poruchy vidění. Mění se i statika těla. Při posunu našeho těžiště dopředu se mění osa končetin, vznikají problémy s plochými nohami a tzv. hallux valgus> – v důsledku nadměrného zatížení tohoto opěrného bodu chodidla.

Sponzorováno

Bolest dolní části zad

Bolesti dolní části zad jsou zvláště rozšířené u lidí s nadváhou nebo obezitou. Vaše páteř – zejména spodní část zad – je stavěna tak, aby udržela vaši tělesnou váhu, ale když nosíte nadbytečná kila, můžete přetěžovat schopnost dolní části zad dělat svou práci správně.

Nadměrná hmotnost může změnit přirozenou křivku vaší páteře, tlačit na ploténky tlumící nárazy mezi obratli a způsobit jejich herniaci, skřípnutí nebo způsobit tlak na nervy, namáhat svaly a vazy, které podporují vaši páteř.

Jak zhubnout, když vás bolí záda?

První, co bychom měli udělat, pokud máme nadváhu, je samozřejmě začít s hubnutím. Za tímto účelem se vyplatí navštívit odborníka, který vám pomůže nejen vytvořit účinný jídelníček, ale také vybere vhodné cviky, a to pro vaši váhu.

Kromě toho vám poradí, jaké cviky můžete provádět, abyste páteři ulevili a podpořili nejen proces hubnutí, ale také zmírnily bolesti páteře. Vhodná je spolupráce trenéra s fyzioterapeutem, kdy si mohou průběžně vyměňovat postřehy o pacientovi, díky čemuž je proces případné léčby a tréninku upřesněn a individuálně přizpůsoben potřebám pacienta.

Zde je několik jednoduchých cvičení, které mimo jiné pomohou při posilování paraspinálních svalů nebo rozvíjení návyku správného držení těla:

Stoj zády ke zdi v korigovaném držení těla Pomalu přejděte do polovičního dřepu. Nezapomeňte mít záda neustále přitisknutá ke zdi. Pamatujte na své držení těla.

Leh na přední straně těla, nohy u sebe, hlava na zemi. Ruce a nohy rovné. Zkuste natáhnout ruce na zem co nejvíce dopředu. Pohybujte nohama co nejdále v opačném směru. Po chvíli zkuste zvednout hlavu a současně zvedněte ruce a nohy.

Posaďte se s rukama pokrčenýma a položenýma na hlavě. Lokty od sebe, hlava rovná. Snažte se co nejvíce natáhnout hlavu až ke stropu, poté si ruce přitiskněte na hlavu. Vnímejte, jak vaše svaly pracují.

V boji s bolestivou páteří při nadváze dosáhnete nejlepších výsledků snížením tělesné hmotnosti. Stojí za to přemýšlet o plavání, zejména znaku a volném stylu. Plavání má blahodárný vliv na páteř a celkové posílení svalů. Důležité je, že nezatěžuje zbytečně páteř, klouby ani jiné tělesné struktury, takže tento způsob pohybové aktivity můžete využít i při výrazné nadváze. Doporučují se také pravidelné dlouhé procházky a nordic walking.

I když naše páteř má tendenci s věkem slábnout, u obézních lidí se tento proces zrychluje.

Podle statistik si až 50 % obézních lidí stěžuje na bolesti zad a problémy s klouby. Je nutné změnit životní styl a osvojit si nové stravovací návyky, které budou mít významný vliv nejen na zlepšení vaší kondice, ale především na ztrátu zbytečných kilogramů, a tím snížení zátěže páteře a eliminaci rizika nejen bolestí, ale i vážnými poškozeními a nemocemi páteře, které mohou později vést k omezení hybnosti, a to i výraznému. Nadváha má nepříznivý vliv na celé tělo, zejména na pohybový aparát.

Dále si o obezitě přečtěte

VIDEO: Obezita? Zdraví nedefinuje číslo na váze, důležitý je obvod pasu a pohyb, říká Skalská

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva