Sponzorováno

Virus Epstein-Barrové (ebv virus) – co je to a jaké jsou příznaky? 4.86/5 (37)

 • Virus Epstein-Barr (EBV), také známý jako lidský herpesvirus 4 (HHV-4), je jedním z nejběžnějších virů patřících do rodiny herpesvirů, který infikuje lidi. EBV je běžný a mnoho lidí s ním přijde do kontaktu během svého života, obvykle v dětství nebo v adolescenci. Někdy se nazývá "virus polibků", protože je často spojován s onemocněním zvaným infekční mononukleóza, které se často přenáší slinami, například během polibků.
 • Virus Epstein-Barr může způsobit různé zdravotní problémy.
 • Infekční mononukleóza: Toto onemocnění se projevuje příznaky, jako jsou vysoká horečka, bolest v krku, otoky mízních uzlin a únava. Její průběh může být mírný až vážný.
 • Burkittův lymfom: EBV je spojován s Burkittovým lymfomem, což je vzácný typ nádoru lymfatického systému. Tento nádor se často vyskytuje v oblastech s vysokou endemicitou malárie.
 • Nasofaryngeální karcinom: EBV je také spojen s výskytem tohoto druhu rakoviny hlavy a krku.
 • Lymfoproliferativní onemocnění: U lidí s oslabeným imunitním systémem, například u pacientů po transplantaci orgánů, může EBV způsobit vážná lymfoproliferativní onemocnění.
 • I když EBV může způsobit některá závažná onemocnění, u většiny lidí probíhá infekce bez příznaků nebo jen s mírnými příznaky, a tělo si s ním samo poradí. Prevence spočívá v dodržování hygienických opatření, zejména při kontaktu s infikovanými slinami.

Virus Epstein-Barrové (ebv virus)Virus Epstein-Barrové byl objeven v roce 1964, a to je virus, který způsobuje onemocnění zvané mononukleóza. Epstein-Barr je součástí rodiny herpes virů. Odhaduje se, že 75 až 90 procent populace je nakažena virem, ale protože příznaky se velmi liší, mnoho z lidí neví o své infekci. Virus Epstein-Barr propukne zejména v situacích, kdy je člověk ve stresu (kdy je imunita oslabena).

V základu rozdělujeme 2 typy tohoto onemocnění. A sice akutní infekci a chronickou infekci.

Akutní infekce virem Epstein-Barrové

Akutní projevy virové infekce Epstein-Barrové se projevují infekční mononukleózou. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje u dětí a u mladistvých. Je spojeno s vysokou teplotou, angínou, zvětšením mízních uzlin, zánětem jater a zvětšením sleziny. Často má však i zcela neškodný průběh. Onemocnění bývá často zaměňováno za streptokokovou angínu nebo chřipku a poměrně často není správně diagnostikováno.

Příznaky akutní infekční mononukleózy

Nejčastější příznaky akutní infekční mononukleózy jsou následující:

 • Vysoká teplota
 • Angína
 • Generalizované otoky lymfatických uzlin
 • Extrémní únava
 • Zpoždění rekonvalescence

Vzácné příznaky akutní infekční mononukleózy:

 • Hepatitida
 • Zvětšení sleziny
Virus Epstein-Barrové (ebv virus) - ilustrace

Virus Epstein-Barrové (ebv virus) – ilustrace

 

Infekční onemocnění bylo poprvé popsáno pediatrem Emilem Pfeifferem (1846- 1921). Kvůli typickým projevům v krevním obraze projevující se zvýšeným počtem změněných monocytů dostalo název infekční mononukleóza. Virolog Michael Epstein a anatom Murray Barr zjistili, že infekční mononukleźa je způsobena virovou infekcí, patřící do skupiny gama herpetických virů, které mají blízký vztah k lymfatické tkáni. Virus byl pojmenován po svých objevitelích Epstein-Barre virus. Jedná se o DNA virus, který podobně jako ostatní herpes viry může zůstat latentní v tkáních i dlouho poté, co se pacient zotavil z akutní infekce a může se znovu zaktivovat v případě oslabení imunitního systému.

Sponzorováno

Protilátky proti Epstein-Barrové viru lze nalézt téměř u 90% lidí ve věku nad 30 let. Pacienti si ne vždy pamatují předchozí překonané infekce, které často ani nejsou správně diagnostikovány. Úroveň titru (v sérologii pojem užívaný k vyjádření stupně zředění vyšetřovaného krevního séra) protilátek proti Epstein-Barreho viru často nekoreluje s klinickými projevy a dokonce ani negativní titr protilátek nevylučuje přítomnost onemocnění.

Chronická infekce virem Epstein-Barrové

Mezi příznaky chronické infekce patří zvětšené lymfatické uzliny, opakující se bolesti v krku, subfebrility, snížená odolnost a náchylnost k infekcím, alergie a autoimunitní poruchy (včetně thyreoiditidy), které se mohou objevit nebo zhoršit. Celkový zdravotní stav se zhoršuje. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin chronického únavového syndromu. Další obtíže, které může způsobovat chronická infekce Epstein-Barrovým virem může být chronická sinusitida, polyvalentní potravinová intolerance, chronická gastritida, závratě, lymfatické otoky a příznaky menopauzy.

Příznaky chronické infekční mononukleózy

Časté příznaky chronické mononukleózy mohou být následující:

 • Chronický únavový syndrom
 • Větší náchylnost k infekcím
 • Výskyt alergie a intolerance na potraviny
 • Opakující se projevy zvětšení lymfatických uzlin

Méně časté příznaky chronické mononukleózy:

 • Opakující se záchvaty horečky
 • Závratě
 • Opakující se záněty žaludku
 • Otok sliznice dýchacích cest
 • Kolísání hladiny hormonů
 • Autoimunitní poruchy

Složitější diagnostika a dopad na imunitní systém nastává, pokud infekce Epstein-Barrovým virem se vyskytuje v kombinaci s jinými viry (herpes simplex, zoster, progenitalis – alfa herpetické viry, cytomegalovirus – beta herpesvirem), parazity (toxoplazmóza) nebo bakteriemi (Borrelia , Streptococcus).

Virus Epstein-Barrové a několik příkladů z praxe

Případ 1

Muž, ve věku 20 let. Stěžoval se na rok trvající pocit únavy, přetrvávající zvětšené krční lymfatické uzliny vlevo a opakující se teploty. Užíval dlouhodobě antihistaminika. Při biorezonančním vyšetření byla zjištěna chronická infekce Epstein-Barovým virem, intolerance na mléko, pšenici a vaječný bílek. Po biorezonanční antivirové terapii a řešení potravinové intolerance se pacient cítí dobře, záchvaty teploty ustoupily, zvětšené lymfatické uzliny již nepřítomné a únava ustoupila. Pacient již nepotřebuje užívat žádné léky.

Případ 2

Chlapec ve věku 8 let. Před 2 lety prodělal infekční mononukleózu. Teď asi měsíc se cítí unavený, má subferility, na tělesné výchově nevládne provádět běžné cviky. Při vyšetření zjištěna přetrvávající chronická infekce virem Epstein-Barrové a přítomnost boreliové infekce, která byla prokázána i sérologicky zvýšenými hladinami protilátek.

Nasazená antivirová a antiboréliová biorezonanční léčba. Stav pacienta po 2 týdnech výrazně zlepšený, teploty a únava ustoupily. Po 3 měsících při kontrolním sérologickém vyšetření hladina protilátek v normě.

Sponzorováno

TIP: Znáte Tourettův syndrom?

Studie a zdroje článku

 • Epstein-Barr Virus Autoři: Karla Hoover; Karla Higginbotham.
 • Zdroj obrázku: mikrostoker / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva