Virus Epstein-Barrové (ebv virus) – co je to a jaké jsou příznaky? 4.85/5 (33)

Sponzorováno

Virus Epstein-Barrové (ebv virus)Virus Epstein-Barrové byl objeven v roce 1964, a to je virus, který způsobuje onemocnění zvané mononukleóza. Epstein-Barr je součástí rodiny herpes virů. Odhaduje se, že 75 až 90 procent populace je nakažena virem, ale protože příznaky se velmi liší, mnoho z lidí neví o své infekci. Virus Epstein-Barr propukne zejména v situacích, kdy je člověk ve stresu (kdy je imunita oslabena).

V základu rozdělujeme 2 typy tohoto onemocnění. A sice akutní infekci a chronickou infekci.

Akutní infekce virem Epstein-Barrové

Akutní projevy virové infekce Epstein-Barrové se projevují infekční mononukleózou. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje u dětí a u mladistvých. Je spojeno s vysokou teplotou, angínou, zvětšením mízních uzlin, zánětem jater a zvětšením sleziny. Často má však i zcela neškodný průběh. Onemocnění bývá často zaměňováno za streptokokovou angínu nebo chřipku a poměrně často není správně diagnostikováno.

Příznaky akutní infekční mononukleózy

Nejčastější příznaky akutní infekční mononukleózy jsou následující:

  • Vysoká teplota
  • Angína
  • Generalizované otoky lymfatických uzlin
  • Extrémní únava
  • Zpoždění rekonvalescence

Vzácné příznaky akutní infekční mononukleózy:

  • Hepatitida
  • Zvětšení sleziny

Infekční onemocnění bylo poprvé popsáno pediatrem Emilem Pfeifferem (1846- 1921). Kvůli typickým projevům v krevním obraze projevující se zvýšeným počtem změněných monocytů dostalo název infekční mononukleóza. Virolog Michael Epstein a anatom Murray Barr zjistili, že infekční mononukleźa je způsobena virovou infekcí, patřící do skupiny gama herpetických virů, které mají blízký vztah k lymfatické tkáni. Virus byl pojmenován po svých objevitelích Epstein-Barre virus. Jedná se o DNA virus, který podobně jako ostatní herpes viry může zůstat latentní v tkáních i dlouho poté, co se pacient zotavil z akutní infekce a může se znovu zaktivovat v případě oslabení imunitního systému.

Protilátky proti Epstein-Barrové viru lze nalézt téměř u 90% lidí ve věku nad 30 let. Pacienti si ne vždy pamatují předchozí překonané infekce, které často ani nejsou správně diagnostikovány. Úroveň titru (v sérologii pojem užívaný k vyjádření stupně zředění vyšetřovaného krevního séra) protilátek proti Epstein-Barreho viru často nekoreluje s klinickými projevy a dokonce ani negativní titr protilátek nevylučuje přítomnost onemocnění.

Sponzorováno

Chronická infekce virem Epstein-Barrové

Mezi příznaky chronické infekce patří zvětšené lymfatické uzliny, opakující se bolesti v krku, subfebrility, snížená odolnost a náchylnost k infekcím, alergie a autoimunitní poruchy (včetně thyreoiditidy), které se mohou objevit nebo zhoršit. Celkový zdravotní stav se zhoršuje. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin chronického únavového syndromu. Další obtíže, které může způsobovat chronická infekce Epstein-Barrovým virem může být chronická sinusitida, polyvalentní potravinová intolerance, chronická gastritida, závratě, lymfatické otoky a příznaky menopauzy.

Příznaky chronické infekční mononukleózy

Časté příznaky chronické mononukleózy mohou být následující:

  • Chronický únavový syndrom
  • Větší náchylnost k infekcím
  • Výskyt alergie a intolerance na potraviny
  • Opakující se projevy zvětšení lymfatických uzlin

Méně časté příznaky chronické mononukleózy:

  • Opakující se záchvaty horečky
  • Závratě
  • Opakující se záněty žaludku
  • Otok sliznice dýchacích cest
  • Kolísání hladiny hormonů
  • Autoimunitní poruchy

Složitější diagnostika a dopad na imunitní systém nastává, pokud infekce Epstein-Barrovým virem se vyskytuje v kombinaci s jinými viry (herpes simplex, zoster, progenitalis – alfa herpetické viry, cytomegalovirus – beta herpesvirem), parazity (toxoplazmóza) nebo bakteriemi (Borrelia , Streptococcus).

Virus Epstein-Barrové a několik příkladů z praxe

Případ 1

Muž, ve věku 20 let. Stěžoval se na rok trvající pocit únavy, přetrvávající zvětšené krční lymfatické uzliny vlevo a opakující se teploty. Užíval dlouhodobě antihistaminika. Při biorezonančním vyšetření byla zjištěna chronická infekce Epstein-Barovým virem, intolerance na mléko, pšenici a vaječný bílek. Po biorezonanční antivirové terapii a řešení potravinové intolerance se pacient cítí dobře, záchvaty teploty ustoupily, zvětšené lymfatické uzliny již nepřítomné a únava ustoupila. Pacient již nepotřebuje užívat žádné léky.

Případ 2

Chlapec ve věku 8 let. Před 2 lety prodělal infekční mononukleózu. Teď asi měsíc se cítí unavený, má subferility, na tělesné výchově nevládne provádět běžné cviky. Při vyšetření zjištěna přetrvávající chronická infekce virem Epstein-Barrové a přítomnost boreliové infekce, která byla prokázána i sérologicky zvýšenými hladinami protilátek.

Nasazená antivirová a antiboréliová biorezonanční léčba. Stav pacienta po 2 týdnech výrazně zlepšený, teploty a únava ustoupily. Po 3 měsících při kontrolním sérologickém vyšetření hladina protilátek v normě.

Sponzorováno

TIP: Znáte Tourettův syndrom?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva