Sponzorováno

Elektronystagmografie (ENG vyšetření) či videostagmografie (VNG vyšetření) – co je to a kdy se používá? 4.8/5 (10)

 • Elektronystagmografie (zkráceně ENG) je diagnostický test používaný v oblasti neurologie a otoneurologie k vyšetření očních pohybů a nystagmu. Nystagmus je nekontrolovatelný rytmický pohyb očí, který může naznačovat různé neurologické nebo vestibulární (ucho a rovnovážný systém) problémy.
 • Princip elektronystagmografie spočívá v sledování a zaznamenávání pohybů očí pomocí elektrod, které jsou umístěny na kůži v blízkosti očí. Během testu pacient sleduje pohyb různých bodů nebo světelných stimulů, zatímco elektrody zaznamenávají pohyby očí v reálném čase. Tento záznam může pomoci lékařům diagnostikovat různé stavy a poruchy, které ovlivňují funkci vestibulárního systému a očních pohybů.
 • Elektronystagmografie se často používá i k diagnostice a hodnocení následujících stavů: Menièrova choroba: Toto onemocnění vnitřního ucha může způsobit závratě a nystagmus. BPPV (benigní paroxysmální polohová vertigo): Toto je stav, který způsobuje krátké epizody intenzivních závratí. Vestibulární neuritida: Zánět vestibulárního nervu může způsobit nystagmus a závratě. Stavy spojené s centrálními nervovými poruchami: Elektronystagmografie může být také použita k vyhodnocení poruch nervového systému, které ovlivňují oční pohyby.
 • Tento test je prováděn odbornými lékaři nebo audiologickými specialisty a může být součástí diagnostického procesu pro pacienty, kteří trpí závratěmi, rovnovážnými problémy a jinými neurologickými obtížemi. Elektronystagmografie může pomoci lékařům lépe pochopit, co způsobuje problémy s rovnováhou a jak lépe pacienty léčit.

Elektronystagmografie (ENG vyšetření) - co je to a kdy se používá?

Co je elektronystagmografie?

Electronystagmografie (ENG) je vyšetření, který ukazuje pohyb vašich očí za účelem zjištění, jak dobře fungují dva lebeční nervy v mozku. Electronystagmografie využívá pacientova pohybu očí k potvrzení či vyvrácení přítomnosti nystagmu (rytmicky se opakující pohyby očí v určitém směru). Je také možné použít tuto metodu k diagnóze příčiny závratí nebo porušené funkce rovnováhy.

Dva zmíněné nervy jsou akustický (neboli vestibulocochlear) nerv a okohybný nerv. Akustický nerv spojuje mozek a vnitřní ucho a řídí sluch a rovnováhu. Okulomotorický nerv spojuje mozek se svaly vašich očí.

Využití ENG

ENG detekuje poruchy v částech vašeho vnitřního ucha, které jsou odpovědné za orientaci, smysl pro polohu a rovnováhu, stejně jako v nervech, které spojují váš mozek s očima a ušima.

Lékař může doporučit toto vyšetření, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • závažné nebo přetrvávající závratě
 • vertigo (pocit, že se místnost točí)
 • problémy s rovnováhou
 • nevysvětlitelnou ztrátu sluchu

Lékař může také provést ENG, pokud máte některý z následujících stavů:

 • Usherův syndrom: zděděná porucha, která ovlivňuje zrak, rovnováhu a sluch
 • akustický neurom: benigní nádor na akustickém (vestibulocochleárním) nervu
 • labyrinthitida: zánět vnitřního ucha
 • Menierova choroba: porucha vnitřního ucha, která ovlivňuje rovnováhu a sluch
 • jakékoli podezření na poškození vnitřního ucha

Typy ENG vyšetření a způsob jejich provádění

Existuje celá řada různých typů testů ENG. Váš lékař může udělat jeden nebo více. Standardní test se obvykle skládá ze tří částí.

Kalorický test

U kalorického testu jsou elektrodové náplasti umístěny nad, pod a na každé straně každého z vašich očí. Na vaše čelo je připevněna další elektroda. Zatímco je vaše hlava držena v určité poloze, lékař bude stimulovat váš rovnovážný systém pomocí teplého a chladného vzduchu. Někdy se používá i voda. Elektrody budou zaznamenávat všechny pohyby vašich očí, jak vaše vnitřní ucho a nervy v okolí reagují na změny teploty.

Sponzorováno

Okulomotorický test

Při okulomotorickém testu vás lékař požádá, abyste udrželi hlavu v klidu a zároveň umožnili vašim očím sledovat světlo, které se rychle pohybuje napříč a za vaše zorné pole a pak zase zpět. To umožňuje lékaři pochopit, jak vaše oči sledují a pohybují se při sledování cíle.

Poziční test

Při pozičním testu vás lékař požádá, abyste rychle otočili hlavu na jednu stranu nebo si lehli a pak si velmi rychle sedli nebo se postavili. Tento test měří, jak vaše oči reagují na pohyb.

Videonystagmografie: to je další možnost

Další možností pro testování funkce vnitřního ucha je videonystagmografie (VNG). Testování VNG, podobně jako ENG, zahrnuje brýle a speciální infračervené kamery pro měření pohybů očí. Jedná se o odklon od tradiční technologie ENG. Měří pohyby svalů kolem očí.

Místo používání elektrodových náplastí zahrnuje test VNG nošení speciálních brýlí, které měří pohyby očí. Jakmile jsou data shromážděna, počítač analyzuje pohyby očí dané osoby. Audiolog také prozkoumá výsledky, aby určil přesnost a pomohl stanovit diagnózu.

V ideálním případě je přesnost přímého měření pohybů očí při nošení brýlí větší, než nepřímé měření pohybů pohybem očních svalů. Studie obecně podporovaly použití VNG přes ENG. Někteří odborníci se však domnívají, že není dostatek důkazů k tomu, aby bylo možné doporučit jednu metodu testování nad jinou.

Porozumění výsledkům ENG

Pokud jsou výsledky vašich testů ENG neobvyklé, může to znamenat problém s vnitřním uchem nebo s oblastí mozku, která je odpovědná za kontrolu pohybu vašich očí.

Různé nemoci nebo poranění akustického nervu mohou způsobit vertigo, včetně těchto:

 • poruchy krevních cév, které způsobují krvácení do ucha
 • ušní nádory
 • dědičné poruchy
 • poškození vnitřního ucha
 • léky, které jsou toxické pro ušní nervy
 • roztroušená skleróza
 • virové infekce jako plané neštovice, spalničky a chřipka
 • pohybové poruchy
 • otrava chemikáliemi

Jaká jsou rizika Elektronystagmografie?

S podstoupením testu ENG souvisí řada minimálních rizik, včetně závratí nebo mírné nevolnosti. Ti, kteří podstupují test VNG, mohou mít podobné účinky i menší nepohodlí z nošení brýlí, a to v průměru 1,5 hodiny po testování.

Během kalorického testu můžete také pociťovat mírné nepohodlí.

Jakékoli existující problémy se zády nebo krkem se mohou zhoršit rychlými pohyby nebo změnami polohy vyžadovanými některými z těchto testů. Často se používá motorizovaná židle k minimalizaci pohybů, které člověk musí dělat.

Některé stavy nebo léky mohou ovlivnit fungování nebo přesnost ENG, včetně těchto:

 • zhoršené vidění
 • ušní maz
 • kofein, alkohol, sedativa, antivirotika a sedativa

Varování
Pokud máte kardiostimulátor, nedoporučuje se podstupovat vyšetření ENG. Elektrické zařízení může totiž rušit jeho funkci. Testování VNG by bylo bezpečnější alternativou.

Příprava na ENG vyšetření

Informujte svého lékaře o všech lécích na předpis, lécích bez předpisu nebo bylinných doplňcích, které užíváte.

Lékař vám může doporučit, abyste nejedli několik hodin před testem a aby jste 24 až 48 hodin před testem nepili kofein nebo alkohol. Pravděpodobně vás také požádá, abyste upustili od užívání jakýchkoli sedativ, trankvilizérů nebo antivirotik.

Při přípravě na vyšetření se řiďte všemi pokyny svého lékaře.

Co dělat po vyšetření?

Poté, co lékař dokončí test, odstraní elektrodové náplasti a omyje vodivou pastu. Ti, kteří procházejí testem VNG, brýle jednoduše sundají.

Sponzorováno

Lékař vám dá vědět, kdy můžete pokračovat v užívání jakýchkoli léků, které jste přestali užívat v rámci přípravy na zákrok.

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva