Akné mechanica (mechanické akné) – typ akné způsobený častým třením nebo tlakem na kůži – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (12)

Typicky se akné mechanica může objevit po dlouhodobém nošení roušky.

Typicky se akné mechanica může objevit po dlouhodobém nošení roušky.

Akné postihuje v Evropě každý rok milióny lidí. Pamatujte, že existují různé typy akné a více příčin akné – od hormonálních změn, přes léky a další. Acne mechanica (akné mechanica) je typ akné způsobený častým třením nebo tlakem na kůži.

V tomto článku prozkoumáme, co je akné mechanica, co ji způsobuje a jak se léčí. Poskytujeme také osvědčené postupy ke snížení rizika propuknutí.

Co je to acne mechanica?

Acne mechanica je druh akné, který vzniká v důsledku tření a tlaku na kůži. K tomuto typu akné může dojít, když je kůže neustále (dlouhodobě) třena, mačkána nebo natahována.

Zatímco akné mechanica se může vyskytnout jako komplikace již existujícího akné, může se vyskytnout i samo o sobě bez přítomnosti základního ohniska.

Stejně jako acne vulgaris může acne mechanica způsobit zánětlivé kožní léze, jako jsou papuly, pustuly a dokonce i léze. Papuly a pustuly jsou růžové a červené hrbolky, které mnoho lidí nazývá jednoduše jako „pupínky“. Léze jsou bolestivé, hluboké léze, které jsou výsledkem závažnějšího zánětu.

V raných stádiích může být pokožka hrubá nebo hrbolatá, dokonce i když nevidíte skutečné pupínky. Ale jak akné mechanica postupuje, tyto drobné pupínky mohou být podrážděné a mohou přejít do viditelnějších, zanícených skvrn.

Kde se acne mechanica obvykle vyskytuje

Acne mechanica se může objevit kdekoli na těle, kde je kůže často vystavena tření nebo tlaku. Nejčastěji pak v těchto oblastech:

Zatímco oba typy akné mohou vést k zánětlivým kožním lézím, acne mechanica není stejný stav jako acne vulgaris.

Na rozdíl od acne vulgaris, které je běžně způsobeno základními hormonálními změnami, je akné mechanica přímo způsobeno „mechanickými“ prostředky.

Příčiny – co způsobuje acne mechanica?

Akné mechanické se může vyvinout, když je pokožka opakovaně vystavena tření nebo tlaku, například když nosíte určité oblečení nebo sedíte v určitých pozicích po dlouhou dobu.

Mezi nejčastější základní příčiny akné mechanica patří:

 • těsnější oblečení, jako jsou košile s límečkem
 • pohyb ve sportovním vybavení, jako je fotbalové a hokejové vybavení
 • doplňky, jako jsou čepice a podprsenky
 • lékařské vybavení, jako jsou chirurgické pásky
 • sezení, jako jsou židle nebo autosedačky

Každý, kdo je vystaven opakovanému tření, je vystaven riziku vzniku acne mechanica (mechanického akné). Je však pravděpodobnější, že postihne určité části populace, jako například:

 • lidé, kteří sportují a musí nosit těsné vybavení, jako jsou profesionální sportovci
 • lidé vyžadují, aby byli v jedné poloze po dlouhou dobu, jako jsou řidiči nákladních vozidel nebo ti, kteří jsou v klidu na lůžku
 • lidé, kteří mají tiky, které zahrnují tření nebo mačkání kůže, jako jsou lidé s poruchou autistického spektra nebo úzkostí

A podobně.

Vzhledem k tomu, že acne mechanica může být také komplikací acne vulgaris, lidé, kteří již mají léze akné, mohou být také vystaveni vyššímu riziku rozvoje acne mechanica.

Jak se akné mechanica léčí?

Acne mechanica se léčí tak, že se nejprve odstraní základní příčina propuknutí tohoto typu akné. Ve většině případů to znamená odstranění zdroje tlaku nebo tření.

U akné mechanica je důležité nechat pokožku „dýchat“. To znamená vyhnout se jakýmkoliv pokrytím kůže nebo obvazům.

Po odstranění příčiny vyrážky lze akné mechanica řešit buď pomocí léků na předpis nebo volně prodejných léků na akné, jako jsou třeba tyto:

 • Jemná mýdla. Vůně a další agresivní chemikálie mohou zhoršit vzplanutí akné. Používejte pouze jemná mýdla a čisticí prostředky, abyste udrželi pokožku čistou, ale nepřehánějte to. Problémové oblasti by se měly mýt pouze jednou nebo dvakrát denně.
 • Benzoylperoxid. Benzoylperoxid je běžnou složkou při léčbě akné, protože působí jako hloubkový čistič k odstranění odumřelé kůže a udržení bakterií na uzdě. Produkty benzoylperoxidu se mohou lišit v síle, takže se obvykle doporučuje začít nejprve s nižší silou.
 • Hydroxykyseliny. Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny se běžně používají v péči o pleť. Kyselina salicylová je však nejběžnější beta-hydroxykyselinou používanou na akné. Stejně jako u benzoylperoxidu je nejlepší začít s nižší koncentrací, pokud není doporučen vyšší předpis.
 • Antibiotika. Lokální antibiotika, jako je triclosan, lze použít v případech, kdy je podezření na přítomnost bakterií s acne mechanica. Lokální antibiotika jsou téměř vždy předepisována s jinými léky spíše než samotná.
 • Vitamíny. Topické vitamíny, jako jsou retinoidy a nikotinamid, lze použít ke snížení zánětu a podpoře růstu nové kůže. Tyto produkty jsou dostupné na předpis i volně prodejné.

Silnější léky na akné na předpis pak už vyžadují návštěvu lékaře nebo dermatologa. I když se však rozhodnete používat volně prodejné léky na akné, měli byste léčbu nejprve probrat se svým lékařem.

Prevence – jak předcházet akné mechanica

Pro lidi, kteří jsou ohroženi rozvojem akné mechanica, je zde několik osvědčených postupů, jak se mu vyhnout nebo předcházet propuknutí.

 • Vyhněte se nošení těsného, ​​hrubého oblečení nebo doplňků. Pokud máte citlivou pokožku, omezení těsného a hrubého oblečení může pomoci snížit podráždění. Ujistěte se, že vaše čepice, pásky, podprsenky a další doplňky pohodlně sedí.
 • Sundejte své sportovní vybavení raději dříve než později. Pokud jste sportovec, neseďte ve svém sportovním vybavení déle, než je potřeba. Po skončení hry nebo tréninku vždy sejměte sportovní vybavení a také se ujistěte, že máte pro vás vhodnou velikost. Zkuste pleť očistit brzy po sundání sportovního vybavení, abyste se vyhnuli dalším pupínkům.
 • Dávejte pozor na to, jak se dotýkáte své pokožky. Časté dotýkání se nebo tření pokožky může potenciálně vést k poškození pleti. Pro většinu lidí není nepřítomné dotýkání se pokožky škodlivé, ale pokud vede k akné mechanica, může to představovat problém.
 • Zvažte častější přestávky v činnostech. Pokud je vaše pokožka neustále vystavena tlaku, malé změny mohou pomoci vaší pokožce odpočinout. Někdy je to tak jednoduché, jako vstát a protáhnout se nebo zakoupit podpůrné polštáře, na které se můžete posadit.
 • Dělejte malé změny v rutině – pokud si všimnete, že některé oblasti vaší pokožky jsou podrážděné v důsledku tlaku nebo tření, provedení malých změn v rutině může pomoci snížit rozvoj akné mechanica. Třeba si jinak sednete a budete takto sedět.

Kdy už navštívit lékaře

Ve většině případů lze mírné akné mechanica (mechanické akné) léčit doma s některými úpravami a volně prodejnými lokálními léčbami. Někdy se však akné mechanica může podobat jiným stavům, které nemusí reagovat na volně prodejné léčby akné, jako jsou:

Pokud máte akné mechaica, které nereaguje na domácí léčbu, je čas navštívit dermatologa. Ten může zkontrolovat vaše příznaky, diagnostikovat další základní stavy a určit pro vás nejlepší způsob léčby.

Máte s akné mechanica nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva