Obsah článku
Skateboarding je skvělý sport, zábavný, dynamický i cool. Ale je to také sport nebezpečný. Pokud jste na skateboardu někdy jeli, tak asi moc dobře víte, že je velmi snadné k nějakému tomu zranění přijít. Je to asi tak, jako když si dáváte hodně pálivé indické jídlo – víte, že vás to bude bolet, ale prostě to musíte zkusit. U skateboardingu nezáleží na tom, jestli jste profesionál, nebo jen táta, který po několika vychlazených pivech zkouší skate svého syna – k pádu či zranění může dojít u obou. I známý skateboardista Tony Hawk má na svém kontě mnoho stovek zranění.
Ale pozor, mnoho zranění ze skateboardingu lidé neléčí. Nakonec se ale vše může zhoršit, protože zranění nesprávně zahojí. Důležité je rovněž zakoupit kvalitní skate board a boty, které mohou některým pádům zamezit. Abychom vám však pomohli, sestavili jsme krátkého průvodce nejčastějšími zraněními, které se stávají u skateboardingu. Jezděte opatrně.
1. Úder do holeně (do píšťaly)
S úderem do holeně se nejčastěji setkáváme při učení triku nazývaného treflip. Jde vlastně o vymrštění skateboardového prkna do vzduchu pomocí nohou a jeho rotaci o 360 stupňů. Při tomto skoku se prostě může stát, že vás prkno zasáhne přímo doprostřed holeně – opravdu dost to bolí, do očí vám vytrysknou hned slzy.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 2/10. I když tento úraz dost bolí, není většinou úplně závažný. Pokud můžete, dejte si na ránu trochu ledu nebo studené vody z nedalekého potoka – někdy pořádný úder do holeně znamená tvorbu modřin a otoku, možná kvůli bolesti budete muset trénink na skateboardu nechat na jiný den. Pokud noha hodně bolí, chvíli si odpočiňte, můžete se třeba vzít do ruky chytrý telefon a natáčet skateboardové triky svých přátel.
Prostě si chvíli sedněte, nohu ledujte (pokud máte čím) a počkejte. Pokud za chvíli bude stav nohy lepší, můžete jezdit dát. Pokud ne, dejte si pár dní pohov a relax. Pro příště si zkuste pořídit chrániče holení.
2. Úraz v oblasti zubů
Možná se to nezdá, ale úrazy zubů a úst jsou při skateboardingu poměrně časté. Můžete si zub vyrazit, nebo si kousek zubu ulomit. Spadnete prostě při jízdě na skateboardu na ústa, plivete krev, vaši přátelé zděšeně koukají. Nic příjemného.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 3/10. Budete žít, ale bude vás to sakra bolet. Zde hodně záleží na závažnosti zranění. Pokud jste spadli “dobře”, budete mít jen rozbitá ústa, rty. Pokud pád ovlivní nepěkně i vaše zuby, je čas na cestu k vašemu zubaři. Ten se na zuby podívá a udělá, co bude moci, aby vám úsměv napravil. Postupujte podle pokynů svého lékaře nebo zubaře a měli byste být brzy v pořádku.
Pokud jste si vyrazili zub, zubní lékaři obecně doporučují žvýkat na druhé straně úst. Prvních 24 hodin nepijte žádný alkohol a vyvarujte se kouření, protože to zpomaluje proces hojení.
3. Podvrtnutý kotník
Podvrtnutý kotník určitě dobře znáte – vaše noha se v oblasti kotníku podvrtne. Díky tomu se může poškodit jeden nebo více vazů v kotníku (to znamená natažené vazy, přetrhané vazy). Je to jedno z nejčastějších zranění při skateboardingu a pokud jste si ještě nepodvrtli kotník, asi nejezdíte dostatečně dlouho. Pokud po takovém úrazu další den nebudete moci chodit, je velmi pravděpodobné, že je nepěkně podvrtnutý nebo dokonce zlomený. Některé rané příznaky toho, že jde o podvrtnutí, jsou modřiny kolem kotníku či paty a oblast kotníku je také vizuálně oteklá.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 4/10. Bolí to, léčba je na delší dobu, ale budete v pořádku. Bude se vám špatně chodit týden nebo dva. Některá podvrtnutí mohou být horší než zlomeniny, zejména pokud se o takové zranění nebudete starat správně, takže pozor na to.
Jak se s podvrtnutým kotníkem vypořádat? Ledujte ho a dopřejte vašim nohám pár týdnů absolutního klidu. V době prvních 24-48 hodin po úrazu ledujte postiženou oblast 10-15 minut, pak 20-30 minut bez ledování a takto stále dokola. Tím se sníží otok a zmírní bolest. Nemějte led na noze příliš dlouho, jinak si způsobíte zranění spojené s omrzlinami. Poté nohu zavažte kompresním obvazem. Tento druh obvazů je super, pokud chcete, aby se zranění správně zahojilo. Obvaz nejen přidává stabilitu a podporu, ale také snižuje otoky.
Prvních 72 hodin po úrazu bude nejtěžších. Jakkoli to zní šíleně, je důležité vyhnout se horku. Horké koupele a tepelné zábaly fakt ne. Teplo podporuje průtok krve, což zvýší tvorbu modřin a otoků. A to nechcete. Ale po 72 hodinách po zranění může být teplo extrémně ulevující. Musíte odpočívat, takže s návratem na skateboard moc nespěchejte (stav se může rychle zhoršit, pokud vše uspěcháte, a budete zase na začátku).
Také je třeba se za každou cenu vyhnout alkoholu, protože zhoršuje otoky i krvácení a zpomaluje hojení. Vyvarujte se také masáží daného místa, ty dělají totéž co alkohol. Prostě si pusťte Netflix, mějte vaši nohu zvednutou ve vyvýšené poloze a ledujte ji.
A co dál? Až když se budete cítit dost dobře, abyste na nohu začali znovu našlapovat, provádějte několikrát denně jednoduchá cvičení, jako je kreslení písmen abecedy špičkou nohy, aby vám do místa lépe tekla krev a vaše svaly neztuhly.
4. Zranění v intimních místech
Tak tohle je pro všechny muže hodně, hodně nepříjemné. Na videu jste možná takový úraz už hodně krát viděli. Borec jede na skatu, vyskočí na zábradlí, skateboard mu podjede a on smolně spadne na zábradlí obkročmo. Přímo na intimní místa.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 5/10. Je těžké určit závažnost, může to být jen neškodné bouchnutí, nebo nepěkné pohmoždění varlat. Okamžitě poté, co se takový úraz stane, se zkontrolujte. Pokud nevidíte krev nebo podlitiny, nezvracíte nebo nepociťujete nesnesitelnou bolest – můžete být v pořádku. Pokud je tomu jinak, důrazně vám doporučujeme, abyste okamžitě vyrazili do nemocnice.
Každého muže s poraněním varlete lékaři kontrolují během léčby pohmatem, ale i ultrazvukem, protože může vzniknout poúrazová atrofie varlete. Léčba drobných poranění spočívá zejména v dezinfekci. Zhmoždění (kontuze) se léčí krátkodobým klidem na lůžku, podložením skrota (kožní vak, ve kterém jsou uložena varlata) a ledováním, poté se doporučuje nosit suspenzor. Ruptura varlete, rozsáhlá kontuzní, otevřená a ztrátová poranění se často řeší chirurgicky. Určitě to nebude příjemný zážitek.
Co dál? Ledujte, postupujte podle pokynů lékaře, případně berte léky na bolesti. Příště si na skateboarding vezměte suspenzor.
5. Otřes mozku
Nyní jsme už u vážnějších zraněních, které vám úraz na skateboardu může způsobit. Otřes mozku je relativně vážné traumatické poranění mozku. Je to způsobeno tím, že se vaše hlava a mozek pohybují rychle tam a zpět, kde náhlý pohyb může způsobit, že se mozek odrazí nebo narazí do lebky. To může způsobit chemické změny v mozku a někdy i roztahování a poškození mozkových buněk. V minulosti hodně lidí na skateboardu jezdilo bez helmy. Často se smáli těm s helmami. Po pádu ale brzy pochopili. Zde je seznam příznaků, které signalizují, že můžete mít otřes mozku:
Sponzorováno
- Nemyslí vám to, jste zmatení
- Máte jakoby pocit zpomalení
- Nedokážete se soustředit
- Nedokážete si na něco vzpomenout
- Nevolnost a zvracení
- Bolest hlavy
- Neostré nebo rozmazané vidění
- Závrať
- Citlivost na světlo nebo hluk
- Problémy s rovnováhou
- Cítíte se unavení nebo nemáte energii
- Snadno se rozrušíte nebo rozzlobíte
Pokud máte některý z těchto příznaků, okamžitě jděte do nemocnice.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 10/10. Zde končí legrace. Stejný orgán, který vám právě teď pomáhá číst, je dočasně (nebo někdy trvale) poškozen. Na toto zranění můžete taky zemřít, můžete mít trvalé následky a to nelze brát na lehkou váhu.
Po takovém úrazu je hlavní věcí odpočinek, který budete potřebovat k uzdravení mozku. Jděte k lékaři, sledujte každý svůj krok a starejte se o sebe. Nedá se nic jiného dělat, než plnit doporučení lékaře.
Pokud vidíte někoho spadnout na hlavu a zajímalo by vás, jestli má otřes mozku, postupujte takto:
- Zeptejte se ho na jednoduché otázky, jako je jeho jméno, jaký je den, kde jsou atd.
- Zkontrolujte jeho / její oči. Pokud máte baterku, zasviťte mu do očí. Oční zornice zaměřené úplně na světlo by se měly zmenšovat. Pokud tak neučiní, nastal problém.
- Zkontrolujte, zda nedochází ke změnám v psychickém nebo fyzickém stavu: třeba zvracení, vyčerpaní nebo působí obecně divně?
Pokud si všimnete některé z těchto věcí, okamžitě zavolejte sanitku nebo daného člověka přiveďte do nemocnice.
Čemu se vyhnout: Vyhýbejte se alkoholu, drogám, videohrám a dalšímu nepřetržitému používání počítače. Nesedejte za volant auta, ani neobsluhujte těžké stroje. Existuje dlouho trvající mýtus, že byste neměli jít spát po otřesu mozku. Váš mozek ale potřebuje spánek, aby se uzdravil a zotavil. Prostě si dopřejte maximum odpočinku.
Chcete radu? Pořiďte si pořádnou a kvalitní helmu na skateboarding.
6. Zlomeniny
Zlomenina bolí. Můžete toto zranění zlehčovat, jak chcete, ale v každém případě to není dobré. Bolest bude silná a je běžné mít šok. Zůstaňte v klidu, jak jen můžete – i když máte kotník do pravého úhlu – a jeďte na pohotovost.
Faktor závažnosti: 5/10 až 10/10. Profi skateboardista Mike Mo Capaldi si zlomil nohu tak špatně, že ji téměř museli amputovat. Posuďte situaci, a co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
Samozřejmě neexistuje žádný způsob, jak tento úraz vyřešit, prostě musíte jít do nemocnice. Neošetřené zlomeniny se nesprávně hojí. A to rozhodně nechcete riskovat. To může vést k tomu, že vaše končetina bude křivá, bude vás trápit artritida a infekce. Jak bylo uvedeno výše, není neobvyklé, že osoba se zlomeninou upadne do šoku. Pokud k tomu dojde, položte osobu na zem a pokud možno zvedněte nohy. Pokud je však jejich noha zlomená, nedotýkejte se jí a nehýbejte s ní. Pak zavolejte záchranku nebo odvezte zraněného do nemocnice. V nemocnici se o vše postarají, dostanete sádru.
Čemu se vyhnout? Mnoho lidí sundá sádru jen po několika týdnech, kdy se kost nemusí úplně zahojit. Použijte svoji hlavu. Vždy dodržujte doporučení a nařízení lékaře.
A co rehabilitace po zlomenině? Jakmile vám sundají sádru, bude chvíli trvat, než se vrátíte do normálu. Zajděte si na fyzioterapeutická cvičení končetiny, která vám budou pomáhat při budování svalové hmoty. Kosti budou slabé, takže odpočívejte a zaměřte se na konzumaci vápníku.
7. Bolesti klubů
Jak si stáří, nárazy, zranění vybírají svou daň, bolavým kolenům a kotníkům se prakticky nelze úplně vyhnout. Bez ohledu na to, jak moc nebo málo sportujete, jednoho dne pocítíte roky dopadů na vaše klouby.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 0/10. Smiřte se s tím. Dokud někdo nevymyslí způsob, jak vám dát robotické nohy a klouby, tato bolest zde bude s námi.
Jak bolestem kloubů předcházet? Strečink, rozcvičení a lehké cvičení mohou někdy způsobit úlevu od bolesti. Navštivte lékaře nebo fyzioterapeuta a zjistěte, zda dokáží přijít na léčbu specifickou pro vaše potřeby. Dbejte také na kvalitní obuv. Opravdu kvalitní. Najděte tu správnou obuv, která je pohodlná a efektivní, a možná poznáte obrovský rozdíl. Vyhněte se plátěným botám.
8. Vykloubení (dislokace) kloubu
Vykloubení či dislokace je poranění kloubu, při kterém následkem úrazového mechanismu dojde k úplnému oddálení kloubních ploch kostí, které dohromady tvoří kloub. Okamžitě budete vědět, jestli je kloub vykloubený, protože končetina v něm bude úplně nepohyblivá. Bude to bolet a bude to možná vypadat hrozivě.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 5/10. Nebudete z toho umírat, ale bude to hodně bolet. Mnoho lidí to vyřeší tak, že přimějí někoho, aby kloub vrátil zpět do kloubní jamky, ale bez ohledu na to byste měli vždy jít navštívit lékaře hned poté, co se to stane. Ve skutečnosti se doporučuje nehýbat se s osobou a nedotýkat se jí, pokud si nějaký kloub vykloubí. Ihned byste měli jít k lékaři, který vše odborně napraví. Pokud dojde k poškození vazů, může trvat až 6–12 týdnů, než se uzdravíte.
Po úrazu samozřejmé nezvedejte těžká břemena. Vyvarujte se jakékoli fyzické aktivity, která by mohla končetinu poškodit, než se úplně zahojí, a jen odpočívejte a stěžujte si kamarádům.
Rehabilitace: Malá cvičení, která pomohou uzdravit kloub a udržet tok krve, urychlí proces. Žádná cvičení vyžadující váhu nebo námahu, jen maličkosti a pomalé nabírání síly. Cílem rehabilitace je postupné zvyšování síly kloubu a obnovení jeho rozsahu pohybu. Fyzioterapeut vám vše ukáže.
9. Silniční vyrážka
Pád a klouzání po zemi (asfaltu), které vám způsobí nepěkné poškrábání kdekoli na vašem těle. To je silniční vyrážka. Je to další z těch nevyhnutelných zranění při skateboardingu. Ale není závažné. Ale je bolavé.
Co dělat?
Faktor závažnosti: 1/10. Je to jen škrábanec, který den nebo dva bolí jako čert a pak se vytvoří strup. Není to vůbec velký problém, pokud nedojde k infekci. Ránu vyčistěte dezinfekcí. Bude to pálit a štípat, pravděpodobně je v ráně i špína, takže musíte oblast očistit jemným mýdlem a vodou. Pokud vás rána příliš bolí na dotek, stačí ji pořádně umýt vodou. Také ránu. Bude to ještě horší.
Vydezinfikujte ránu, použijte obvaz a měňte ho jednou denně. Pokud obvaz přilepí na ránu, netrhejte ho a netahejte ho silou! Stačí jej namočit na 10 až 20 minut do vody a hladce se uvolní sám.
Ránu vyčistěte a udržujte ji v čistotě, jinak fakt riskujete infekci. Pokud uvidíte zarudnutí, otok, rána je na dotek horká nebo vylučuje hnis, mohlo dojít k infekci. Navštivte lékaře a vše mu řekněte a ukažte.
Sponzorováno
A co vy? Jezdíte rádi na skateboardu? Budeme rádi za vaše zkušenosti se zraněními v komentářích pod článkem.
Přečtěte si také
Studie a zdroje článku
- Skateboarding injuries Autoři: J L Fountain, M C Meyers
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví, Zranění a úrazy
Přečtěte si také naše další články