Sponzorováno

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) – zdraví prospěšná bylina 5/5 (15)

Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá

Kde pupalku dvouletou najdeme?

Pupalka dvouletá má v rodném listě napsáno 1614, kdy ji údajně do Evropy dovezli mořeplavci ze Severní Ameriky jako zeleninu. Poměrně brzy se rozšířila po západních zemích, takže ji lze nalézt ve vlhčích lokalitách kolem říčních toků. Protože pupalky jen těžko soutěží s našimi běžnými plevely, tak si chytře nachází prostor k růstu tam, kde jí ho jarní přívalová voda vyčistí od konkurence. Drobná kulatá semínka se snadno dostávají do štěrbin a spár v písku a nebývají všechny odplavovány. Silný kořen ji pak podrží v půdě. Vzhledem k tomu, že je dvouletá, není divu, že prvním rokem udělá jen minimum růstu, ale vše dává do budování a zásob v podzemí v kořenovém systému, aby jí rezervy vystačily k vyčerpávajícímu plození v dalším roce.

Pro celkem chutný a výživný kořen podlouhle mrkvového tvaru se vlastně dovezla. Dříve velmi ceněné, nyní však neprávem opomíjené kořeny se vybírají v prvním roce. Druhým rokem vyroste ze zásob kořene až metrová rostlina a kvete podobně žlutě jako divizna, se kterou si ji lze z dálky splést. Divizna ale rozvíjí své květy za svítání, pupalka na večer. Květ pupalky se na rozdíl od divizny nepoužívá, ale semeno ano a kvůli němu se pupalka pěstuje v zemědělských kulturách po celém světě.

Použití pupalky

Kořeny jsou zdrojem chutného a zdravého salátu s vysokou nutriční hodnotou, který lze doporučit především diabetikům a nemocným na srdce. Sušený kořen se nepoužívá. Odvar z listu se využíval pouze k léčbě průjmu nebo teplý spařený list na obklady vředů či atopického ekzému. Semena se nepoužívají na vaření čajů, ani jako přídavek do bylinných směsí. Obsahují kolem 20% vysoce kvalitního oleje, který se lisuje za studena nebo extrakcí tekutým oxidem uhličitým, který dává nejlepší výsledky ve výtěžku kyseliny linolové, linolenové, olejové a menších podílů dalších velmi účinných olejových látek. Při lisování dochází vždy k oxidaci a také ke značným ztrátám na léčebném účinku oleje, proto je tedy mnohem vhodnější druhý postup. Tyto kyseliny jsou pro novotvorbu buněčných stěn zcela nezbytné, ale tělo si je neumí vytvořit a je tak zcela závislé na potravě. Tyto kyseliny hrají důležitou úlohu při transportu cholesterolu a mají vliv také na imunitu.

Pupalka dvouletá také pomáhá zachovat pohodlí během menstruace a pomáhá udržovat srdce a cévy zdravé.

Sponzorováno

Unikátní pupalkový olej

Užívání pupalkového oleje má dalekosáhlé léčebné účinky na organismus. Kromě jiných účinků je takto stimulována produkce žluči, která má vliv i na tenké jaterní žlučovody a vyplavuje z nich usazeniny, ředí a vyprazdňuje kal ve žlučníku a použije nejsilnější složení žluči na strávení oleje, což je její hlavní úkol. Kromě toho je takovéto promazávání zažívání prevencí skrytých zánětů.

Vcelku snadno se takto vstřebává i do lymfy, ve které stimuluje oběhovou aktivitu i tvorbu protilátek a tím se snadněji podílí i na imunitě. Doporučuje se podávat olej z pupalky na zlepšení kapilárního toku, srdce a cholesterolu několikrát denně. Vliv pupalkového oleje na zdravý organismus je dost důležitý pro hospodaření s cholesterolem, tvorbu nových buněk, obnovu namáhaných tkání a růst.

Je ideální hlavně na ženské potíže, problémovou až ekzematickou pleť a krevní oběh. Snižuje hladinu špatného cholesterolu, snižuje krevní tlak a jemně i její srážlivost, takže je výbornou prevencí většiny cévních a oběhových poruch a chorob. Zvláště lze olej pupalky doporučit při angíně pectoris (ischemických problémech srdce i končetin), dušnosti, mravenčení v nohou i rukou, nočních bolestech nebo křečích v dolních končetinách, mozkových příhodách, studených nohou a rukou, hromadění krve v dolních končetinách, otocích a bolestech v nohou, tvorbě sraženin a trombů. Sraženiny a tromby údajně dokonce jemně rozpouští.

Zlepšuje sluch, inteligenci a zrak. Vědecky prokázaný je vliv na eliminaci premenstruačního syndromu (PMS) a rakoviny prsu. Oddaluje progresi roztroušené sklerózy, zlepšuje paměť, zlepšuje stav pokožky i nehtů a vlasů. Při vnitřním podávání omezuje tvorbu vrásek i atopický ekzém.

Pupalka dvouletá i na snižování hmotnosti

Jak pupalka dvouletá pomáhá při redukci hmotnoti?

 • prostaglandin z pupalky aktivuje nevyužitý tělesný tuk a vysílá signál k většímu spalování kalorií
 • dále prostaglandin zlepšuje vylučování sodíku z organismu k čemuž spotřebuje asi 20 % tělesné energie

A co vy? Jak pupalku pro své zdraví používáte vy?

VIDEO: Jak kvete pupalka

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva