Sponzorováno

Esenciální olej Růžové dřevo (Aniba roseadora) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.88/5 (8)

Aniba roseadora

Aniba roseadora

Popis esenciálního oleje Růžové dřevo (Aniba roseadora)

Růžové dřevo se získává ze stromu jménem Palisandr. Pochází z deštného pralesa Jižní Ameriky, roste v oblastech Amazonky. Je stálezelený, jeho botanický název je Aniba Rosaeaodora. Roste do výšky okolo 30 m. Kvete nádhernými modro-fialovými květy. Patří do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Palisandr je vysoce ceněný, a proto také velmi ohrožený, čemuž odpovídá i finanční náročnost suroviny.

Růžové dřevo často nahrazováno dřevem ho-sho, které má velmi podobné léčivé vlastnosti i vůni a není tak finančně nákladné na pořízení. Aby mohly stromy poskytnout kvalitní dřevo pro výrobu éterického oleje, musí být staré 40 let. Esenciální olej růžové dřevo se získává parovodní destilací. Je považován za cenný především díky bohaté přítomnosti asi 86% linalolu, který může být upraven na řadu vysoce hodnotných derivátů, vhodných zejména pro výrobu aromatických přísad.

Esenciální olej růžové dřevo je nedílnou součástí kosmetických prostředků a výrobků parfemářského průmyslu. Používá se hlavně kvůli svým anti-agingovým vlastnostem, protože obsahuje značné množství alfa-pinenu, má vysoký antibakteriální účinek. Přidává se do produktů osobní péče pro zralou, suchou a problematickou pokožku, omlazuje, léčí akné a další problémy kůže. Regeneruje, obnovuje kožní buňky a pomáhá proti vráskám, je efektivní proti striím a snižuje viditelnost jizev.

Srovnává tón pleti. Při kožních potížích se esenciální olej růžové dřevo převážně míchá do jojobového nebo konopného nosného oleje spolu s gerániem, růžovou palmou a santalem. Udržuje zdraví pokožky také díky protiplísňovým účinkům a je vhodný pro ošetření projevů kandidózy na kůži i na nehtech.

Sponzorováno

Odpuzuje hmyz včetně vší. V aromapsychologii se využívá jeho schopnost upokojit mysl a uvolnit naše smyslové vnímání. Působí antidepresivně. Lze využít při nervozitě, roztěkanosti, hysterii, navozuje meditativní stavy. Používá se při bolestech hlavy nervového původu i syndromu vyhoření. Má příznivý vliv na hormonální systém a minimalizuje projevy PMS. Působí jako přírodní afrodiziakum. Používá se proto při impotenci, frigiditě. Může se přimíchat do masážních olejů pro potřeby pohybového aparátu při bolesti svalů i kloubů. Pomáhá také při chřipce a zánětech dýchacího systému, vaginálních mykózách. Působí potopudně a močopudně.

Botanický název: Aniba roseadora
Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)
Destilovaná část rostliny: Dřevo.
Země původu: Jižní Afrika, Brazílie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek

Monoterpenoly: linalol (75-80%), geraniol (2%)

Seskviterpeny: alfa-copaen (0,80%)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Růžové dřevo (Aniba roseadora)

  • Tonikum oběhového, nervového a endokrinního systému,
  • působí jako mírné analgetikum a antibiotikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina světle žluté barvy.
Aroma: Vůně esenciálního oleje růžové dřevo je dřevitá, sladká, kořeněná a květinová.

Účinky esenciálního oleje Růžové dřevo (Aniba roseadora)

Vhodný při:

  • kožních plísních
  • candidě albicans
  • při bolestech hlavy
  • při bolestech pohybového aparátu
  • pro uvolnění dýchacích cest

Kontraindikace

Co se týče bezpečnosti, je brán jako poměrně nedráždivý olej, který je dobře snášen. Není kontraindikován v těhotenství po ukončení třetího trimestru a dodržování polovičního dávkování.

U citlivých osob je potřeba provést test kožní snášenlivosti, vždy jej míchejte do nosného oleje, neužívejte esenciální olej růžové dřevo vnitřně. Lze použít u dětí od ukončeného šestého roku věku.

Při difúzi dodržujte maximální dobu 2x 30 minut denně u dospělých, u těhotných a dětí 2x 15 minut. Maximální počet kapek u dospělého je 3-4 kapky podle velikosti místnosti. U těhotných a dětí volte poloviční dávkování.

Sponzorováno

Znáte a používáte éterický olej růžové dřevo? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů. Budeme rádi.

Dále si o esenciálních olejích přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva