Sponzorováno

Somnifobie je strach ze spánku nebo usnutí – jak se dá léčit? 4.79/5 (19)

Obsah článku

Somnifobie způsobuje extrémní úzkost a strach kolem myšlenky spánku a toho, že večer musíte jít do postele. Tato fóbie je také známá jako hypnofobie, klinofobie, spánková úzkost nebo strach ze spánku.

Poruchy spánku mohou způsobit určitou úzkost kolem spánku. Máte-li například nespavost, můžete se celý den bát toho, až zase ta nepříjemná noc přijde a vy zase nebudete moci spát. K obavám souvisejícím se spánkem přispívají také časté noční můry nebo spánková paralýza.

U somnifobie, stejně jako u všech fóbií, je strach, který vyvolává, obecně dostatečně intenzivní, aby dost negativně ovlivnil váš každodenní život, obvyklé činnosti a prostě celkovou pohodu.

Čtěte dále a v tomto článku se dozvíte více o somnifobii, včetně příznaků, příčin a přístupů k léčbě.

Jaké jsou příznaky somnifobie?

Kvalitní spánek je nezbytnou součástí dobrého zdraví. Ale pokud máte somnifobii, může být stresující a zneklidňující dokonce jen myslet na spánek. V mnoha případech může tato fobie pramenit méně ze strachu ze samotného spánku, ale více ze strachu z toho, co se může stát, když spíte (až usnete).

Somnifobie může způsobit řadu dalších duševních a fyzických příznaků.

Příznaky specifické pro somnifobii mohou být tyto:

  • velký a intenzivní pocit strachu a úzkosti, když jen přemýšlíte o spánku
  • člověk zažívá úzkost, jak se blíží večer a spaní
  • člověk se vyhýbá spánku a obecně i cestě do postele – chce prostě zůstat co nejdéle vzhůru
  • záchvaty paniky, když je čas spát
  • potíže se soustředěním na věci kromě starostí a strachu souvisejících se spánkem
  • člověk kvůli spánku zažívá podrážděnost nebo změny nálady
  • těžko si pamatuje věci

Fyzické příznaky somnifobie často jsou následující:

  • nevolnost nebo jiné žaludeční problémy související s přetrvávající úzkostí kolem spánku
  • těsnost na hrudi a zvýšená srdeční frekvence při přemýšlení o spánku
  • pocení, zimnice a hyperventilace nebo jiné potíže s dýcháním, když uvažujete o spánku
  • u dětí pláč a další odpor před spaním

Není samozřejmě možné úplně se vyhnout spánku. Pokud jste po nějakou dobu trpěli somnifobií, pravděpodobně se budete moci po většinu noci vyspat. Ale tento spánek nemusí být příliš klidný a kvalitní. Můžete se třeba často probouzet a mít potíže s usínáním.

Někteří lidé se mohou obrátit i na různé látky, včetně alkoholu, aby snížili pocity strachu kolem spánku.

Příčiny somnifobie – co ji způsobuje?

Odborníci si nejsou jisti přesnou příčinou somnifobie. Ale některé poruchy spánku by mohly hrát roli ve vývoji somnifobie, třeba tyto:

Spánková paralýza. K této poruše spánku dochází, když se probudíte ze spánku REM s ochrnutými svaly, což ztěžuje pohyb. Mohou se u vás objevit halucinace podobné nočním můrám, díky nimž může být spánková paralýza velmi děsivá, zvláště pokud máte opakující se epizody.

Noční můry. Tato porucha způsobuje časté, živé noční můry, které často způsobují strach po celý den. Možná zjistíte, že si vzpomínáte na scény z nočních můr, cítíte strach z toho, co se stalo ve vašem snu, nebo si děláte starosti s dalšími nočními můrami.

Pokud máte některou z těchto poruch spánku, můžete se nakonec začít bát usnout.

Trauma nebo posttraumatická stresová porucha (PTSD), mohou oba přispět k nočním můrám, mohou také způsobit strach ze spánku.

Můžete se také bát věcí, které by se mohly stát, když spíte, například vloupání, požár nebo jiná katastrofa. Somnifobie byla také spojována se strachem ze smrti. Strach z umírání ve spánku může nakonec vést k obavám z usnutí.

Je také možné mít somnifobii bez zjevné příčiny. Fobie se často rozvíjejí v dětství, takže si možná nebudete přesně pamatovat, kdy váš strach začal nebo proč. Ano, i to se stává.

Existují nějaké rizikové faktory somnifobie?

Pravděpodobnější je, že se u vás rozvine konkrétní fobie, pokud máte blízkého člena rodiny, který má také fobii nebo úzkost v rodinné anamnéze.

Sponzorováno

Riziko může také zvýšit porucha spánku nebo vážný zdravotní stav. Pokud jste si vědomi, že existuje riziko úmrtí spojené s vaším zdravotním problémem, můžete mít strach z umírání ve spánku a nakonec se u vás může objevit somnifobie.

Slova pacienta: Ovlivňuje to každou oblast mého života. Snažím se vyhnout spánku ve všech ohledech, protože se bojím smrti. Následujícího dne se cítím naprosto bezmocný a bez naděje. Tato ohavná fyzická a psychická únava si na mě opravdu vybírá daň. Ovlivněny jsou všechny malé detaily vašeho každodenního života, věci, které by normální člověk nedokázal pochopit.

Léčba – jak se léčí somnifobie?

Ne všechny fóbie vyžadují léčbu. V některých případech je celkem snadné vyhnout se objektu, ze kterého máte strach. Ale spánková deprivace může mít vážné následky na fyzické a duševní zdraví. Proto se léčba obecně doporučuje u všech stavů, které vám brání v klidném spánku.

Léčba může samozřejmě hodně záviset na základní příčině somnifobie. Například pokud máte poruchu spánku, vyřešení tohoto problému může vyřešit vaši somnifobii. Ale ve většině případů je nejúčinnější možností léčby expoziční terapie.

Expoziční terapie

Při expoziční terapii budete spolupracovat s terapeutem, abyste se postupně vystavili svému strachu a zároveň pracovali na způsobech, jak snížit strach a úzkost.

U somnifobie může expozice zahrnovat diskusi o strachu, použití relaxačních technik a poté představu, jaké by to bylo mít dobrý noční spánek.

Dále expoziční terapie může zahrnovat prohlížení obrázků spících lidí, kteří vypadají, že pohodlně odpočívají. Poté, co si osvojíte tyto pokyny, můžete být povzbuzeni, abyste si krátce zdřímli – s partnerem, rodičem nebo důvěryhodným přítelem přítomným v domě – a posílili tak dojem, že se můžete bezpečně probudit.

Další možností pro další expoziční terapii je spánek ve spánkové laboratoři nebo u lékaře, který zůstává vzhůru, když spíte, ať už jde o spánek ve dne nebo přes noc.

Kognitivně behaviorální terapie (CBT)

Kognitivně behaviorální terapie může také pomoci. Tento přístup vám pomůže identifikovat a pracovat na obavách souvisejících se spánkem. Naučíte se napadat myšlenky, když je prožijete, a přetváříte je tak, aby způsobovaly menší potíže.

Tyto myšlenky mohou souviset se samotným spánkem nebo s konkrétním strachem, který způsobuje úzkost kolem spánku.

Jedním z přístupů, které může terapeut doporučit, je omezení spánku. To znamená jít do postele a vstávat v určitou dobu, bez ohledu na to, kolik spánku ve skutečnosti spíte. To pomáhá vašemu tělu rozvíjet lepší spánkové vzorce, což může být užitečné pro somnifobii v kombinaci s CBT.

Léky

I když neexistují žádné léky, které by konkrétně léčily specifické fóbie, některé léky mohou zmírnit příznaky strachu a úzkosti a mohou být užitečné při použití spolu s terapií.

Psychiatr může předepsat beta blokátory nebo benzodiazepiny pro krátkodobé nebo příležitostné použití:

  • Beta blokátory pomáhají snižovat fyzické příznaky úzkosti. Mohou vám například pomoci udržovat stabilní srdeční frekvenci a zabránit zvýšení krevního tlaku.
  • Benzodiazepiny jsou typem sedativ, které mohou pomoci s příznaky úzkosti. Mohou být návykové, takže nejsou určeny k dlouhodobému používání.

Somnifobie, intenzivní strach ze spánku, vám může zabránit ve spánku, který vaše tělo potřebuje k fungování. Pokud máte somnifobii, pravděpodobně se setkáte s fyzickými zdravotními problémy souvisejícími s nedostatkem spánku spolu s úzkostí a úzkostnými fobiemi.

Sponzorováno

Pokud si myslíte, že máte somnifobii, promluvte si se svým lékařem. Může vám doporučit odborníka na duševní zdraví se zkušenostmi s diagnostikováním a léčením fobií.

Zdroje článku a studie o somnifobii

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva