Sponzorováno

Bolest a otok ramene po očkování proti covidu: Jak je zmírnit? 4.69/5 (13)

Po očkování vás rameno může nepříjemně bolet

Po očkování vás rameno může nepříjemně bolet

Zarudnutí, otok či bolest v místě vpichu jsou nejběžnějšími, a velmi častými, vedlejšími účinky po očkování. Jak se jich zbavit, co je v tomto směru nejúčinnější?

Obecně je bolest v rameni po injekci vakcíny velmi běžná a téměř vždy se bolest vyřeší během jednoho nebo dvou dnů. Mnoho lidí popisuje příznaky tupé bolesti ve svalu na vnější straně ramene (deltový sval), což je jednoduše výsledek injekce umístěné přímo do svalové tkáně.

Citlivost či bolestivost ramene po podání vakcíny, je krátkodobým příznakem, který ve většině případů odezní sám od sebe do pár hodin či dnů od jeho objevení. Jde vlastně o přirozenou reakci těla. Bolestivost je dobrým znamením toho, že se váš imunitní systém usilovně snaží vytvářet protilátky na ochranu před virem.

Pozor na uvolněné svaly

Otoku a citlivosti v oblasti vpichu můžete předejít díky jedné maličkosti. Při podání injekce je důležité nenapínat svaly. Mnozí mají samozřejmě z očkování strach a jsou napjatí. Je mnohem lepší, pokud se budete snažit mít ruku uvolněnou vedle těla, v neutrální poloze. To je první základní a důležitá věc, kterou musíte při očkování udělat.

Co dělat po očkování?

A co dělat po očkování proti nemoci Covid-19? Úlevu od bolesti může přinést studený obklad. Právě ledování místa vpichu může pomoci zmírnit bolest a otok. Některým lidem zase pomáhá teplo, protože uvolňuje svalstvo. Vyzkoušet můžete obě tyto možnosti a vybrat si, co vám více vyhovuje.

Také se úplně nevyhýbejte pohybu. Nedělejte prudké pohyby a rovněž ani nezvedejte nic těžkého, ale lehký strečink vám může opravu pomoci. Pokud budete mít ruku v pohybu, zvýší se průtok krve do místa vpichu, což může na chvíli poskytnout úlevu od bolesti.

Pokud už nevíte kudy kam, můžete si pomoci i jinak, můžete si dát lék od bolesti. Antibiotikům se ale raději vyhněte, mohli by přinést více škody než užitku.

Sponzorováno

Nesprávně aplikované očkování – SIRVA

Jako SIRVA se označuje důsledek nesprávného umístění vakcíny – když vám dají vakcínu místo do svalu, tak do ramenního kloubu nebo ramenní burzy.

Pokud je vakcína injikována do synoviální tkáně kloubu nebo burzy, může dojít k imunitní odpovědi způsobující silný zánět.

Mezi typické příznaky pak patří:

 • Významná chronická bolest v rameni po očkování
 • Žádné předchozí problémy s ramenem
 • Omezená pohyblivost ramenního kloubu

Toto se ale obecně nestává moc často. Lidé s diagnózou SIRVA mohou najít úlevu při léčbě zaměřené na kontrolu zánětu, jako jsou perorální léky a injekce kortizonu. K léčbě tohoto stavu je zřídka nutný chirurgický zákrok, ačkoli účinná léčba může trvat i měsíce, než se vyřeší.

Mezi příznaky SIRVA patří přetrvávající bolest v rameni, slabost a omezený rozsah pohybu, které se obvykle vyvinou během několika hodin až několika dnů po podání vakcíny.

Prevence SIRVA? Jde to…

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste zajistili, že k SIRVA nedojde v důsledku injekce vakcíny do kloubu ramene:

 • Ujistěte se, že kdokoli, kdo podává jakoukoli injekci (vakcínu nebo cokoliv jiného), je vyškolen ve správném podávání injekcí do ramene
 • Sundejte si košili nebo tričko při aplikaci vakcíny, nebo si oblečení vytáhněte přes rameno (nestahujte košili dolů, kdy vystavujte pouze horní část ramene). Příliš vysoké umístění jehly v paži může vést k neúmyslnému umístění jehly do ramenního kloubu a problém je na světě.
 • Pokud máte bolesti, které přetrvávají déle než několik dní, informujte svého lékaře. Na tento problém existuje účinná léčba.

SIRVA je neobvyklá, tato vzácná komplikace souvisí s místem podání vakcíny, není to problém s vakcínou samotnou. Jako u každého lékařského zákroku, i u zdánlivě neškodných zákroků, mohou nastat komplikace.

Sponzorováno

Vakcíny podávané do oblasti ramen jsou ale v tomto směru mimořádně bezpečné.

Zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Bolest a otok ramene po očkování proti covidu: Jak je zmírnit?”

 1. johanna Trávníčková napsal:

  Po třetí dávce očkování proti kovidu mne silně bolí levé rameno hlavně v klidu. Mnohokrát za den i večer natírám Diclofenacem a užívám léky od bolesti předepsané lékařem. Trvá to již pře měsíc. Podotýkám, že mám revmatickou horecku,již od 6 let. Má to nějako souvislost a co mám dělat pro zbavení této velmi silné bolesti.

 2. Simona Lohnická napsal:

  Dobrý den,Po 3 očkování proti covidu bylo to v lednu 2022.V létě 2022 mně začalo bolet levé rameno a to dost.Chodila jsem k ortopedovi na 3 injekce nepomohlo .Beru opiáty od bolesti ale rameno stále bolí.Už jsem chodila i na rehabilitaci .S levou rukou mám velké bolesti při každém pohybu .ruku nezvednu jinak dostávám hodně bolestivou křeč.Děkuji.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva