Jak správně vybrat ten nejlepší kokosový olej? 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Také se ptáte jak vybrat kokosový olej? připravili jsme pro vás malého průvodce.

Také se ptáte jak vybrat kokosový olej? připravili jsme pro vás malého průvodce.

Vybrat dobře kokosový olej může být někdy věda. Rafinované nebo nerafinované, panenské nebo extra panenské, lisované za studena nebo lisované expelery (výlisky): co to všechno znamená a jaký je mezi tím rozdíl?

Jak poznáte rozdíl mezi levnějším kokosovým olejem a olejem, který vašemu tělu a zdraví skutečně prospěje? Připravili jsme proto pro vás takového malého průvodce k tomu, jak si vybrat nejlepší kokosový olej, abyste žili zdravěji a cítili se lépe.

Jak si vybrat ten nejlepší kokosový olej

Obecně to samozřejmě není obtížné. Dívejte se na následující vlastnosti a faktory kokosového oleje.

1. Chuť a vůně kokosového oleje

Samozřejmě, nehledáme zde piña coladu. Chuť a vůně pravého kokosového oleje je mírně slabá – kokosový olej by měl vonět, jako byste voněli k čerstvému kokosu. Pokud má váš olej takovou praženou nebo ořechovou vůni, znamená to, že byl zahřátý na nejméně 46 stupňů Celsia, což znamená, že již není surový. Takové zahřátí zbavuje kokosový olej množství hlavních živin. Bez živin už samozřejmě kokosový olej není tak zajímavý z pohledu zdraví.

2. Metoda extrakce oleje

Obecně může být kokosový olej získán z kokosového masa (z té bílé dužiny) různými způsoby.

Lisovaný za studena
Většina ze všech kokosových olejů je lisována za studena, ale záleží na procesu vedoucím k tomuto kroku. Mnoho společností ohřívá kokosový ořech, aby z každého vytáhlo co nejvíce masa. Jediným způsobem, jak získat nejvíce živin z procesu lisovaného za studena, je nikdy nezahřívat kokosový ořech nad určitou prahovou hodnotu. Proto chcete olej získaný opravdu za studena, to znamená, že se nikdy nezahřívá.

Lisované výlisky
Od tohoto oleje se držte dál. Společnosti vám tímto říkají, že hodně zahřívají kokosové ořechy, aby extrahovaly olej z kokosového masa, což, jak víte, poškozuje základní živiny, jako jsou mastné kyseliny se středním řetězcem a kyselina laurová, což je také dobrá látka.

3. V čem je kokosový olej uložen?

I to je důležitá otázka, opravdu.

Sklo
Stejně jako u jiných olejů a dokonce i u věcí, jako je pivo, chcete mít svůj kokosový olej v uzavřené skleněné nádobě. Sklo obvykle nepřenáší chuť do kokosového oleje a účinněji zajišťuje živiny. Sklo je nejlepší obal, ve kterém může být kokosový olej uložen.

Plast
Kokosové oleje, které se prodávají v plastu, se obvykle vyrábějí horším procesem a mají nižší kvalitu. Tyto kokosové oleje mají obvykle mírně změněnou chuť. Vysoký obsah kyseliny laurové v kokosovém oleji navíc plast po čase rozpouští. Látky z plastu se tak mohou potenciálně dostat do oleje. A to nechcete!

Sponzorováno

4. Proces rafinace

Pochopení toho, jak je kokosový olej rafinovaný, vám řekne hodně o kvalitě produktu, který si vyberete. Toto jsou procesy, které je třeba při výběru znát a hledat.

Rafinovaný kokosový olej
Tento kokosový olej bude bez chuti, bez zápachu a nebude vyroben z čerstvých kokosových ořechů. Kokosové ořechy se také obvykle zahřívají na vysoké teploty. A jak víte, bude mít minimum živin.

Nepoužívejte žádné rafinované kokosové oleje, které jsou hydrogenované nebo částečně hydrogenované, nebo používají agresivní chemická rozpouštědla nebo přísady.

RBD
Pokud tuto zkratku vidíte na štítku, vězte, že to znamená „rafinovaný, bělený a deodorizovaný“. Opět nic moc.

Nerafinovaný kokosový olej – panenský či extra panenský
Zde, na nerafinovaném kokosovém oleji, uvidíte na štítku napsáno „panenský“ nebo „extra panenský“. Pokud hledáte kokosový olej nejvyšší kvality, bude toto ten nejlepší typ kokosového oleje, který si můžete koupit.

Panenský kokosový olej je olej získávaný z masa zralých kokosových ořechů. Je to ten dobrý mastný olej, který je výsledkem čistého zpracování masa. K extrahování této dobroty nejsou potřeba žádné chemikálie.

Pamatujte: Extra panenský kokosový olej se opravdu nijak moc neliší od panenského kokosového oleje.

Velmi doporučujeme tento druh jako nejlepší volbu, zejména pro ty, kteří používají kokosový olej k nápravě kožních problémů nebo pro antimikrobiální použití ve střevech.

Nejlepší kokosový olej

Ten nejlepší kokosový olej je tedy tento:

 • Po otevření sklenice oleje vám dá kokosový olej pocit, jako byste právě otevřeli kokosový ořech uprostřed džungle. Jemná vůně kokosu, jeho čistě bílá barva a náznak kokosové chuti zajišťují jeho kvalitu.
 • Metoda extrakce oleje by měla být bez zahřívání kokosu. Tento proces umožňuje využít všechny výhody, které kokosový ořech nabízí.
 • Kupujte kokosový olej jedině ve skle, pak je kokosový olej co nejčistší.
 • Kvalitní kokosový olej je nerafinovaný a extra panenský. Má to být 100% surový kokosový olej, který extrahuje vše pozitivní z tohoto úžasného ovoce (ano, kokosový ořech je druh ovoce) a přináší vám nejzdravější a nejčistší kokosový olej na trhu.

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Hodně záleží na co kokosový olej používáte. Klidně kupte rafinovaný kokosový olej, pokud ho mažete na packy svému domácímu mazlíčkovi, než jdete ven. Pokud ho ale používáte na pokožku, nebo ho jíte v jídle, vždy kupujte ten nejkvalitnější, nerafinovaný, panenský kokosový olej ve skle.

Sponzorováno

Máte rádi kokosový olej a používáte ho v koupelně nebo v kuchyni? Budeme rádi za vaše poznatky.

Přečtěte si dále o kokosovém oleji

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva