Cytokiny a zdraví – na co je potřebujeme? 4.85/5 (13)

Sponzorováno

Cytokiny a zdraví - na co je potřebujeme?Termín „cytokin“ je odvozen ze dvou řeckých slov – „cyto“ znamená buňku a „kinos“ znamená pohyb. Cytokiny jsou buněčné signalizační molekuly, které pomáhají buněčné komunikaci v imunitních reakcích a stimulují pohyb buněk směrem k místům zánětu, infekci a traumatu.

Cytokiny jsou tedy něco jako molekulární poslové mezi buňkami. Jsou to proteiny, které jsou produkovány buňkami. Příkladem cytokinů jsou třeba látky interleukin a interferon, které se podílejí na regulaci reakce imunitního systému na zánět a infekci.

Cytokiny mohou regulovat intenzitu a trvání odpovědí imunitního systému.

Cytokiny nebo hormony?

Mezi odborníky se občas vede debata o tom, zda by se určité molekuly měly nazývat hormony nebo cytokiny. Například u klasických proteinů bylo zjištěno, že cirkulují v nanomolárních koncentracích a neliší se o více než jeden řád. Cytokiny však cirkulují v pikomolárních koncentracích a mohou svůj počet v reakci na infekci nebo zánět zvýšit téměř tisíckrát (krátkodobě se může koncentrace cytokinů zvýšit třeba stonásobně, ale opět se sníží).

Kromě toho mají cytokiny mnohem větší distribuci zdrojů pro svou produkci – téměř všechny buňky, které mají jádro schopné produkovat interleukin 1 (IL-1), interleukin 6 (IL-6) a faktor nádorové nekrózy (TNF- a), zejména endoteliální buňky, epiteliální buňky a rezidentní makrofágy mohou tvořit cytokiny. Na druhé straně klasické hormony jsou vylučovány ze žláz, jako je pankreas, který vylučuje inzulín.

Sponzorováno

Dalším faktorem, který přispívá k obtížím při odlišení cytokinů od hormonů, je to, že cytokiny mohou mít systémové i lokální účinky. Účinek cytokinů může ovlivnit stejnou buňku, ze které byl vylučován, jiné buňky v okolí nebo může působit endokrinnějším způsobem a vyvolat účinky na celé tělo, například v případě horečky.

Nejaktuálnější terminologií používanou k popisu cytokinů jsou „imunomodulační látky“ neboli látky, které modulují či mění odpověď imunitního systému. Cytokiny jsou důležitými regulátory vrozené i adaptivní imunitní odpovědi.

Jak Cytokiny fungují

Imunitní systém je složitý – různé typy imunitních buněk a proteinů vykonávají různé práce. Cytokiny patří mezi tyto proteiny. Vysvětlit, jak fungují cytokiny, je obtížné. Abychom pochopili zánět, musíte pochopit roli, kterou hrají cytokiny.

Cytokiny jsou uvolňovány buňkami do oběhu nebo přímo do tkáně. Cytokiny lokalizují cílové imunitní buňky a interagují s receptory na cílových imunitních buňkách. Interakce spouští nebo stimuluje specifické reakce cílových buněk.

Nadprodukce cytokinů

Nadměrná produkce nebo nevhodná produkce určitých cytokinů v těle může vést k onemocnění. Například bylo zjištěno, že interleukin-1 (IL-1) a faktor nádorové nekrózy (TNF-alfa) jsou produkovány v nadměrné míře u revmatoidní artritidy, kde se podílejí na zánětu a ničení tkání.

Buněčná odpověď na cytokiny

Buňky mají různé reakce na určité cytokiny, v závislosti na následujícím:

 • Přítomnost cytokinového receptoru na buněčném povrchu
 • Množství receptoru na buněčném povrchu
 • Množství cytokinu v prostředí mimo buňku

Sponzorováno

Některé cytokiny sdílejí podobné funkce. Cytokinové akce mohou být autokrinní, což znamená, že cytokin působí na stejnou buňku, která ho vylučuje. Pokud cytokin působí na buňky blízké jiným než buňkám, které ho vylučovaly, označuje se akce parakrinní. Pokud cytokiny cestují cirkulací a cílovými buňkami v jiných částech těla, je činnost popsána jako endokrinní.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva