Jak se vypořádat s alergií na avokádo? 4.77/5 (13)

Sponzorováno

Je to tak, i na avokádo můžete mít alergii.

Je to tak, i na avokádo můžete mít alergii.

Někdy se vaše nejoblíbenější potraviny mohou obrátit proti vám. Ano, je to tak. Pokud trpíte nesnášenlivostí histaminu a cítíte po konzumaci svého avokádového toastu, že vám není dobře a opuchají vám rty, mohli byste být alergičtí na avokádo. Je smutné, že kromě alergií na mléko a jiné potraviny a nápoje mohou být někteří lidé také alergičtí i na avokádo. Jak k tomu vůbec může dojít? Avokádo je přeci tak super jídlo – proč by se s něčím takovým naše tělo zacházelo jako s útočníkem? Ukazuje se, že avokádo má vysoký obsah histaminu, který je jedním z hlavních viníků mnoha běžných alergií.

Alergie na avokádo rozhodně nemusí být tak běžná, jako alergie na arašídy nebo jiné ořechy. Ve skutečnosti můžete být alergičtí na avokádo nejen jedním, ale dvěma způsoby: můžete mít orální alergii na avokádo, nebo můžete mít alergii na latex. Jak se latex pojí s avokádem, říkáte si. A právě to si povíme v dnešním článku.

Orální alergie na avokádo

Orální alergie na avokádo se spouští, když jíte avokádo a vaše tělo zachází s jídlem jako s útočníkem a upozorňuje na něho váš imunitní systém. Vaše tělo reaguje mírnými až těžkými příznaky alergie, jako je svědění rtů, úst a hrdla. Pokud jste také alergičtí na pyl břízy, můžete mít větší šanci, že máte i tuto orální alergii na avokádo (ale ještě to neznamená, že ji automaticky máte).

Latexová alergie na avokádo

Je mnohem pravděpodobnější, že budete reagovat na avokádo, pokud budete také alergičtí na latex (a naopak). Latexové a avokádové alergie jsou příkladem zkřížené reaktivity, což znamená, že proteiny, které obsahují, jsou podobné.

Lidé alergičtí na latex mohou být také citliví na:

 • banány
 • kiwi
 • kaštany
 • papayu

Pokud jste však alergičtí na latex a reagujete na některou z těchto potravin, můžete reagovat na latex v rukavicích toho, kdo potravinu připravoval, ne na samotnou potravinu.

Sponzorováno

Příznaky alergie na latex-avokádo

Příznaky alergie na latex-avokádo mohou být následující:

 • otok rtů
 • kýchání
 • svědění očí
 • žaludeční nevolnost, včetně zvracení

Také můžete mít systémové reakce (jako je třeba kopřivka) a anafylaktickou reakci (např. otok dýchacích cest a potíže s dýcháním).

Reakce, která je závažná, je u alergie na avokádo velmi vzácná.

Jak si poradit s touto alergií? Jak ji léčit?

Pokud jste zpracovávali avokádo a pociťujete příznaky alergické reakce na kůži, je možné, že vás trápí pesticidy a jiné chemikálie na povrchu avokáda. Nemusí to být ještě přímá reakce na avokádo. Mohlo by pomoci umýt avokádo potravinovým přípravkem určeným k odstranění chemikálií. Této reakci může být také zabráněno koupí organického avokáda, které nebylo nijak vystaveno chemikáliím.

Neexistuje žádný kožní test na alergii na avokádo, ale možná můžete zkusit kožní test na alergii na latex.

Pokud vaše příznaky nejsou vážné, může se vám nějaké volně prodejné antihistaminikum pomoci cítit se lépe. Pokud je vaše pokožka podrážděná, může pomoci kortizonový krém. Zkuste ho. Nebo vám alternativu poradí v lékárně.

Je také možné, že imunoterapie může léčit avokádové alergie související s pyly. Léčba imunoterapií může desenzibilizovat pacienty s těmito alergiemi v průběhu času.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout alergické reakci na avokádo, je prostě se mu vyhnout. To je jasné.

Sponzorováno

A jaké máte zkušenosti s alergií na avokádo vy? Budeme moc rádi za vaše zkušenosti. Podělte se s našimi čtenáři.

A co si ještě o avokádu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva