Potraviny s vysokým obsahem triglyceridů 4.71/5 (48)

Sponzorováno

Špatná zpráva pro pijáky alkoholu? Alkohol může zvýšit hladinu triglyceridů, zejména u lidí, kteří jsou na něj citliví.

Špatná zpráva pro pijáky alkoholu? Alkohol může zvýšit hladinu triglyceridů, zejména u lidí, kteří jsou na něj citliví.

Triglyceridy (také triacylglyceroly, triacylglyceridy nebo zkratka TAG) jsou tuky z potravin, které se ukládají v těle a obíhají v krevním řečišti. Jejich zvýšená hladina vede k vyššímu riziku vzniku onemocnění srdce, zpomaluje tok krve, zvyšuje její srážlivost a může způsobit inzulinovou rezistenci.

Potraviny s triglyceridy

Nejvíce se triglyceridy vyskytují v jednoduchých cukrech (pozor – i v těch v ovoci), alkoholu, kofeinu, polonenasycených, nasycených a trans tucích a potravinách s nízkým obsahem vlákniny. Stejně jako cholesterol si můžete jejich hladinu nechat zjistit u lékaře.

Pokud je zvýšená či přímo vysoká, vyhýbejte se následujícím jídlům a nápojům:

Škroby

Mezi škrobnaté potraviny patří např. brambory, rýže, těstoviny, luštěniny, cereálie i některé druhy zeleniny. Jelikož se jedná o základní přílohy, nemusíte je přestat jíst úplně, ale omezte je na menší porce. Škrob navíc totiž organismus přeměňuje přímo na TAG.

Ovoce

Ovoce je samozřejmě zdravé, zvláště když jím nahrazujete sladkosti, ale v případě, že vaše hladina TAG je vyšší, snižte jeho konzumaci na 2-3 kousky denně. Pozor, ještě sladší je sušené ovoce – hranicí jsou cca 2 polévkové lžíce.

Alkohol

Ačkoli víno se v mírném množství považuje za prospěšné pro zdraví srdce, každý alkohol obsahuje mnoho cukru, ať už je to víno, pivo nebo destiláty. Obzvlášť při velmi vysokých hladinách TAG lékaři doporučují nepít vůbec.

Ryby v konzervách a oleji

Také ryby, zejména mořské, jsou díky omega-3 mastným kyselinám zdravé pro srdce, ale vyhýbejte se konzervám s velkým množstvím oleje. Lepší volbou jsou ryby ve vlastní šťávě. Na etiketě zkontrolujte rovněž obsah tuku.

Kokos

Kokos a výrobky z něj jsou dnes trendy – kokosový olej, voda, mléko, vločky atd. Mívá však vysoký obsah nasycených tuků, proto s ním opatrně.

Slazené nápoje

Možná se to nezdá, ale denně mnoho cukru zkonzumujete i s pitím – ledové čaje, sodovky, ovocné šťávy, sirupy, káva a další. Omezte je na šálek za den. Maximálně šálek. Tyto nápoje jsou totiž opravdu velkou zásobárnou cukru!

Med a javorový sirup

Tváří se zdravěji než některá ostatní sladidla, avšak ani ony nejsou při vyšší hladině TAG úplně v pořádku. Když se snažíte množství těchto tuků ve svém těle snížit, je třeba omezit sladidla celkově, nejen stolní a jiné rafinované cukry.

Tučné maso

Nemusíte se stát vegetariánem, dávejte však přednost libovému masu bez kůžičky a nepřipravujte jej s dalším tukem (ideální způsoby jsou vaření v páře, dušení, pečení ve fólii a grilování v alobalu, na hliníkovém tácku či na kameni na elektrickém grilu).

Sponzorováno

Máslo a margarín

Jako náhradu za ně při přípravě jídel používejte přírodní oleje lisované za studena v bio kvalitě – nejlepší jsou olivový, řepkový, ořechový nebo z lněného semínka.

Pokud máte hodně triglyceridů v krvi, třeba to odhalil lékař při kontrole a odběru krve, tak si na tyto potraviny dávejte pozor.

Hodnoty triglyceridů

Rozhodně chcete, aby vaše triglyceridové číslo bylo nižší než 150. Čím vyšší je vaše číslo, tím více jste v ohrožení. Zde jsou hodnoty, které byste v souvislosti s triglyceridy měli určitě znát:

 • Normální triglyceridy jsou na hodnotě nižší než 150 mg / dL.
 • Hraniční triglyceridy jsou mezi 150 a 199 mg / dL.
 • Nad 200 mg / dL je hodnota příliš vysoká.
 • Nad 500 mg / dL je hodnota už skutečně velmi vysoká.

A proč se vlastně bát vysoké hladiny triglyceridů?

Vysoké triglyceridy jsou spojeny s obezitou, cukrovkou, onemocněním ledvin a onemocněním štítné žlázy. V dlouhodobém horizontu je nejdůležitější udržet triacylglyceridy pod kontrolou.

Výběr potravin, které snižují hladiny triglyceridů

Dieta ke snížení hladiny triglyceridů je o tom, že nebudete muset užívat více kalorií než vaše tělo používá. Když přijmete o dost více kalorií než potřebujete, vaše tělo změní tyto kalorie na triglyceridy a uloží se do tukových buněk.

Zde jsou tipy, které vám pomohou při výběru kalorií a snížení triglyceridů:

 • Snižte příjem nasycených tuků a trans-tuků. Jedná se o tuky, které se běžně vyskytují v živočišných produktech, rychlém občerstvení, sladkostech a jiných balených potravinách.
 • Používejte zdravé tuky. Tedy mono a polynenasycené tuky. Ty se nacházejí třeba v olivovém oleji.
 • Získejte většinu kalorií z ovoce, zeleniny a mléčných výrobků bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku.
 • Alkohol pijte jen výjimečně. Alkohol je plný prázdných kalorií, které jsou zvláště špatné pro vysokou hladinu triglyceridů.
 • Nepoužívejte přidané a rafinované cukry.
 • Jezte ryby jako zdroj bílkovin jednou nebo dvakrát týdně. Ryby, jako jsou losos, mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které přispívají ke snížení triglyceridů.
 • Ujistěte se, že ve stravě máte dostatek vlákniny. Celozrnné produkty přidávají vlákninu a pomáhají vám vyhnout se přejídání, protože vás krásně zasytí.
 • Omezte svůj celkový cholesterol na 200 mg denně.
 • Zdravá strava ke snížení triglyceridů zahrnuje snižování cukru, snížení tuku a omezení alkoholu. Nicméně, pokud máte velmi vysoké triglyceridy nebo kombinaci vysokých triglyceridů a nízkého HDL (dobrého) cholesterolu nebo vysokého LDL (špatného) cholesterolu, můžete potřebovat nějaké další léky spolu s dietou ke snížení triglyceridů. Lékař vám může pomoci zjistit, zda potřebujete ještě nějaké léky kromě změn stravy.

Sponzorováno

Každý, který má více než 20-25 let, by měl kontrolovat svůj lipidový profil jednoduchým krevním testem jako součást rutinního fyzického vyšetření. Pokud jste ho ještě nekontrolovali, je na to možná ta pravá chvíle. Pokud jde o vysoké triglyceridy a špatný cholesterol, moc problém necítíte, ale ten problém vám může dost ublížit. Takže pozor na to.

Co si dále přečíst o triglyceridech?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Potraviny s vysokým obsahem triglyceridů”

  1. MIlo napsal:

   Docela poucny clanek,
   .. jen si myslim,ze nez „nekdo“ napise doporuceni pro ostatni ,mnel by se predem vice vzdelat.
   Narazim tim napriklad na pripravu jidla v alobalu a na hliniku! Dale pouzivani oleju lisovanych za studena v teple kuchyni, zvlaste pak oleju z orechu a hlavne z lneneho seminka. Take mi tu chybi doporuceni a duraz na syrovou zeleninu,seminka ovoce s nizsim obsahem cukru a vyssim obemem vlakniny a jeji mindenni mnozstvi.
   ale celkove mohu clanek doporucit :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva