Předčasná menstruace – co způsobuje, že vaše menstruace začíná brzy? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

 • Řada faktorů může způsobit, že menstruace bude předčasná. Pokud se to stane jednou za čas, pravděpodobně to není důvod k obavám, protože změny menstruačního cyklu jsou vlastně celkem běžné.
 • Předčasná menstruace často vyplývá z hormonálních změn, zejména během puberty a perimenopauzy.
 • Mnoho základních zdravotních stavů, včetně syndromu polycystických vaječníků (PCOS) a endometriózy, může také způsobit menstruační nepravidelnosti.

Je předčasná menstruace normální? Pokud je přítomna předčasná menstruace jen tu a tam, obvykle není důvodem k obavám.

Menstruační cyklus je u každé ženy jiný. Váš cyklus začíná prvním dnem vaší aktuální menstruace a končí prvním dnem vaší další menstruace.

Typický cyklus trvá kdekoli od 21 do 39 dnů, takže počet dní strávených krvácením se u každé ženy liší. Většina žen krvácí 2-7 dní.

Pokud je váš cyklus často kratší než 21 dní – což vede ke krvácení dříve, než obvykle – může to být příznak něčeho skrytého.

Čtěte dále a zjistěte, které příznaky je třeba sledovat a kdy navštívit svého lékaře.

Příčiny předčasné menstruace

1. Puberta

Puberta obvykle začíná mezi osmým a třináctým rokem života. Je řízena chemickými látkami ve vašem těle, které se nazývají reprodukční hormony. Tyto hormony budou i nadále ovlivňovat váš menstruační cyklus po celou dobu dospívání.

V prvních letech poté, co dostanete menstruaci, mohou být tyto hormony hodně „rozhašené“ a nepravidelné. To znamená, že počet dní mezi menstruacemi může být kratší nebo delší, než je průměr.

Puberta může také způsobit:

 • zvětšená prsní tkáň
 • vyvíjejí se ochlupení v podpaží a v tříslech
 • pupínky (akné)
 • náladovost

2. Perimenopauza

Perimenopauza je přechod do menopauzy. Obvykle začíná v polovině až koncem čtyřicítky a trvá asi čtyři roky.

Vaše hormonální hladiny během této doby divoce kolísají a nemusíte mít ovulaci každý měsíc. To může způsobit nepravidelnou menstruaci, takže můžete menstruovat dříve (předčasně) nebo později než obvykle.

Perimenopauza může také způsobit:

 • menstruace může být lehčí nebo těžší než normálně
 • vynechaná menstruace
 • vaginální suchost
 • návaly horka
 • potíže se spánkem
 • podrážděnost

Hormonální výkyvy během puberty a perimenopauzy mohou způsobit, že menstruace přijde dříve, než se očekávalo.

3. Velmi intenzivní cvičení

I velmi intenzivní cvičení může způsobit nepravidelnou menstruaci nebo způsobit její úplné zastavení. Často je tento stav spojen se sportovci, kteří trénují několik hodin denně. Nejčastěji se vyskytuje ve sportech s omezením hmotnosti, jako je balet a gymnastika.

Cvičení ovlivňuje vaše období pouze tehdy, když spálíte mnohem více kalorií, než sníte. Bez dostatečné energie vaše tělo neprodukuje množství reprodukčních hormonů, které potřebuje k normální ovulaci.

4. Kolísání hmotnosti

Předčasná, nepravidelná nebo vynechaná menstruace je často spojena s velkými změnami hmotnosti. Při rychlém hubnutí se často objevují nepravidelnosti menstruace. To se může stát při extrémní dietě, operaci bypassu žaludku nebo poruchách příjmu potravy.

Když tělo přejde do režimu hladovění, rezervuje si energii pro základní životní funkce, jako je dýchání. Vaše tělo přestane produkovat reprodukční hormony, což vede k nepravidelnostem menstruace. A může přijít i předčasná menstruace.

5. Stres

Silný stres může narušit hladinu hormonů a způsobit nepravidelnou menstruaci. Pokud pociťujete úzkost nebo jste nedávno prošli traumatickou událostí, může to vyhodit vaše hormony z rovnováhy.

6. Velká změna v běžné rutině

Změny ve vaší běžné rutině mohou ovlivnit vaše hormony a způsobit, že menstruace přijde předčasně nebo pozdě. Některé výzkumy například naznačují, že lidé, kteří střídají denní a noční směny, jako zdravotní sestry, mají často nepravidelnou menstruaci. Přechod mezi časovými pásmy může mít podobné účinky.

Výzkumníci přesně nevědí, proč se to děje, ale může to souviset s narušením vašeho cirkadiánního rytmu. To jednoduše může zase narušit spánkový hormon melatonin.

Je zapotřebí více výzkumu, aby se prozkoumalo spojení mezi melatoninem a reprodukčními hormony.

7. Léky na ředění krve

Užívání léků na ředění krve (antikoagulancií) může prodloužit menstruaci a způsobit silné krvácení.

Antikoagulancia se během menstruace uvolňují přirozeně, aby pomohla ztenčit děložní výstelku, aby mohla vytékat z pochvy. Užívání antikoagulancií může způsobit, že tento proces proběhne rychleji a bude mít za následek silnější průtok.

Sponzorováno

8. Hormonální antikoncepce

Hormony přítomné v hormonální antikoncepci přímo ovlivňují ovulaci a menstruaci.

Pokud užíváte antikoncepční pilulky, načasování vaší další menstruace bude záviset na tom, kdy jste během cyklu začali užívat pilulky a zda užíváte týden placeba (upomínací pilulky).

Jiné možnosti hormonální antikoncepce, jako jsou nitroděložní tělíska, mohou způsobit menstruační nepravidelnosti během prvních dvou nebo tří měsíců. Nežádoucí účinky zahrnují nepravidelnou menstruaci nebo každodenní krvácení.

Když se přizpůsobíte hormonální antikoncepci, můžete také zaznamenat:

 • křeče
 • bolavá prsa
 • bolesti hlavy
 • nevolnost

9. Nouzová antikoncepce

Tzv. nouzová antikoncepce se používá ke snížení rizika otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. Můžete třeba dostat pilulku postinor.

Takové pilulky obsahují hormony, které narušují normální proces ovulace. To může vést k časnému nebo pozdnímu období menstruace. Pokud pravidelně užíváte takové pilulky, vaše menstruace může být nepravidelná.

Taková pilulka může také způsobit:

 • těžkou menstruaci
 • silné menstruační křeče
 • křeče nebo bolesti zad

10. Některé sexuálně přenosné infekce

Některé sexuálně přenosné infekce, jako třeba chlamydie a kapavka jsou docela běžné. Tyto bakteriální infekce obvykle nezpůsobují příznaky. Když se tak stane, je známo, že způsobují špinění mezi menstruacemi nebo krvavý výtok.

Mohou také způsobit:

 • bolest při sexu
 • bolest nebo pálení při močení
 • bolest břicha

11. Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

PCOS je běžný stav způsobený hormonální nerovnováhou. Postihuje 1 z 10 žen v plodném věku (zdroj zde).

Mnoho lidí neví, že mají PCOS, dokud nemají potíže s otěhotněním. Může také způsobit:

 • nepravidelné menstruace – i předčasné
 • vynechané menstruace
 • nadměrné ochlupení na obličeji nebo na těle
 • akné
 • přibývání na váze

12. Endometrióza

Endometrióza nastává, když tkáň podobná endometriu začíná růst mimo dělohu v oblastech, jako jsou vaječníky, břicho a střevo. Postihuje asi 11 procent žen v Evropě ve věku od 15 do 44 let.

Kromě předčasné menstruace může endometrióza způsobit silné menstruační křeče, chronickou bolest dolní části zad i bolest během nebo po sexu.

13. Nekontrolovaný nebo nediagnostikovaný diabetes

Pokud není diabetes diagnostikován nebo je špatně léčen, hladiny cukru v krvi jsou chronicky vyšší než normálně. Jedna studie z roku 2011 zjistila, že mnoho lidí s diabetem 2. typu mělo v letech před jejich diagnózou nepravidelnou menstruaci (i přečasnou).

14. Onemocnění štítné žlázy

Předpokládá se, že u jedné z osmi žen se během života vyvine onemocnění štítné žlázy.

Stavy štítné žlázy způsobují, že vaše tělo vytváří více nebo méně hormonu štítné žlázy, než vaše tělo potřebuje. Tento hormon je nezbytný pro několik tělesných funkcí, včetně vašeho metabolismu a menstruačního cyklu.

Vaše individuální příznaky budou záviset na tom, zda je vaše štítná žláza nedostatečně nebo nadměrně aktivní. Kromě časné menstruace můžete zaznamenat i tyto příznaky:

 • menstruační období, která jsou lehká nebo těžší než obvykle
 • srdeční frekvence, která je rychlejší nebo pomalejší než obvykle
 • potíže se spánkem
 • neočekávaný úbytek nebo nárůst hmotnosti

Předčasná menstruace sama o sobě nesvědčí o problému. Pokud se však objeví nějaké další změny menstruace nebo má žena obavy, měla by kontaktovat lékaře.

Sponzorováno

A co vy? Trápí vás předčasná menstruace? Napište nám do komentářů.

A dále si o menstruaci přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva