Perimenopauza: Když se přechod dostaví brzy 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Perimenopauza: Když se přechod dostaví brzyJen těžko si dokážete představit, že byste měli zdravotní problémy, dokud se neobjeví. Dokonce i projevy vyššího věku se v mládí zdají být nereálné. Pokud ženy kolem třicítky zažívají příznaky menopauzy, určitě jsou zaskočeny. Co potřebujete vědět o perimenopauze? V období, kdy by se ženy měly těšit ze svobody, mládí a zdraví, je zaskočí časná menopauza a trvá několik let. Nekonečné příznaky, problémy se spánkem, podrážděnost, přibírání, úzkost, návaly horka a podobně. Důvodem je prostě hormonální nerovnováha. Naše hormony přirozeně začnou se změnou ve věku kolem 35 let, ale při problémech se zdravím začnou na vlastní pěst podstatně dříve.

Je těžké si ji všimnout

Jedna z prvních věcí, které musíte vědět o perimenopauze je, že je obtížné ji odhalit. Menopauza je charakteristická pro ženy ve vyšším věku, perimenopauza přichází před menopauzou, o dva až deset let dříve. Během této doby vaječníky začnou snižovat produkci hormonů, což vede k celé řadě příznaků. Kolísání hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu může způsobit i emocionální změny, které může být obtížné pochopit.

Pokud má žena problémy se stravou, podváhu nebo nadváhu, může dojít k menopauze a perimenopauze značně dříve. Extrémní diety a velkým emocionální stres způsobují například i deprese a hormonální problémy. Pak je pravděpodobné, že se i perimenopauza objeví dříve. Ať už s nadváhou nebo podváhou, nutriční nedostatky jsou jedním z nejčastějších důvodů pro předčasnou menopauzu. Udržujte si zdravou váhu a navštěvujte pravidelně svého gynekologa.

Menopauza a perimenopauza je prostě proces, ve kterém hladina estrogenu klesá. I faktory, jako je stres, špatná rovnováha inzulínu, nedostatek pohybu, podvýživa a nedostatek odpočinku, mohou přispět k hormonální změně. Kromě toho jsou na vině i environmentální estrogeny, známé jako xenoestrogén. Xenoestrogény se vyskytují v plastech z balené vody, mobilních telefonech či vinylových podlahách.

Xenoestrogény dělají přírodním estrogenem v těle problémy. Organismus je přetížen a vzniká nerovnováha mezi estrogenem a progesteronem. Tyto falešné chemické látky v našem prostředí, které napodobují estrogen v našich buňkách, což vede k mnohem dramatičtějšího nástupu příznaků.

Sponzorováno

Vaše strava záleží

Během perimenopauzy a menopauzy byste měli přijmout některé stravovací návyky, které mohou výrazně snížit hrozné symptomy. Potřebujete multivitaminy, železo a nejméně 15 mikrogramů vitaminu D3, abyste zabránili úbytku kostní hmoty a dostatku vápníku. Neignorujte mléko, listovou zeleninu, brokolici, lososa, luštěniny nebo organické sojové mléko.

Fytoestrogeny z geneticky nemodifikovaných rostlin jsou také doporučovány. Zvyšují totiž pozitivní náladu. Jezte hodně zeleniny, ovoce, nízkotučných mléčných výrobků, vlákniny, celozrnných výrobků a hubených bílkovin. Obzvláště důležité jsou i proteinové zdroje železa, a to ryby, vejce, drůbež, listová zelenina, ořechy a dokonce hovězí maso z trávou krmených zvířat.

Ujistěte se, že budete jíst omega-3 mastné kyseliny v ořechách, lněných semínkách, Chia semenech a v rybách. Tyto zdravé tuky mohou nejen pomoci při léčbě příznaků, ale snižují i ​​záněty a deprese. Dostatek vlákniny zase pomáhá odstranit škodlivé estrogeny z těla a udržet hladinu cukru v krvi.

TIP: Podívejte se na homeopatika na menopauzu

Co vás čeká?

Během této fáze se ve vašem životě vaše tělo dramaticky změní. Přiberete na váze, objeví se akné i výkyvy nálad a nedostatek energie. Hormony tělem pořádně zamávají, nebudete se cítit sama sebou, budete mít problémy se soustředěním, spánkem a sebedůvěrou. Dobrou zprávou je, že s dostatkem odpočinku, správnou výživou, cvičením, například jógou, můžete nejen zjemnit příznaky perimenopauzy ale také zlepšit svůj život.

Nezapomeňte omezit škodlivé věci. Sůl, cukr, alkohol, kofein a potraviny s vysokým obsahem tuku. Stačí vám přece dva šálky kávy denně, namísto mléčné čokolády upřednostněte hořkou, zásobte se ovocem, zeleninou, zdravými tuky, proteiny a vápníkem. Špatné věci nejsou nic víc než stimulanty, které narušují správnou funkci hormonů, ničí hladinu inzulínu, zvětšují obvod pasu, způsobují stres, akné, únavu a celkově rozhodí hladinu hormonů v těle.

Navzdory obavám, když zjistíte, že vás menopauza překvapila brzy, měli byste vědět, že neztrácíte ženskost. Více se věnujte sama sobě a zlepšete svůj životní styl. A nezapomeňte se promluvit se svým lékařem. Určitě vás uklidní, takže budete svůj stav moci lépe vysvětlit i svým blízkým, a najít podporu i u nich.

TIP: Jak na přibírání v menopauze?

VIDEO: O menopauze

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva