Sponzorováno

Jak na návaly horka při menopauze? 4.86/5 (14)

  • Návaly horka jsou vlastně celkem běžným příznakem menopauzy, který ženy často pociťují jako náhlé vzplanutí horka, spojené s pocením a zarudlou kůží.
  • Návaly horka obvykle začínají menopauzou a mohou skončit, když jste po menopauze, nebo mohou trvat až do konce života.
  • Nával horka je náhlý pocit tepla v horní části těla, který je obvykle nejintenzivnější na obličeji, krku a hrudníku. Noční pocení jsou návaly horka, ke kterým dochází v noci a mohou narušit váš spánek.
  • Ačkoli je mohou způsobit i jiné zdravotní stavy, návaly horka jsou nejčastěji způsobeny menopauzou - dobou, kdy se menstruace stávají nepravidelné a nakonec ustanou. Ve skutečnosti jsou návaly horka nejčastějším příznakem přechodu menopauzy.
  • Existuje celá řada způsobů léčby nepříjemných návalů horka. Možnosti léčby návalů horka mohou zahrnovat léky na předpis, nehormonální terapie a změny ve vašem životním stylu. Některé ženy mohou přečkat návaly horka i bez léčby.

Návaly horka jsou nepříjemným doprovodným příznakem menopauzy

Návaly horka jsou nepříjemným doprovodným příznakem menopauzy

Co jsou návaly horka?

Náhlé pocity velkého horka, pocení a nepohodlí: Návaly horka jsou běžným a nepříjemným příznakem menopauzy. Existuje mnoho příznaků, které můžete pociťovat během menopauzy (přechodná fáze, kdy se váš menstruační cyklus zastaví), od suchosti pochvy a nutkání na močení až po nespavost a změny nálad. Ale pro mnoho žen jsou právě návaly horka jedním z nejčastějších příznaků menopauzy.

Návaly horka mohou být u každé ženy jiné. Některé ženy si návalů horka nemusí ve skutečnosti ani všimnout, zatímco jiné mohou mít návaly horka, které podstatně narušují jejich normální každodenní život. Nejen, že se může lišit závažnost návalů horka, ale i doba, po kterou se návaly horka vyskytují, se může u každé ženy značně lišit.

Důvod, proč dochází k návalům horka, není ve skutečnosti jasný. Existují však způsoby, jak je zvládnout a zlepšit svůj život v období přechodu. A na to se v dnešním článku zaměřím.

V jakém věku začínají návaly horka?

Návaly horka jsou příznakem menopauzy, ke které může dojít, když procházíte touto přechodnou fází života. V průměru nastává menopauza ve věku kolem 50 let (průměr je v Evropě někde kolem 51-52 let života ženy). Doba nástupu menopauzy se může lišit v závislosti na každé ženě.

Zmizí návaly horka po menopauze?

Stejně jako mnoho jiných aspektů menopauzy, se návaly horka budou lišit od člověka k člověku. Během menopauzy můžete pociťovat návaly horka pouze na chvíli, ale ne po celou dobu. Vaše návaly horka mohou skončit, jakmile budete mít po menopauze. V jiných případech mohou trvat až do konce života. Návaly horka, které trvají dlouhou dobu, se s postupem času často zmírňují. Každá žena má prostě návaly horka trochu jiné.

Jaký je to pocit, mít návaly horka?

I když je různé ženy mohou prožívat mírně odlišně, návaly horka obvykle bývají jako krátkodobý, ale silný pocit tepla v celém těle. Když máte nával horka, můžete zrudnout a začít se potit. Po vedru vám může být zase naopak zima.

Návaly horka nejenže pociťuje každá žena jinak, ale mohou také trvat různě dlouhou dobu a lišit se v závažnosti. Co může být pro jednu ženu jen krátkou nepříjemností, pro jinou může být intenzivní horko.

Spouštěče – co může spustit návaly horka?

Spouštěč je něco, co může spustit návaly horka u ženy. Ve vašem normálním životě je skutečně mnoho věcí, které by mohly spustit nával horka. Spouštěče návalů horka mohou být třeba tyto:

  • Teplé počasí
  • Teplo doma
  • Zahřátí při nějaké aktivitě (sportu)
  • Kouření
  • Kofein
  • Alkohol
  • Hodně kořeněná jídla
  • Těsné oblečení
  • Stres

Vyhýbání se věcem, které spouštějí vaše návaly horka, vám může pomoci. Sledujte to, co jíte. Kořeněná jídla, kofein a alkohol jsou ale jen některé věci, které vám mohou způsobit návaly horka.

Návaly horka mohou být také vyvolány teplem. Můžete zaznamenat více návalů horka, když je horké počasí, nebo dokonce když se přehřejete při nějaké aktivitě. Buďte opatrní, když cvičíte, abyste se ujistili, že vám není příliš horko, protože by to mohlo vést k návalu horka.

Prostě snažte se poznat ty vaše spouštěče, které u vás návaly horka spouští.

Jak na návaly horka? Dají se nějak řešit nebo léčit?

Návaly horka se mohou zdát jako nevyhnutelný příznak menopauzy, se kterým se prostě musíte vypořádat. Existují však dobré možnosti léčby, jak zlepšit vaše návaly horka. Pokud máte návaly horka, zejména návaly horka, které narušují váš každodenní život, obraťte se na svého lékaře, abyste se dozvěděli více o možnostech léčby.

Léky

Obecně existují dvě kategorie možností léčby návalů horka: léky na předpis a volně prodejné (bez předpisu) terapie.

Je důležité promluvit si se svým lékařem o jakékoli možnosti léčby a prodiskutovat výhody a nevýhody. Váš lékař zná vaši anamnézu a další léky, které užíváte. Některé možnosti léčby nemusí být bezpečné užívat s jinými léky nebo jinými zdravotními problémy.

Léky na předpis jsou obvykle považovány za účinnější než volně prodejné léky.

Hormonální substituční terapie (hormonální léky)
Hormonální substituční terapie zvyšuje hladinu hormonů a může zmírnit některé příznaky menopauzy. Váš lékař při předepisování hormonální substituční terapie zváží, zda třeba máte dělohu nebo vám byla odstraněna. A podobně. Může vám předepsat:

  • Estrogen a progesteron, pokud ještě máte dělohu.
  • Estrogen, pokud jste podstoupili operaci k odstranění dělohy (hysterektomii).

Nejúčinnějším způsobem, jak zmírnit nepohodlí návalů horka, je užívat estrogen, ale užívání tohoto hormonu s sebou nese rizika. Pokud je pro vás estrogen vhodný a začnete jej užívat během 10 let od poslední menstruace nebo před dosažením věku 60 let, přínosy mohou být větší než rizika. Pokud jste měla nebo jste ohrožena rakovinou prsu nebo endometria, srdečním onemocněním, mrtvicí nebo krevními sraženinami, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás estrogenová terapie vhodná.

Nehormonální léky
Léky, jako jsou antidepresiva a léky proti záchvatům, mohou také pomoci snížit návaly horka, i když jsou méně účinné než hormony.

Některá antidepresiva, nazývaná selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), mohou snížit, jak často máte návaly horka a jak špatné jsou. Mezi tyto léky patří:

  • Venlafaxin (Effexor®): Tento lék byl prokázán jako účinný v několika dobře navržených studiích. Některé běžné vedlejší účinky tohoto léku zahrnují nevolnost, změny ve vyprazdňování, bolesti hlavy (pro většinu dočasných vedlejších účinků) a zvýšený krevní tlak (při vysokých dávkách).
  • Desvenlafaxin (Pristiq®): Toto je novější lék než venlafaxin, takže je k dispozici méně studií. Mezi časté nežádoucí účinky patří nevolnost, změny ve vyprazdňování, bolest hlavy (pro většinu lidí přechodný vedlejší účinek) a zvýšený krevní tlak (při vysokých dávkách).
  • Fluoxetin (Prozac®): Tento lék zlepšuje návaly horka. Některé vedlejší účinky zahrnují nevolnost, změny ve vyprazdňování, sníženou sexuální touhu a nespavost. Tomuto léku byste se měli vyhnout, pokud užíváte tamoxifen.
  • Paroxetin (Paxil®, Brisdelle®): Tento lék byl schválen v USA k léčbě návalů horka. Mezi časté nežádoucí účinky patří nevolnost, změny ve vyprazdňování, snížená sexuální touha, sucho v ústech a přírůstek hmotnosti (není časté). Pokud užíváte tamoxifen, měli byste se vyhnout užívání tohoto léku.

Prodiskutujte výhody a nevýhody různých léčebných postupů se svým lékařem. Pokud vám návaly horka nezasahují do života, pravděpodobně léčbu nepotřebujete. Návaly horka u většiny žen ustupují postupně, dokonce i bez léčby, ale může trvat několik let, než ustanou.

Sponzorováno

Volně prodejné přípravky a alternativní terapie

Další možností léčby návalů horka jsou bez předpisu, bylinné a volně prodejné přípravky a látky. Jsou to třeba tyto přípravky:

  • Pupalkový olej: Existuje pouze jedna dobře navržená studie s pupalkovým olejem a ukazuje, že tato terapie není úplně účinná. Časté nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, průjem a bolest hlavy.
  • Black cohosh: Některé malé, krátkodobé studie naznačovaly výhody této terapie, ale většina studií neprokazuje, že nějak funguje. Častým nežádoucím účinkem je mírná žaludeční nevolnost. Je to bezpečné po dobu až šesti měsíců pouze kvůli možným účinkům podobným estrogenu. Byla hlášena i jaterní toxicita.
  • Sója (rostlinný estrogen): Tato možnost léčby je také označována jako fytoestrogeny. Výsledky klinických studií většinou ukazují, že fytoestrogeny nejsou účinné při léčbě návalů horka. Jsou obecně bezpečné, když je konzumujete v potravinách. V doplňcích může být problémem konzistence dávky a kvalita. Doplňky se nedoporučují pacientkám, které měly rakovinu prsu.
  • Akupunktura: Jednotlivé studie zaznamenaly určité výhody akupunktury, ale větší studie neprokázaly žádné zlepšení oproti postupům s placebem. Někteří lidé uvádějí přínosy akupunktury, takže je možné, že je zapotřebí více dobře navržených studií, aby se zjistilo, jak účinná je tato možnost léčby. Tato možnost je pro některé nepohodlná a často nákladná. Je obecně dobře tolerována, ale může vyžadovat více sezení.
  • Vitamin E: Jedna studie ukázala, že tato možnost léčby byla účinná.
  • Jetel červený (Trifolium pratense). Tato bylina by mohla zvýšit pravděpodobnost krvácení.
  • Dong quai (Angelica sinensis). Tato bylina interaguje s ředidlem krve warfarinem (Coumadin).
  • Meditace může být také velmi úspěšná při zvládání úrovně stresu. Stres je běžným spouštěčem horka u mnoha žen. Absolvování školení o zvládání stresu může vést k mnoha dalším přínosům pro vaše zdraví a kvalitu života.
  • Kognitivně behaviorální terapie (CBT). CBT je široce používaný typ individuálního nebo skupinového poradenství. CBT obvykle nesnižuje frekvenci návalů horka, ale může snížit to, jak moc vás návaly horka obtěžují.
  • Hypnóza. Společnost North American Menopause Society doporučuje hypnózu pro léčbu návalů horka. Výzkumy ukazují, že hypnóza může pomoci snížit frekvenci i závažnost návalů horka. Je to ale už hodně alternativní terapie.

Je bezpečné používat volně prodejné bylinné produkty při léčbě návalů horka?

Zatímco konzumace malých množství sójových isoflavonů je obecně bezpečná ve vaší stravě, jejich přidávání prostřednictvím doplňků může být škodlivé pro lidi s anamnézou rakoviny závislé na estrogenu, jako je rakovina prsu, a možná i pro ostatní lidi. K určení bezpečnosti a účinnosti botanických ošetření je zapotřebí více výzkumu. Například ženšen, dong quai, wild yam, progesteronový krém, reflexní terapie a magnetické přístroje se prodávají, aby pomohly symptomům menopauzy, ale neexistují žádné dobré studie prokazující jejich bezpečnost nebo jak dobře fungují.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je promluvit si se svým poskytovatelem zdravotní péče, než začnete s jakýmkoli novým doplňkem nebo léčbou návalů horka.

Existují nějaké změny životního stylu, které můžete provést, abyste pomohly s návaly horka?

Provedení malých změn ve vašem běžném životním stylu může někdy pomoci omezit počet a závažnost vašich návalů horka. Oblékání ve vrstvách, snižování teploty v domácnosti, používání ventilátoru a pití studených nápojů, to vše může být malý způsob, jak pomoci s návaly horka.

Pokud trpíte obezitou, můžete mít více nepříjemné návaly horka. Udržování zdravé tělesné hmotnosti může být v tomto směru opravdu užitečné. Další změnou životního stylu, která může pomoci zlepšit vaše návaly horka, je nekouření. Kouření přispívá ke zvýšeným kardiovaskulárním rizikům postmenopauzy. Lidé, kteří kouří a/nebo používají tabákové výrobky, mají také tendenci pociťovat více návalů horka.

Cvičení je další změnou životního stylu, která často pomáhá lidem v menopauze. Je to nejen skvělý způsob, jak si udržet zdravou váhu, ale zdá se, že lidé, kteří vedou sedavý způsob života, zažívají více návalů horka. Jen nezapomeňte sledovat teplotu, když cvičíte. Přehřátí může vyvolat návaly horka, takže je nejlepší zkusit cvičit v chladnějším prostředí.

Existují potraviny, které mi mohou pomoci s návaly horka?

Mnoho lidí se snaží přidat do své stravy více rostlinného estrogenu, aby bojovali proti hormonálním změnám, které přichází spolu s menopauzou. Myšlenka je taková, že přidání rostlinných estrogenů může pomoci s návaly horka. Předpokládá se, že rostlinné estrogeny, jako jsou isoflavony, mají slabé účinky podobné estrogenu, které mohou snížit návaly horka.

Příklady potravin s isoflavony jsou tyto:

  • Sójové boby
  • Cizrna
  • Čočka
  • Lněné semínko
  • Fazole
  • Ovoce
  • Červený jetel
  • Zelenina

Obecně se má za to, že sója, cizrna a čočka mají nejsilnější rostlinné estrogeny. Mějte však na paměti, že účinky těchto potravin nebudou tak silné jako lidský estrogen.

Zkuste do svého jídelníčku zařadit spíše přírodní potraviny než doplňky. Pamatujte také, že pouze drcené nebo mleté formy lněného semínka pravděpodobně pomohou ve srovnání s celými semeny nebo formami lněného oleje.

Jak předcházet návalům horka v noci (nočnímu pocení)?

Návaly horka mohou také rušit váš spánek. Existuje několik změn životního stylu + změny v ložnici, které můžete provést a které vám pomohou spát každou noc lépe. Mezi tyto změny patří:

  • Udržujte svou ložnici chladnou, abyste předešli nočnímu pocení.
  • Vyhněte se používání prášků na spaní.
  • Denně cvičte.
  • Vyhněte se kofeinu a alkoholu v noci.
  • Před spaním si dejte teplou koupel nebo sprchu.
  • Vyzkoušejte mléčné výrobky před spaním nebo během noci (vyhýbejte se však výrobkům, které obsahují kofein nebo cukr).

PAMATUJTE: Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli nové léky nebo doplňky, včetně volně prodejných produktů.

Sponzorováno

A co na návaly horka pomohlo vám? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si o menopauze přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva