Menstruační kalhotky – co je to a jak fungují? 4.87/5 (15)

Sponzorováno

  • Menstruační kalhotky, někdy nazývané též menstruační spodní prádlo, jsou speciálně navržené kalhotky, které slouží jako alternativa k tamponům nebo vložkám pro zachycení menstruačního toku. Mají v sobě vestavěnou vrstvu, která je schopná absorbovat menstruační krev a udržet ji uvnitř kalhotek, aniž by došlo k průsaku nebo prosakování.
  • Tato spodní prádlo bývá vytvořeno z měkkých a pohodlných materiálů, které zajišťují komfort během menstruace. Jsou opakovatelně použitelné a lze je prát po každém nošení. Existují různé značky a druhy menstruačního spodního prádla s různou absorpční kapacitou, což umožňuje vybrat si ten, který nejlépe vyhovuje individuálním potřebám.
  • Tato inovativní alternativa k tradičním menstruačním produktům nabízí několik výhod, včetně nižšího environmentálního dopadu díky opakovanému použití a snížení odpadu. Navíc mnoho žen uvádí, že menstruační kalhotky jsou pohodlnější a bezpečnější během fyzických aktivit a nabízejí delší dobu nošení bez nutnosti výměny.

Co jsou to vlastně menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky jsou spodní prádlo určené k nošení během menstruace, aby nahradilo jednorázové ochranné prostředky, jako jsou tampony nebo vložky. Některé ženy pak spoléhají na menstruační prádlo pouze během lehčích dnů a používají je jako takovou „zálohu“ i během dnů se silnější menstruací.

Menstruační kalhotky jsou v podstatě kalhoty, které nosíte, když máte menstruaci. Mají speciální absorpční část v klíně, která nasákne krev a uzavře ji uvnitř.

Menstruační kalhotky jsou vyrobeny tak, aby vypadaly a působily jako běžné spodní prádlo (tj. aby nebyly objemné), jsou vyrobeny z dalších vrstev a speciálních tkanin v oblasti rozkroku, které pak absorbují menstruační krev. Můžete je pak jednoduše vyprat, znovu je obléci a znovu vyprat – menstruační kalhotky jsou opakovaně použitelné po celý cyklus.

Menstruační kalhotky mohou vypadat například takto

Menstruační kalhotky mohou vypadat například takto

Jak konkrétně fungují menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky jsou v oblasti rozkroku vyrobeny z absorpčního materiálu, který udrží průtok jednoho až dvou tamponů. Dále je v místě také bariéra proti vlhkosti, která vás udrží v pohodlí – vrstvy jsou samozřejmě navržené tak, aby se zabránilo prosakování nebo zašpinění.

Stále váháte, zda na takové speciální spodní prádlo přejít? Mnoho uživatelek nejprve začíná s jejich nošením v lehčích dnech nebo používá své menstruační prádlo jako záložní ochranu, než pak třeba přejde na celodenní používání.

Skvělý způsob, jak vyzkoušet menstruační kalhotky, je nosit je přes noc ke konci menstruace, kdy je už menstruce z pohledu množství krve lehčí. Kromě toho je super vyzkoušet menstruační kalhotky jako zálohu v těžším dni.

Proč přejít na menstruační kalhotky?

Kromě komfortu a nepropustnosti získávají na oblibě menstruační kalhotky také jako ekologicky udržitelná a ekonomicky chytrá volba. Vyzkoušejte je, pokud hledáte řešení méně dráždivé a invazivní než tampony, pohodlnější než menstruační vložky a více hygienické než použití menstruačního kalíšku. S menstruačními kalhotkami jste vždy připravena: Už žádné zběsilé útoky na večeru a pozdní nákupy tampónů na noc.

Několik zajímavých důvodů, proč přejít na menstruační kalhotky:

Ekologie

5–15 000 – to je počet vložek a tamponů (plus připočítejte jejich obaly a aplikátory) použitých za život jedné ženy, které mohou skončit na skládkách a v oceánech.

Víte, že běžné menstruační pomůcky obsahují plast? Typická hygienická vložka může být až z 90 % plastová a standardní balení hygienických vložek obsahuje stejné množství plastu jako 4 tašky pro odnos nákupu z obchodu.

Finance

400 000 – 500 000 korun – i tolik může žena za svůj život utratit za tradiční výrobky pro menstruaci.

Sponzorováno

2–5 let – tak dlouho lze spodní prádlo prát a znovu používat, pokud je pravidelně perete ručně studenou vodou.

Takže … menstruační kalhotky opravdu fungují?

Ano! Menstruační kalhotky jsou navrženy tak, aby nahradily používání vložek a tamponů. Mohou nahradit vložky, tampony a menstruační kalíšky nebo je lze nosit s tamponem nebo kalíšky pro další ochranu (jako takovou pojistku).

Nebojte, jsou dostatečně intimní

Nemusíte se bát, že budete vypadat, jako byste měli na sobě plenku pro dospělé. Menstruační kalhotky jsou intimní jak jen to jde. Většina značek nabízí dvě velikosti kalhotek, aby vyhovovaly vašim potřebám – lehčímu nebo těžšímu průběhu menstruace.

Jsou také prodávány v široké škále barev a střihů, od ultra ženských, krajkových tang až po genderově neutrálnější „boys“ šortky. Každá z nás si tedy může vybrat střih a barvu, která ji sedne. Pokud hledáte menstruační kalhotky ve stylu bikin, i ty se samozřejmě dají koupit. Chcete jít plavat? Na trhu je dokonce mnoho menstruačních plavek. Pro mladší slečny jsou dostupné speciálně navržené menstruační kalhotky pro teenagery – jsou v menších velikostech a v crazy barvách.

Kolik menstruačních kalhotek potřebujete?

Pokud je poprvé chcete vyzkoušet, pravděpodobně bude stačit několik kousků, které nahradí vaše tradiční kalhotky v mírnějších dnech menstruace. Pokud se rozhodnete je používat, pravděpodobně bude nejlepší si koupit pěti až sedmidenní sadu v závislosti na délce vašeho období.

Můžete také zvážit jeden nebo dva kousky menstruačních kalhotek pro spánek: Pokud chcete spát bez starostí, poohlédněte se po střihu, který je o něco těsnější (ze strečové látky) s extra krytím pro boční a zadní ochranu proti protečení.

Jak se starat o menstruační kalhotky

Krok 1: Namočte je
Poté, co si svléknete menstruační kalhotky, vložte je do studené vody, aby se namočily nebo opláchly.

Krok 2: Umyjte je
Pokud perete v pračce, nejprve je vložte do omyvatelného síťovaného sáčku a perte na jemný cyklus (30 °C). Aby vám spodní prádlo vydrželo, zvažte i ruční praní jemným pracím prostředkem. Ano, klidně je umyjte ručně v dřezu s trochou normálního mýdla

Krok 3: Vysušte je
Nedávejte do sušičky. Místo toho položte menstruační spodní prádlo naplocho nebo ho pověste, aby se zachovala celistvost látky.

Krok 4: Ošetřete je
Bojíte se skvrn nebo přetrvávajících pachů? Menstruační kalhotky jsou navrženy tak, aby byly odolné vůči skvrnám a při správné péči by neměly ani zadržovat vůni, ale můžete je také před praním namočit do směsi octa a vody.

TIP: Když jste ve sprše, položte je na podlahu sprchy a pošlapejte je nohama.

Otázky, tipy a triky

Jsou menstruační kalhotky řešením mého netěsného močového měchýře?
Určitě ne, to si musíte koupit produkty speciálně pro ochranu při problémech močového měchýře. I ty jsou dnes dostatečně intimní.

Mohu používat menstruační prádlo pro poporodní krvácení?
Ano. Během počátečního poporodního období je vhodně nosit menstruační kalhotky s vložkami.

Mohu plavat v menstruačních kalhotkách?
Seženete i menstruační plavky přímo k tomu určené. Obecně však platí, že je nejlepší používat např. tampon a šetřit menstruační kalhotky na sucho.

A co vy? Zkoušela jste už menstruační kalhoty? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů a poradíte dalším čtenářkám.

A dále si přečtěte

VIDEO: Menstruační kalhotky I Jak to funguje? Jak vybrat?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva