Sponzorováno

Kapavka – příznaky, projevy, léčba – udělejte si domácí test 4.91/5 (23)

  • Kapavka je pohlavně přenosné onemocnění způsobené bakterií Neisseria gonorrhoeae. Tato bakterie může infikovat genitálie, konečník, hrdlo a oči. Kapavka se šíří především při pohlavním styku, a to buď orálním, vaginálním nebo análním stykem.
  • Příznaky kapavky se mohou lišit podle postižené oblasti, ale často jsou následující: U mužů: Pálení při močení. Hnisavý nebo hlenovitý výtok z penisu. Bolest a otoky varlat. U žen: Pálení při močení. Vaginální výtok. Bolest při pohlavním styku. Bolest v podbřišku. U obou pohlaví: Infekce hrdla nebo konečníku může být bezpříznaková nebo způsobovat podráždění a pálení.
  • Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na infekci kapavkou, protože neléčená kapavka může způsobit komplikace, jako jsou záněty pohlavních orgánů, neplodnost, bolestivé záněty kloubů nebo dokonce šíření infekce do krevního oběhu.
  • Léčba kapavky znamená užívání antibiotik. Vzhledem k tomu, že se vyvíjí rezistence bakterií na některé antibiotika, lékař bude vybírat léčbu na základě aktuálních epidemiologických údajů a testů citlivosti bakterií.
  • Důležité je také, aby partneři byli léčeni současně, aby se zabránilo opakovaným infekcím a přenosu bakterie zpět a do dalších populací.
  • Prevence: používání kondomů během pohlavního styku a pravidelné testování na pohlavně přenosné infekce, zejména u jedinců s rizikovým chováním.

Bakterie Neisseria gonorrhoeae - ta způsobuje kapavku

Bakterie Neisseria gonorrhoeae – ta způsobuje kapavku

Kapavka (latinsky gonorrhoea) je velmi nebezpečná pohlavně přenosná choroba. Její diagnostika vůbec není snadná. Kapavka často probíhá bez větších příznaků, které by se daly zpozorovat. Diagnostika u mužů a žen je rozdílná. Je to z důvodu toho, že u mužů se přece jen příznaky objeví mnohem dříve než u žen. Za kapavku je „odpovědná“ bakterie Neisseria gonorrhoeae a pohlavní styk je nejčastější způsob přenosu.

Pokud by byla kapavka diagnostikována u dítěte, je to s nejvyšší pravděpodobností důsledek sexuálního zneužívání. Někdy hrozí i přenos infekce z infikované matky na dítě – při porodu, což se u novorozence projeví jako zánět spojivek. Jelikož kapavka je způsobena bakterií, léčí se antibiotiky.

Diagnostika kapavky

Prokázání přítomnosti kapavky u člověka se dá pomocí kultivačního vyšetření výtěru (močové trubice), z endocervixu (z děložního čípku), z ústí Bartoliniho žlázy nebo z rekta. Stěry, které takto udělá lékař, musí být okamžitě po odběru transportovány ve speciálních obalech do laboratoře. Gonokoky jsou velmi citlivé na změnu prostředí, a proto v minulosti byla úspěšnost diagnostiky kapavky velmi nízká.

Kapavka - ilustrace

Kapavka – ilustrace

 

Jak se před kapavkou chránit?

Určitě dodržujte několik základních pravidel:

  • nestřídejte často sexuální partnery,
  • poznejte zdravotní stav svého partnera,
  • pokud máte co jen nejmenší pochybnosti, používejte kondom.

Proti kapavce neexistují opatření, jako například očkování, a ani neplatí, že pokud ji jednou překonáte, tak ji už „nechytíte“. Proto je třeba výše zmíněné opatření dodržovat stále.

Nejlépe se můžete chránit dodržováním zásad bezpečného sexu. Při příležitostném sexu, správným použitím kondomu, při současném zamezení styku jakýchkoliv sliznic. Pozor, přenos je možný i orálním sexem, přijímáním i dáváním. Monogamie a omezení promiskuity poskytuje nejlepší řešení.

Nenechte se odbýt, žádejte u svého doktora stěr na kapavku v případě podezřelého výtoku po nechráněném pohlavním styku s podezřelým partnerem!

Klinické příznaky kapavky u muže

Už v prvních třech dnech může muž pozorovat otok a zarudnutí v okolí ústí močové trubice. Po krátké inkubační době se začíná kapavka u muže projevovat akutním hnisavým zánětem přední močové trubice. Nemocný pociťuje při močení pálení a řezání, hlenový výtok, který přechází do hnisavé žlutozeleného výtoku. Onemocnění bez terapie trvá přibližně 3-4 týdny, výtok postupně přestává a infekce přechází do chronicity nebo na zadní močovou trubici.

Soupis nejčastějších příznaků kapavky u mužů:

Sponzorováno

  • 10% mužů nemá žádné příznaky
  • neobvyklý výtok z penisu, hustý, hnisavý bílé nebo žluté barvy
  • řezání nebo pálení při močení
  • časté močení nebo problém udržet moč
  • napětí nebo bolest ve varlatech

Klinické příznaky kapavky u ženy

U ženy je daleko častější bezpříznakový průběh infekce. Po 5-7 denní inkubační době se objevují první příznaky onemocnění a velmi často jsou jen mírné. Objevuje se pálení a řezání při močení, častější močení s menšími dávkami moči a hnisavým výtokem, což představuje orbaz urethritis gonorrhoica acuta (akutní přední gonorická uretritida). Pokud není diagnostikována kapavka a není zahájena adekvátní terapie, onemocnění přechází do chronické uretritidy, která trvá asi 4-6 týdnů s nevýraznými subjektivními obtížemi. Asi 50% žen nemusí mít klinické příznaky infekce.

Soupis nejčastějších příznaků kapavky u žen:

  • 50% žen nemá žádné příznaky
  • neobvyklý vaginální výtok
  • bolest a pálení při močení
  • bolest při pohlavním styku
  • bolest v podbřišku
  • v některých případech krvácení s různou intenzitou

Co vlastně způsobuje kapavku?

Kapavka napadá buňky sliznic. Vstupní branou u mužů je močová trubice, u žen krček dělohy, při análním sexu konečník, při orálním i když méně často hrdlo. Postupně se může šířit na sliznici močového měchýře, dělohu a vejcovody.

Pokud není nemoc léčena, mohou se u žen projevit problémy spojené se zánětem děložního čípku, dělohy, vejcovodů, pánevní oblasti, močové trubice a kloubů. Infekce reprodukčních orgánů může u ženy vést k mimoděložnímu těhotenství, potratem, neplodnosti a chronickým bolestem.

Možné následky neléčení kapavky u ženy:

  • PID časté záněty orgánů malé pánve, častěji se vyskytující při současné infekci Chlamydií trachomatis
  • Mimoděložní těhotenství.
  • Cysty na vejcovodech v krajním případě až neplodnost.
  • Předčasný porod.
  • Infikace plodu, spojená nejčastěji se zánětem očí a zánětem plic u dítěte
  • Záněty kloubů, zejména kolena nebo lokte

Možné následky neléčení u mužů:

  • Časté záněty močové trubice.
  • Zánět nadvarlatech, tzv. epididymitida, v krajním případě až sterilita.
  • Zánět prostaty, tzv. prostatitida.
  • záněty kloubů
  • Při nedodržení pravidel hygieny se může přenést na oční spojivky. Při porodu neléčené matky se může přenést také do očí, nebo konečníku dítěte.

Domácí diagnostika kapavky

Na internetu funguje několik dobře zaběhnutých evropských stránek, které vám za poštovné přibližně 10 eur pošlou výrobek diskrétně přímo domů.

Švýcarská stránka www.hiv-test.eu nabízí především testovací soupravy na HIV (15 eur), ale i test na kapavku, hepatitidu B a C, cholesterol a hlavně chlamydie, které jsou nejčastěji přenášenou pohlavní nemocí v našich zeměpisných šířkách.

Britská stránka www.homehealth-uk.com nabízí toto vše plus testovací kazety na zjištění potravinových alergií (59 druhů potravin za 53 £), funkčnost jater, ledvin, dětské nemoci. Za 20 £ si koupíte kombinovaný test plodnosti muže i ženy, za 8,50 £ Vianalyse Test, který může odhalit příčiny problematického výtoku.

Domácí testování dovedli do dokonalosti v Americe. Na stránce www.testcountry.com seženete všechno. Rafinované testy i na ty nejnižší hladiny alkoholu, test na cukrovku, nikotin, hormony a mimořádně oblíbené drogové testy, při nichž se používá vlas, který má paměť až 90 dní.

Léčba kapavky

Především je nutné zdůraznit, že kapavka je léčitelná. Volba vhodného antibiotika či chemoterapeutika záleží na mnoha faktorech: od citlivosti na dané antibiotikum, od místa výskytu infekce, komplikovanosti průběhu kapavky, těhotenství, alergie, současné možné infekce spojené s jinou pohlavně přenosnou chorobou, z nichž některé mohou také způsobovat záněty, nejčastěji Chlamydiové a mykoplazmatické infekce apod.

Sponzorováno

Úspěšnost léčby se kontroluje povinným vyšetřením, tzn. třemi kontrolními bakteriologickými vyšetřeními. Lékaři varují před samoléčbou, která nesprávnou léčbou vede ke vzniku odolných druhů bakterií.

Co si dále o kapavce přečíst?

Studie a zdroje článku

  • Gonorrhea Autoři: Jolanta Piszczek, PharmD, Renée St. Jean, PharmD
  • Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva