Sponzorováno

AIDS – fakta o zákeřné nemoci 4.85/5 (13)

Nemoc AIDSInformace o AIDS bychom měli získávat z profesionálních zdrojů. Jen tak budou přesné a nikdy by neměly být předmětem senzace. Mladí lidé mohou zabránit přenosu viru HIV, pouze pokud budou mít přesné informace a když metody svého rozhodování budou využívat moudře. AIDS může dostat kdokoli, nikdo není proti viru imunní, pokud se chová rizikově.

Můžeme se zlobit, že nemoc existuje a že ji musíme akceptovat, ale bez toho, abychom diskriminovali a odsuzovali infikované pacienty. Každý člověk je zodpovědný za své chování i za jeho následky. Věříme, že pokud si lidé budou vědomi, jak se virus HIV přenáší, jak se lze chránit před jeho přenosem, dokáží lépe rozhodovat o svém řízení a tak se vyhnout ohrožení. Je důležité, aby pochopili, že chování každého jednotlivce, a ne „něco mimo nás“ přináší riziko nákazy. Věříme, že pokud se budou učit o AIDS, zrodí se v nich porozumění.

Co je AIDS?

Infekční choroba, která se přenáší výměnou tělesných tekutin (ejakulátu, vaginálních výměšků, krve, krevních derivátů) zejména při pohlavním styku. Způsobuje ji virus HIV (lidský virus imunodeficience), jenž po proniknutí do lidského organismu krevní cestou zapříčiní postupné oslabení imunitního systému, kdy tělo ztrácí schopnost bránit se různým infekcím a chorobám. K nákaze dochází ihned po vniknutí viru do těla. Bez léčby však může trvat 8 – 12 let, než se rozvine samotné onemocnění AIDS. Během tohoto období může infikovaný nákazu rozšiřovat. Plně rozvinutá nemoc AIDS je závěrečnou fází dlouhého procesu, který tvoří tři fáze:

1. Akutní infekce

První příznaky nákazy, které se mohou, ale nemusí projevit krátce (2 – 3 týdny) po jejím přenosu. Virus se rychle množí. Infikováni mohou pociťovat bolesti hlavy, vysoké teploty, zduření krčních uzlin, někdy se mohou objevit slabé vyrážky. Vzhledem k tomu, že jde o běžné – nespecifické – příznaky jiných onemocnění, nedokáží je často ani zkušení lékaři diagnostikovat jako infekci HIV. Příznaky do jednoho až dvou týdnů odezní a přibližně po třech měsících lze v těle zjistit protilátky proti viru HIV speciálním krevním testem. Během celého tohoto období mohou infikované osoby šířit nákazu dál. Odběry krve na vyšetření protilátek proti HIV nabízejí bezplatně a anonymně všechny úřady veřejného zdravotnictví, infekční kliniky.

2. Latentní období

„Spící“ infekce. Příznaky se ztratí, virus zůstává v podobě provirů schovaný v bílých krvinkách. V nich se pomalu množí. V tomto období lidé nepociťují žádné zdravotní komplikace i několik let. Imunitní systém ještě není vážně poškozen, proto pokud infikovaní lidé dodržují pravidla související s jejich zdravotním stavem, mají možnost vést celkem normální život.

3. AIDS

Síla imunitního systému je odrazu vyčerpaná a dochází k masovému rozmnožení viru a ztrátě tzv. pomocných T lymfocytů důležitých pro zachování obranyschopnosti organismu. Objevují se první příznaky nemoci AIDS: nateklé mízní uzliny, suchý a vytrvalý kašel, časté průjmy, noční pocení, neplánovaný pokles hmotnosti, silné mravenčení dlaní a chodidel, plísňové infekce, nádorová onemocnění – Kaposiho sarkom, poškození mozku vedoucí ke ztrátě paměti či k poruchám psychiky atd. Nastupují rozličné, tzv. oportunní infekce, na které jinak zdravý člověk běžně neonemocní. Neléčený rozvinutý AIDS se v současnosti končí smrtí.

Sponzorováno

Kdo je HIV pozitivní?

HIV pozitivní lidé jsou infikováni virem HIV a mohou jím infikovat jiné. Vyšetření na protilátky viru HIV u nich je pozitivní. O AIDS hovoříme pouze v případě, kdy se infekce projeví jako nemoc, která značně poškodí imunitní systém lidského organismu. Vyšetření krve se doporučuje provést minimálně tři měsíce po rizikovém kontaktu. Do té doby by se člověk měl chovat bezpečně.

Koho se riziko infekce HIV / AIDS týká?

V současnosti se týká každého člověka, i nenarozených dětí. Donedávna se u nás říkalo, že je to nemoc homosexuálů, narkomanů, prostitutek a promiskuitně se chovající lidi. Ve skutečnosti se nákaza na celém světě šíří stále více mezi heterosexuály. Viry neznají morálku. Není důležitá sexuální orientace lidí, ale jejich rizikové chování. Nejvíce jsou ohroženi ti, kteří infekci HIV / AIDS podceňují.

Jak se HIV přenáší?

Jsou prokázány jen tři cesty přenosu HIV: nechráněný pohlavní styk s HIV pozitivní osobou, krví (společné používání infikovaných stříkaček a jehel při nitrožilní aplikaci drog; přenos krevní transfúzí odborníci v současnosti vylučují) a z infikované matky na dítě během těhotenství, porodu nebo kojení.

Jak se HIV nepřenáší?

Původce AIDS – virus HIV – se nepřenáší snadno. Virem se nemůžeme nakazit při běžném společenském kontaktu (podání ruky, objetí, polibek), vzduchem a kapičkami při kašli či kýchání, společným bydlením s infikovanými lidmi, společným používáním sklenic, příborů, ručníků, používáním WC, koupelny, sprchy; sauny, při návštěvě lékaře, zubaře, odběru krve, pobytu v nemocnici; od domácích zvířat či bodavého hmyzu; při poskytnutí první pomoci, pokud se dodrží běžné preventivní opatření. HIV se v přírodě vyskytuje pouze u člověka, není možný jeho přenos ze zvířete na člověka. Virus HIV je vysoce citlivý na vnější vlivy. Ničí ho vysoké teploty, 70% alkohol, běžné domácí chlorové dezinfekční prostředky.

Existují účinné léky proti infekci HIV?

V současnosti existuje léčba, která značně zkvalitňuje a prodlužuje život pacienta tím, že brzdí množení viru a dává imunitnímu systému šanci na jeho regeneraci. Tyto léky však nevědí zničit virus v těle pacienta. Infekce HIV se tedy dá léčit, ale ne zcela vyléčit! Důležité je, aby pacienti dodržovali pokyny lékařů a chodili na pravidelné preventivní prohlídky, vyhýbali se jiným infekcím a zdravou životosprávou chránili své zdraví. Tímto způsobem mohou do značné míry předejít samotnému onemocnění AIDS, příp. smrti.

Jak se chránit proti viru HIV?

Nejjistější ochrana je sexuální abstinence. Nejběžnější ochrana je docela obyčejný trvalý vztah dvojice založený na věrnosti. Doporučuje se na začátku intimního vztahu – ještě před vstupem do – udělat krevní testy. Některým lidem však „věrnost“ nevyhovuje, často mění partnery a partnerky. Pro ně je jedinou účinnou ochranou používání kondomu, který je však nechrání stoprocentně. I ten se může poškodit nebo nesprávně použít. I při praktikování vaginálního, orálního a análního sexu doporučují odborníci používat kondom, nebo se věnovat pettingu.

Antikoncepce na ochranu nestačí! Každý člověk nosí jistotu v sobě! V odpovědnosti za to, jak se chová. Nechráněný sexuální styk s osobou, jejíž zdravotní stav neznáme, je vždy rizikový! Moudré je být během styku opatrný a realizovat tzv. „Bezpečnější sex“ – sexuální styk bez vniknutí semene, poševní tekutiny či krve do těla nebo na sliznice pohlavních orgánů či úst partnera / ky.

A co si dále přečíst o HIV?

VIDEO: AIDS a vztahy

VIDEO: O nemoci AIDS

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva