Sponzorováno

Antifosfolipidový syndrom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

Syndrom antifosfolipidových protilátek (běžně nazývaný antifosfolipidový syndrom nebo také APS) je autoimunitní onemocnění vyskytující se převážně u mladých žen. Pacientům s APS se vytvářejí v krvi abnormální proteiny nazývané antifosfolipidové autoprotilátky. To způsobí nesprávné proudění krve a může to vést k nebezpečnému srážení v tepnách a žilách, problémům u vyvíjejícího se plodu a potratu v těhotenství. Lidé s touto poruchou mohou být jinak zdraví, nebo také mohou trpět základním onemocněním, nejčastěji systémovým lupus erythematodes (běžně nazývaným lupus nebo SLE).

Antifosfolipidový syndrom (APS) je autoimunitní porucha. Příznaky tohoto syndromu se u jednotlivců liší, ale mohou zahrnovat krevní sraženiny, potrat, vyrážku, chronické bolesti hlavy, demenci a záchvaty.

Antifosfolipidový syndrom nastává, když imunitní systém vašeho těla vytváří protilátky, které útočí na fosfolipidy. Fosfolipidy jsou druh tuku nacházející se ve všech živých buňkách, včetně krevních buněk a výstelky krevních cév. Většina případů APS se vyskytuje u lidí bez rodinné anamnézy této poruchy, existují však vzácné případy shlukování APS v rodině. Široce přijímané vysvětlení pro antifosfolipidový syndrom je to, že je způsoben kombinací genových mutací (což zvyšuje náchylnost k APS) a expozicí prostředí (například viru). V současné době neexistuje léčba antifosfolipidového syndromu. Cílem léčby je zabránit tvorbě krevních sraženin a zabránit jejich zvětšení.

APS postihuje ženy pětkrát častěji než muže. Obvykle je diagnostikována ve věku 30 až 40 let.

Antifosfolipidový syndrom se tedy vyskytuje, když váš imunitní systém omylem vytvoří protilátky, díky nimž se bude vaše krev s větší pravděpodobností srážet. To ve finále může způsobit nebezpečné krevní sraženiny v nohou, ledvinách, plicích a mozku. U těhotných žen může antifosfolipidový syndrom také vést k potratu a mrtvému porodu.

Příznaky antifosfolipidového syndromu

Známky a příznaky antifosfolipidového syndromu mohou být následující:

  • Krevní sraženiny v nohou. Mezi příznaky hluboké žilní trombózy patří bolest, otok a zarudnutí. Tyto sraženiny mohou cestovat do plic (plicní embolie).
  • Opakované potraty nebo narozené děti, které jsou mrtvé. Mezi další komplikace těhotenství patří nebezpečně vysoký krevní tlak (preeklampsie) a předčasný porod.
  • Mrtvice. Cévní mozková příhoda může nastat u mladého člověka, který má antifosfolipidový syndrom, ale nemá žádné známé rizikové faktory pro kardiovaskulární onemocnění.
  • Tranzitorní ischemická ataka (TIA). Podobně jako mrtvice, TIA obvykle trvá jen několik minut, ale nezpůsobuje žádné trvalé poškození. Je to náhlá krátkodobá funkční porucha mozku, způsobená oddělením některé z jeho částí od přísunu krve
  • Vyrážka. U některých lidí se objeví červená vyrážka s krajkovým síťovitým vzorem.

Mezi méně časté příznaky pak patří:

Sponzorováno

  • Neurologické příznaky. Chronické bolesti hlavy, včetně migrény; demence a záchvaty jsou možné, když krevní sraženina blokuje průtok krve do částí vašeho mozku.
  • Kardiovaskulární onemocnění. Antifosfolipidový syndrom může poškodit srdeční chlopně.
  • Krvácení. Někteří lidé mají pokles krevních buněk potřebných ke srážení krve. To může způsobit epizody krvácení, zejména z nosu a dásní. Můžete také krvácet do kůže, která se bude jevit jako skvrny – shluk malých červených skvrn.

Příčiny antifosfolipidového syndromu

Antifosfolipidový syndrom (APS) je autoimunitní porucha. Nastává, když imunitní systém vašeho těla vytváří protilátky, které napadají fosfolipidy (druh tuku nacházejícího se v živých buňkách). Přesný důvod není znám. Zatímco APS neprochází rodinami předvídatelným způsobem, předpokládá se, že tu hraje jistou roli genetika. Široce přijímaným vysvětlením pro antifosfolipidový syndrom je, že je způsoben kombinací genových mutací (což zvyšuje náchylnost k APS) a expozicí prostředí (jako je virová infekce).

Výzkum zjistil několik genových změn, které se vyskytují u lidí s antifosfolipidovým syndromem, avšak příspěvek těchto genetických změn k vývoji stavu je prozatím nejasný. O konkrétních spouštěcích faktorech prostředí se toho ví také docela málo. Mezi známé rizikové faktory patří ženské pohlaví a jiné poruchy autoimunitního typu (například Lupus).

Někteří lidé mají protilátky APS, ale nemají žádné známky ani příznaky. Tito lidé jsou také vystaveni zvýšenému riziku APS. V těchto případech mohou být příznaky antifosfolipidového syndromu (například krevní sraženiny) vyvolány kouřením, dlouhým odpočinkem v posteli, těhotenstvím a obdobím po porodu, antikoncepčními pilulkami, hormonální terapií, rakovinou a onemocněním ledvin.

Léčba antifosfolipidového syndromu

Pokud máte krevní sraženiny, standardní počáteční léčba zahrnuje kombinaci léků na ředění krve. Nejběžnější jsou heparin a warfarin (Coumadin, Jantoven). Heparin je rychle působící a dodává se injekčně. Warfarin je ve formě tablet a jeho účinek trvá několik dní. Aspirin je také ředidlo krve.

Pokud užíváte léky na ředění krve, máte zvýšené riziko krvácení. Pamatujte na to. Váš lékař bude sledovat vaše dávkování pomocí krevních testů, aby se ujistil, že je vaše krev schopna srážet se natolik, aby zastavila krvácení z řezu nebo krvácení z podlitiny.

Rychlá fakta

  • Antifosfolipidové protilátky jsou přítomny u 15-20% všech případů hluboké žilní trombózy (krevní sraženiny) a u jedné třetiny nových cévních mozkových příhod u lidí mladších 50 let.
  • Antifosfolipidové protilátky jsou hlavní příčinou opakovaných potratů a komplikací v těhotenství, pokud nejsou nalezeny žádné jiné příčiny.
  • Diagnostika a léčba tohoto problému je velmi důležitá. Jakmile je onemocnění diagnostikováno, adekvátní léčba ve většině případů může zabránit opakování příznaků.
  • Základem léčby je prevence krevních sraženin orální antikoagulací (ředěním krve), léky.
  • Je třeba se zabývat rizikovými faktory pro trombózu. Patří mezi ně cukrovka, hypertenze nebo vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita, kouření, estrogenová léčba menopauzy nebo antikoncepce a jakékoli základní systémové autoimunitní onemocnění.

Sponzorováno

Máte s tímto syndromem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva