MSM (Metylsulfonylmetan) a jeho účinky na zdraví 4.85/5 (13)

Sponzorováno

 • Methylsulfonylmethan neboli MSM je přirozeně se vyskytující sloučenina v potravinách, jako je čerstvá zelenina, maso a mléčné výrobky.
 • MSM poskytuje zdroj přírodní síry, která hraje roli v mnoha tělesných procesech.
 • Lidé mohou brát MSM prostřednictvím doplňků.
 • Doplňky MSM obvykle obsahují syntetickou formu MSM. Mezi primární použití doplňků MSM patří artritida, bolesti kloubů, zotavení svalů po cvičení a úleva od alergií.
 • Mnoho výhod MSM souvisí s jeho protizánětlivými účinky.

Jedním z nejoblíbenějších použití MSM je pomoc při nížení bolesti kloubů nebo svalů

Jedním z nejoblíbenějších použití MSM je pomoc při nížení bolesti kloubů nebo svalů

Metylsulfonylmetan, běžně známý jako MSM, je oblíbeným doplňkem výživy používaným k léčení širokého spektra příznaků a stavů.

Je to sloučenina obsahující síru, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zvířatech a lidech. Může se také vyrábět v laboratoři k vytvoření doplňků stravy ve formě prášku nebo kapsle.

MSM se používá v široké oblasti alternativní medicíny a u lidí hledajících přirozený způsob, jak zmírnit bolest kloubů a svalů, zmírnit záněty a podpořit imunitu.

Kromě těchto zmíněných benefitů výzkum podporuje jeho použití i při léčbě řady dalším zdravotních problémů, od artritidy po růžovku.

Zde je 5 vědecky podložených zdravotních přínosů MSM.

1. MSM může snížit bolest kloubů

Jedním z nejoblíbenějších použití MSM je snížení bolesti kloubů nebo svalů. Bylo prokázáno, že prospívá lidem s degenerací kloubů, což je častá příčina bolestí kolen, zad, rukou a kyčlí.

Degenerace kloubů může negativně ovlivnit kvalitu vašeho života omezením vašeho pohybu a mobility.

Studie prokázaly, že MSM výrazně snižuje zánět ve vašem těle. Také brání rozpadu chrupavky, pružné tkáně, která chrání konce vašich kostí v kloubech.

Jiná studie na 100 lidech starších 50 let zjistila, že léčba doplňkem obsahujícím 1200 mg MSM po dobu 12 týdnů snížila bolest, ztuhlost a otoky kloubů ve srovnání s placebem. Skupina, která dostávala doplněk, také hlásila zlepšenou celkovou kvalitu života a menší potíže s chůzí a vstáváním z postele.

A další studie na 32 lidech s bolestí dolní části zad zjistila, že užívání glukosaminového doplňku obsahujícího MSM výrazně snížilo bederní ztuhlost a bolest při pohybu a výrazně zvýšilo kvalitu života.

2. Má protizánětlivé účinky

Protizánětlivé vlastnosti MSM jsou dobře zdokumentovány vědeckým výzkumem. Předpokládá se, že MSM inhibuje NF-kB, proteinový komplex zapojený do zánětlivých reakcí ve vašem těle.

Dle studií také snižuje produkci cytokinů, jako je tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-ɑ) a interleukin 6 (IL-6), což jsou signální proteiny spojené se systémovým zánětem. Navíc MSM může zvýšit hladiny glutathionu, silného antioxidantu produkovaného vaším tělem.

Například suplementace MSM významně snížila zánět u myší se žaludečními vředy inhibicí uvolňování zánětlivých cytokinů včetně TNF-ɑ a IL-6 a také zvýšením hladiny glutathionu (studii najdete zde).

Další studie na 40 fyzicky aktivních mužích ukázala, že užívání 3 gramů MSM před vyčerpávajícím cvičením snížilo uvolňování zánětlivých cytokinů a zabránilo nadměrnému stresu imunitních buněk ve srovnání s placebem.

3. MSM může urychlit zotavení po cvičení snížením poškození svalů a stresu

Během vyčerpávajícího cvičení dochází k poškození svalů a zvyšuje se oxidační stres. To způsobuje, že sportovci pociťují velkou bolest svalů, což může bránit sportovnímu výkonu a tréninku.

MSM může přirozeně urychlit regeneraci svalů po intenzivním cvičení snížením zánětu a oxidačního stresu.

Studie na 18 mužích ukázala, že užívání 50 mg prášku MSM na kg tělesné hmotnosti po dobu 10 dnů výrazně snížilo poškození svalů způsobené cvičením a zvýšilo antioxidační aktivitu po 14 km běhu.

Může být také prospěšný pro snížení bolesti po dlouhodobém cvičení.

V jedné studii dostávalo 22 zdravých žen 3 gramy MSM nebo placebo denně po dobu tří týdnů vedoucích k půlmaratonu. Skupina s MSM hlásila menší bolestivost svalů a kloubů než skupina s placebem.

4. Pomáhá zmírňovat příznaky artritidy snížením bolesti a ztuhlosti

Artritida je běžný zánětlivý stav, který způsobuje bolest, ztuhlost a snížený rozsah pohybu ve vašich kloubech.

Sponzorováno

Protože má MSM silné protizánětlivé vlastnosti, často se používá jako přirozená alternativa k lékům ke zlepšení symptomů souvisejících s artritidou.

Studie na 49 lidech s osteoartrózou kolena zjistila, že užívání 3,4 gramů MSM denně po dobu 12 týdnů snížilo bolest a ztuhlost a zlepšilo fyzické funkce ve srovnání s placebem. Navíc může zvýšit účinnost jiných běžných doplňků používaných k léčbě artritidy, jako je glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kyselina boswellová.

Jedna studie zjistila, že kombinace MSM s glukosaminem a chondroitinem byla účinnější při snižování bolesti a ztuhlosti u lidí s osteoartrózou kolene než samotný glukosamin a chondroitin.

5. MSM může pomoci zmírnit příznaky alergie snížením zánětu

Alergická rýma je alergická reakce, která způsobuje příznaky, jako jsou slzení očí, kýchání, svědění, rýma a ucpaný nos. Mezi běžné spouštěče alergické rýmy patří zvířecí srst, pyl a plísně.

Po expozici alergenu se uvolňuje mnoho zánětlivých látek, jako jsou prostaglandiny a cytokiny, což vede k nepříjemným symptomům.

Studie ukázaly, že MSM může být účinné při snižování příznaků alergické rýmy. Může snížit alergické reakce snížením zánětu a inhibicí uvolňování cytokinů a prostaglandinů.

Dále studie na 50 lidech s alergickou rýmou zjistila, že dávka 2 600 mg MSM denně po dobu 30 dnů snižuje příznaky včetně svědění, překrvení, dušnosti, kýchání a kašle. Účastníci studie navíc zaznamenali významný nárůst energie do 14. dne od začátku užívání MSM.

Jak užívat MSM pro zdravotní přínosy

Obecnš je MSM považováno za bezpečné v dávkách pod 4 000 miligramů (mg) na kilogram (kg) na den a v energetických tyčinkách v množství až 30 000 mg/kg. MSM doplňky jsou dostupné ve formě kapslí nebo prášku.

Zdá se, že užívání většího množství MSM, než je doporučeno, neposkytuje lepší výsledky. Ve studii o alergii z roku 2018 měli lidé užívající 12 g MSM menší úlevu od alergie než ti, kteří užívali 3 g.

Lidé mohou také na pokožku aplikovat krém, který obsahuje MSM. Měli by hledat produkt, který specifikuje, kolik MSM obsahuje a jak často je aplikovat.

Lidé, kteří již používají krémy na předpis na růžovku nebo jiné kožní onemocnění, by se měli před vyzkoušením MSM krému zeptat svého dermatologa.

Potenciální rizika a vedlejší účinky MSM

Užívání nadměrného množství MSM by mohlo mít nežádoucí a potenciálně nebezpečné účinky. Studie z roku 2013 na potkanech zjistila, že ti, kteří dostávali typické lidské dávky, zaznamenali zlepšení zdraví kolenní chrupavky. Když však vědci podali krysám 100násobek standardní lidské dávky, došlo u nich ke zmenšení několika orgánů, včetně jater a sleziny.

Arthritis Foundation radí lidem, kteří berou léky na ředění krve, aby se MSM vyhýbali. Také uvádějí, že MSM může způsobit žaludeční nevolnost nebo průjem.

Většina lidí může užívat obvyklý rozsah 3 g kapslí, prášku nebo krému denně bez vážných vedlejších účinků, ale lidé by si měli před dlouhodobým užíváním doplňku promluvit s lékařem. Jedna studie naznačuje, že hladiny MSM v těle mohou časem narůstat.

Je MSM síra?

MSM není síra sama o sobě. Je to však organická sloučenina, která obsahuje síru. Je to stejná síra, která se přirozeně vyskytuje v těle, stejně jako v zelenině, ovoci, obilovinách a mase.

Z tohoto důvodu je MSM také známý jako dimethylsulfon a methylsulfon. Člověk může získat MSM přirozeně z potravy, ale výrobci mohou sloučeninu vyrobit také synteticky kombinací dimethylsulfoxidu a peroxidu vodíku.

Zdroje MSM v potravinách

Možná již jíte potraviny, které přirozeně obsahují síru nebo MSM. Běžné potraviny bohaté na tuto sloučeninu jsou obecně tyto:

 • káva
 • pivo
 • kvalitní čaj
 • kvalitní mléko
 • rajčata
 • klíčky vojtěšky
 • listová zelená zelenina
 • jablka
 • maliny
 • celá zrna

Vaření těchto potravin může snížit přirozené množství MSM. Konzumace nezpracovaných nebo syrových potravin bohatých na MSM je nejlepším způsobem, jak konzumovat vyšší množství této přírodní sloučeniny. MSM doplňky lze také užívat v kombinaci s MSM, který se přirozeně vyskytuje v potravinách.

Sponzorováno

A co vy? Máte s doplňkem MSM zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Další zdroje článku a studie o MSM

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva