Sponzorováno

Co je koronární bypass či bypass srdce – kdy je potřeba? 4.87/5 (23)

  • Bypass srdce je nejběžnějším typem operace srdce prováděné u dospělých.
  • Lékaři doporučují bypass srdce, když se částečně ucpe jedna nebo více krevních cév, které transportují krev do srdečního svalu.
  • Koronární bypass je relativně bezpečný a účinný postup, který snižuje riziko infarktu a smrti.
  • Bypass srdce může také zmírnit příznaky onemocnění koronárních tepen, jako je bolest na hrudi.
  • Bypass srdce je jednou z nejúčinnějších zbraní proti ucpaným tepnám a problémům, které způsobují.
  • Chirurgové mohou v rámci jedné operace řešit více než jednu tepnu. Dvojnásobný bypass zahrnuje dvě tepny, trojnásobný bypass pak tři a čtyřnásobný bypass čtyři tepny. Pětinásobný bypass je nejsložitější bypass srdce a zahrnuje všech pět hlavních tepen vyživujících srdce.

Co je bypass srdce?

Koronární bypass či bypass srdce se používá ke zlepšení průtoku krve do vašeho srdce. Chirurg používá krevní cévy odebrané z jiné oblasti vašeho těla, aby obešel poškozené tepny.

Tato operace se provádí, když dojde k zablokování nebo poškození koronárních tepen. Tyto tepny zásobují vaše srdce okysličenou krví. Pokud jsou tyto tepny zablokovány nebo je omezen průtok krve, srdce nefunguje správně. To může vést k srdečnímu selhání.

Jaké jsou různé typy operací srdečního bypassu?

Váš lékař doporučí určitý typ bypassu v závislosti na tom, kolik vašich tepen je zablokovaných.

  • Jediný bypass. Zablokována je pouze jedna tepna.
  • Dvojitý bypass. Dvě tepny jsou zablokované.
  • Trojitý bypass. Jsou zablokované tři tepny.
  • Čtyřnásobný bypass. Čtyři tepny jsou zablokované.

Vaše riziko srdečního infarktu, srdečního selhání nebo jiného srdečního problému závisí na počtu zablokovaných tepen. Zablokování více tepen také znamená, že operace může trvat déle nebo může být složitější.

Koronární bypass

Koronární bypass

Proč může člověk potřebovat bypass srdce?

Když se látka ve vaší krvi zvaná plak hromadí na vašich arteriálních stěnách, do srdečního svalu proudí méně krve. Tento typ onemocnění koronárních tepen je známý jako ateroskleróza.

Srdce se s větší pravděpodobností vyčerpá a selže, pokud nedostává dostatek krve. Ateroskleróza může postihnout kteroukoli tepnu v těle.

Váš lékař může doporučit srdečního bypass, pokud se vaše koronární tepny zúží nebo zablokují natolik, že máte vysoké riziko srdečního infarktu.

Váš lékař také doporučí bypass, když je blokáda v tepně příliš závažná, aby se dala zvládnout pomocí léků nebo jiných léčebných postupů.

Jak se určuje potřeba koronárního bypassu?

Tým lékařů, včetně kardiologa, určí, zda můžete podstoupit otevřenou operaci srdce. Některé zdravotní stavy mohou operaci zkomplikovat nebo ji vyloučit jako možnost.

Problémy, které mohou způsobit komplikace, jsou tyto:

  • cukrovka
  • emfyzém
  • nemoc ledvin
  • onemocnění periferních tepen

Prodiskutujte tyto problémy se svým lékařem před naplánováním operace. Budete také chtít s lékařem mluvit o své rodinné anamnéze a všech lécích na předpis a volně prodejných lécích, které užíváte. Výsledky plánované operace jsou obvykle lepší než urgentní operace.

Jaká jsou rizika bypassu srdce?

Stejně jako u každé otevřené operace srdce s sebou bypass srdce nese rizika. Nedávné technologické pokroky ale zlepšily postup a zvýšily šance na úspěšnou operaci.

Po operaci stále existuje riziko některých komplikací. Tyto komplikace mohou být:

  • krvácení
  • arytmie
  • krevní sraženiny
  • bolest na hrudi
  • infekce
  • selhání ledvin
  • srdeční infarkt nebo mrtvice

Jaké jsou alternativy k bypassu srdce?

V posledním desetiletí bylo k dispozici více alternativ k operaci bypassu srdce. Tak třeba tyto:

Balónková angioplastika

Balónková angioplastika je alternativou, kterou lékaři s největší pravděpodobností doporučí. Během tohoto ošetření je vaší zablokovanou tepnou provlečena hadička. Poté se nafoukne malý balónek, aby se tepna rozšířila.

Lékař poté hadičku a balónek odstraní. Na místě bude ponecháno malé kovové zařízení (jak lešení), známé také jako stent. Stent chrání tepnu před stažením zpět do původní velikosti.

Balónková angioplastika nemusí být tak účinná jako operace bypassu srdce, ale je méně riskantní.

Externí kontrapulsace

Externí kontrapulsace je ambulantní zákrok. Podle mnoha studií může být provedena jako alternativa k bypassu srdce. V roce 2002 byla v USA schválena FDA pro použití u lidí s městnavým srdečním selháním.

Externí kontrapulsace zahrnuje kompresi krevních cév v dolních končetinách. To zvyšuje průtok krve do srdce. Přebytečná krev je dodávána do srdce s každým úderem srdce.

V průběhu času se u některých krevních cév mohou vyvinout další „větve“, které budou dodávat krev do srdce, čímž se stanou jakýmsi „přirozeným bypassem“.

Lék

Než se uchýlíte k metodám, jako je srdeční bypass, můžete zvážit některé léky. Beta-blokátory mohou zmírnit stabilní anginu pectoris. Ke zpomalení tvorby plaku v tepnách můžete použít léky na snížení cholesterolu.

Váš lékař může také doporučit denně nízké dávky aspirinu, aby pomohl předcházet infarktu. Léčba aspirinem je velmi účinná u lidí s předchozí anamnézou aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění (jako je srdeční infarkt nebo mrtvice).

Osoby bez předchozí anamnézy by měly užívat aspirin jako preventivní lék pouze v případě, že:

Sponzorováno

  • jsou vystaveni vysokému riziku srdečního infarktu a dalších aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění
  • mají také nízké riziko krvácení

Dieta a změny životního stylu

Nejlepším preventivním opatřením je životní styl zdravý pro srdce.

Konzumace stravy s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a nízkým obsahem nasycených a trans-tuků pomáhá vašemu srdci zůstat zdravé.

Jak se připravit na srdečního bypass?

Pokud vám lékař doporučí bypass srdce, dá vám kompletní pokyny, jak se připravit.

Pokud je operace naplánována předem a nejedná se o nouzový zákrok, pravděpodobně budete mít několik předoperačních schůzek, kde se vás zeptají na váš zdravotní stav a rodinnou anamnézu.

Podstoupíte také několik testů, které vašemu lékaři pomohou získat přesný obrázek o vašem zdraví. Třeba tyto:

Průběh – jak se bypass srdce provádí?

Před operací se převléknete do nemocničního pláště a dostanete léky, tekutiny a anestezii prostřednictvím IV. Když anestezie začne fungovat, upadnete do hlubokého bezbolestného spánku.

První krok

Váš chirurg začne řezem uprostřed hrudníku.

Váš hrudní koš se pak roztáhne, aby se odhalilo vaše srdce. Váš chirurg se také může rozhodnout pro minimálně invazivní chirurgii, která zahrnuje menší řezy a speciální miniaturizované nástroje a robotické postupy.

Připojení ke kardiopulmonálnímu bypassu

Můžete být napojeni na kardiopulmonální bypass, který cirkuluje okysličenou krev vaším tělem, zatímco váš chirurg operuje vaše srdce.

Kardiopulmonálním bypass – mimotělní krevní oběh používaný zejm. při operacích srdce. Žilní krev je okysličena, zahřáta a zbavena CO2 v okruhu mimo tělo pacienta a pak vedena zpět do tepen.

Některé postupy se provádějí i bez, což znamená, že připojení ke kardiopulmonálnímu bypassu není nutné.

Práce s tepnami

Váš chirurg poté odstraní zdravou krevní cévu z nohy, aby obešel zablokovanou nebo poškozenou část vaší tepny. Jeden konec štěpu je připevněn nad blokádou a druhý konec pod.

Poslední kroky

Když váš chirurg skončí, zkontroluje se funkce bypassu. Jakmile bude bypass fungovat, budete šití, obvazováni a převezeni na jednotku intenzivní péče (JIP) ke sledování.

Regenerace a zotavení po srdečním bypassu?

Když se probudíte po operaci srdečního bypassu, budete mít v ústech hadičku. Můžete také cítit bolest nebo mít vedlejší účinky postupu, včetně těchto:

  • bolest v místě řezu
  • bolest u hlubokých nádechů
  • bolest u kašle

Pravděpodobně budete na JIP jeden až dva dny, aby bylo možné sledovat vaše vitální funkce. Jakmile budete stabilní, budete přesunuti do jiné místnosti. Buďte připraveni zůstat v nemocnici několik dní.

Než opustíte nemocnici, váš lékařský tým vám dá pokyny, jak se o sebe starat, třeba tyto:

  • je důležitá péče o vaše řezné rány
  • dostatek odpočinku je také důležitý
  • musíte se zdržet těžkého zvedání čehokoliv

I bez komplikací může zotavení po operaci srdečního bypassu trvat 6 až 12 týdnů. To je nejmenší čas, který trvá, než se vaše hrudní kost zregeneruje.

Během této doby byste se měli vyhnout velké námaze. Dodržujte pokyny svého lékaře týkající se fyzické aktivity. Také byste neměli řídit, dokud nedostanete souhlas od svého lékaře.

Váš lékař pravděpodobně doporučí srdeční rehabilitaci. To bude zahrnovat režim pečlivě monitorované fyzické aktivity a občasné zátěžové testy, abyste viděli, jak se vaše srdce hojí.

Kdy bych měl svému lékaři říci o bolesti po operaci?

Informujte svého lékaře o jakékoli přetrvávající bolesti nebo nepohodlí během vašich následných schůzek. Měli byste také zavolat svému lékaři, pokud zaznamenáte tyto problémy:

  • horečka nad 38 °C
  • zvyšující se bolest na hrudi
  • rychlý srdeční tep
  • zarudnutí nebo výtok kolem řezu

Jaké léky budu užívat po srdečním bypassu?

Váš lékař vám dá léky, které vám pomohou zvládnout bolest, jako je ibuprofen nebo acetaminofen. Můžete také dostat narkotikum při extrémní bolesti.

Váš lékař vám také dá léky, které vám pomohou během procesu zotavení. Ty budou zahrnovat protidestičkové léky a další léky předepsané lékařem.

Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké léčebné plány jsou pro vás nejlepší. To je zvláště důležité, pokud máte stávající onemocnění, jako je cukrovka nebo onemocnění postihující žaludek nebo játra.

Jaký je výhled pacientů po srdečním bypassu?

Po úspěšném bypassu srdce se příznaky jako dušnost, tlak na hrudi a vysoký krevní tlak pravděpodobně zlepší.

Bypass může zvýšit průtok krve do srdce, ale možná budete muset změnit některé návyky, abyste předešli budoucím srdečním onemocněním.

Nejlepší výsledky operace jsou pozorovány u lidí, kteří změní zdravý životní styl. Poraďte se se svým lékařem o dietních a jiných změnách životního stylu, které je třeba provést po operaci.

Sponzorováno

Jste po bypassu srdce? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o srdci přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Co je koronární bypass či bypass srdce – kdy je potřeba?”

  1. Dana Chládková napsal:

    Váš článek mě velmi zaujal, jsem také po operaci bypassu mammorocoronarius RIMA-ACD. O tom jsem se v článku moc
    nedozvěděla. Jsem 6 týdnů po operaci a bolí mně vpravo prsní sval. Ten mě před operací nebolel, tak se domnívám, že je to ještě způsobené operací.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva