Sponzorováno

Alkoholová (alkoholická) polyneuropatie – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (98)

 • Alkoholová polyneuropatie je neurologické onemocnění způsobené nadměrným a dlouhodobým konzumem alkoholu. Jedná se o poškození nervů, které postihuje periferní nervový systém, zodpovědný za přenos signálů mezi mozkem a míchy a zbytkem těla.
 • Léčba alkoholové polyneuropatie se zaměřuje na dvě hlavní oblasti Omezení nebo přestání konzumace alkoholu: Klíčovým krokem je zastavit nadměrný a dlouhodobý příjem alkoholu, což umožňuje nervovému systému se obnovit a minimalizuje další poškození nervů. Abstinence od alkoholu je zásadní pro prevenci dalšího postupu onemocnění. Symptomatická léčba: Symptomy alkoholové polyneuropatie mohou být řízeny různými léky a terapeutickými opatřeními. Nesteroidní protizánětlivé léky, antidepresiva nebo antikonvulziva mohou být předepsána k léčbě bolesti nebo neuropatických příznaků. Fyzioterapie, rehabilitace a pomoc se zlepšením svalové síly a koordinace mohou být také součástí léčby.
 • Při léčbě alkoholové polyneuropatie je spolupráce s odborníky, jako je lékař nebo neurolog, důležitá. Každý případ je individuální, a proto je důležité získat odbornou lékařskou pomoc a sledovat doporučení lékaře v rámci diagnostiky a léčby tohoto onemocnění.

Pokud alkoholová neuropatie není léčena, může tato oslabující porucha vést k dlouhodobým komplikacím, jako je třeba chronická bolest a poškození rukou a nohou.

Pokud alkoholová neuropatie není léčena, může tato oslabující porucha vést k dlouhodobým komplikacím, jako je třeba chronická bolest a poškození rukou a nohou.

Všichni jste už určitě slyšeli o ničivých účincích alkoholu a alkoholové závislosti na tělo a mysl. Cirhóza jater, pankreatitida, rakovina úst a krku, hepatitida – to jsou jen některé z rizik alkoholového démona.

Jedním z méně známých účinků alkoholu je alkoholová neuropatie, poškození nervových buněk, které může způsobit bolest, pocity pálení, necitlivost a celou řadu dalších problémů. A toto poškození může být i trvalé.

Stejně jako u většiny nemocí je i zde včasné odhalení problému naprosto klíčové pro zmírnění škodlivých účinků. Takže předtím, než si půjdete dát další alkoholický drink, můžete si nejprve o této nemoci něco málo počíst.

Co je to vlastně alkoholická neuropatie?

Neuropatie z nadužívání alkoholu může být něco jako oslabující nemoc. Je charakterizována ztrátou nervových funkcí, většinou v končetinách, a může způsobit poškozením vašeho těla, které vám zůstane po zbytek vašeho života.

Alkoholismus je hlavním rizikovým faktorem tohoto onemocnění. U takto postižených pacientů se často vyskytne necitlivost, pocity píchání a jehličkové bodání (a pak i další pocity, které mohou být až extrémně bolestivé).

Ve většině případů je jediným způsobem léčby nemoci zcela přestat pít. Většina pacientů trpících neuropatií ze závislosti na alkoholu má výsledky pouze až poté, co skutečně přestali pít pravidelně alkohol.

Škody, které způsobuje alkoholismus člověku, se rozšiřují na sociální, psychologické a fyzické aspekty života jednotlivce. Alkoholická neuropatie, někdy známá jako alkoholická polyneuropatie, je jedním z fyzických důsledků chronického alkoholismu.

Jak to vlastně je? Alkoholická polyneuropatie, neuropatie a mononeuropatie

Obecně je alkoholická neuropatie trochu zastřešujícím termínem používaným k popisu jakéhokoli zhoršení tělesných nervových buněk v důsledku vysoké úrovně užívání alkoholu.

Jasně, mohli byste být trochu zmatení, pokud uslyšíte pojmy „alkoholická neuropatie“ a „alkoholická polyneuropatie“, která se používá zaměnitelně. V technickém smyslu je však polyneuropatie podkategorií obecnější neuropatie.

To znamená, že se jedná o více skupin nervů, zatímco mononeuropatie se vztahuje pouze na jednu skupinu. Mononeuropatie je častěji výsledkem poškození traumatem, lokální komprese, prodlouženým tlakem nebo zánětem.

Alkoholová neuropatie – jak to vlastně funguje?

Zatímco vědci se tak trošku stále přou o tom, jaký je přesný mechanismus alkoholové neuropatie, zdá se, že zde hraje roli několik hlavních faktorů.

Hlavním důvodem znecitlivění, bolesti a svalové dysfunkce spojené s touto poruchou je to, že nervy těla nefungují tak, jak mají. Je to proto, že axony (dlouhá, vláknitá část nervu) jsou méně schopné nést elektrické impulsy mezi nervovými buňkami. To je způsobeno přímým rozpadem struktury axonů a také zhoršením myelinových plášťů, které pomáhají přenášet tyto elektrické signály.

Výsledkem toho je nervová buňka, která vysílá elektrické impulzy, které jsou zpomaleny, špatně směrovány nebo jsou neúplné.

Vědci se domnívají, že vlastní toxicita samotného alkoholu je zčásti vinna za toto zhoršení, ale mohou zde být i další faktory. Nutriční nedostatky thiaminu nebo kyseliny listové mohou tento problém ještě zhoršit a zabránit přirozené schopnosti těla opravovat poškozené buňky. Tyto nedostatky jsou časté u alkoholiků kvůli špatné stravě a inhibují gastrointestinální absorpci.

Jakmile jsou vaše nervové buňky přímo poškozeny alkoholem, vaše tělo je pak nedokáže opravit dostatečně rychle, protože ve vašem systému nemáte ty správné živiny a vitamíny. Je to tedy škodlivá kombinace, která může mít nenapravitelné důsledky.

Sponzorováno

Symptomy neuropatie způsobené nadužíváním alkoholu

Naučit se poznat příznaky alkoholické neuropatie je prvním krokem při léčbě této bolestivé a někdy invalidizující poruchy. Sepsali jsme tedy seznam nejběžnějších symptomů alkoholické neuropatie:

 • Abnormální pocity jako „píchání jehlou na dané místo“
 • Necitlivost končetin
 • Bolestivé pocity na nohou a pažích
 • Impotence, sexuální dysfunkce
 • Svalové problémy, které zahrnují křeče, bolesti, slabost
 • Tepelná intolerance
 • Obtížnosti při močení, inkontinence, pocit, jako by se vám úplně nevyprazdňoval močový měchýř
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Zácpa nebo průjem
 • Obtížnost mluvit nebo i polykat

Tyto příznaky mají tendenci zhoršovat se delším a závažnějším nadužíváním alkoholu. V důsledku toho, pokud zjistíte, že máte tyto příznaky a myslíte si, že by mohly být spojeny s vaší závislosti na alkoholu, zdaleka nejlepší věc, kterou můžete udělat, je navštívit kvalifikovaného lékaře. Dostanete plán léčby, který pomůže zastavit postup těchto příznaků ještě dále a může skutečně zlepšit váš stav.

Kolik alkoholu způsobuje neuropatii?

Stejně jako u mnoha jiných typů onemocnění, neuropatie způsobená nadužíváním alkoholu neprobíhá u všech jedinců stejným způsobem. Někteří lidé mohou nadměrně pít celý svůj život, aniž by se tato porucha objevila. Jiní mohou mít zmíněné příznaky během několika let těžkého pití alkoholu.

V důsledku toho neexistuje přesné množství alkoholu, které přináší tuto poruchu.

Nicméně většina lékařů souhlasí s tím, že spotřeba (kvalitního) alkoholu v úrovni jeden pohárek denně pro ženy a dva pro muže sebou nenese téměř žádné riziko pro rozvoj této nemoci. Celkově se konstatuje, že alkoholická neuropatie se vyvine až u poloviny dlouhodobě těžkých alkoholiků. Pokud jste alkoholik po dobu 10 let nebo déle, máte vážné riziko rozvoje této bolestivé poruchy. Takže na to pozor.

Léčba a zotavení z alkoholické neuropatie

Jak již bylo zmíněno výše, zotavení z alkoholové neuropatie není u každého stejné. Někteří lidé opravdu zažívají úplnou úlevu od svých symptomů v několika týdnech nebo letech a jiní se mohou vyrovnávat s účinky po zbytek svého života.

Nejpozoruhodnějším společným tématem pro téměř všechny trpící osoby je, že čím dříve vyhledáte pomoc při léčbě neuropatie ze závislosti na alkoholu, tím menší bude celková škoda, kterou toto onemocnění napáchá.

1. Přestaňte pít alkohol. Úplně!

První věc, kterou vám téměř každý lékař řekne, je ta, že musíte přestat pít. Nezmenšujte počet vypitých skleniček alkoholu, ale přestaňte úplně. Pokud je váš příjem alkoholu tak velký, že skutečně fyzicky poškozuje vaše nervové buňky, jakéhokoli množství alkoholu už jen zhorší váš problém. A přestože to může být obtížné, musíte prostě přestat pít.

Překonání nadužívání alkoholu je hlavní součástí léčby alkoholové neuropatie.

2. Užívejte doplňky

Kromě toho vám váš lékař pravděpodobně předepíše řadu různých doplňků, s největší pravděpodobností thiamin (což je vitamín B1) a kyselinu listovou. Tyto vitamíny mohou pomoci vašemu tělu s opravou škod. Obecně jsou předepisovány tyto látky:

 • kyselina listová
 • thiamin
 • niacin
 • vitamíny B6, B12 a E

Váš lékař vám také může předepsat léky proti bolesti, které pomáhají zvládat účinky alkoholové neuropatie. To však také závisí na vašem riziku zneužívání pilulek, neboť mnoho opiátů může být vysoce návykových. Takže na to pozor.

3. Jezte dobře a kvalitně

Udržujte hladiny glukózy v krvi v mezích, aby nedošlo k dalšímu poškození nervu.

4. Samozřejmě dbejte na svůj zdravotní stav v oblasti nervů

Jakákoli základní příčina, jako jsou další zdravotní stavy, poranění nervů, stavy způsobující nervovou kompresi apod., musí být okamžitě ošetřeny.

5. Fyzikální terapie

Aby se také řešila funkce svalů a končetin, mohou mít pacienti možnost pracovat s fyzikálním terapeutem. To může také pomoci při léčbě bolesti a ke zlepšení kvality života. Rovněž lze použít různé ortopedické přístroje.

6. Další speciální pomůcky

Jako například ortopedické přístroje pro stabilizaci končetin, stabilizační obuv, aby se zabránilo úrazům a podobně.

Prognóza alkoholické neuropatie – jak dlouho trvá?

Jedná se o jednu z nejčastějších otázek u lidi, kteří jsou touto chorobou postiženi, a vzhledem k obtížnosti, bolesti a případnému oslabení, není divu.

Bohužel prognóza alkoholické neuropatie není dobrá. Regenerace poškozených nervů je někdy možná, ne však vždy. Takže je alkoholická neuropatie trvalá? Ve většině případů ano. Jedna zvláště důležitá část v té větě je „ve většině případů“. Někteří lidé jsou schopni reagovat na tuto nemoc dostatečně rychle (chytnou se za nos, uvědomí si problém a začnou jednat), aby se zastavil jakýkoli další vývoj alkoholové neuropatie. Dokážete to i vy?

Sponzorováno

Budeme určitě rádi za komentáře k této problematice. Pomůžete tím ostatním.

Co si dále o neuropatii (polyneuropatii) přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva