Sponzorováno

Vypadávání a řídnutí vlasů v menopauze – jak zmírnit? 4.75/5 (8)

Takto mohou vlasy řídnout ženám v období menopauzy

Takto mohou vlasy řídnout ženám v období menopauzy

Menopauza je přirozený biologický proces, který všechny ženy zažívají v určitém okamžiku svého života. Během této doby prochází tělo mnoha fyzickými změnami, protože se přizpůsobuje kolísajícím hladinám hormonů. Mnoho žen má během menopauzy nepříjemné příznaky, včetně návalů horka, změn nálady a nespavosti. Dalším častým jevem je vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů má u žen tendenci být jemnější než u mužů. Většina žen pociťuje spíše celkové ztenčení (a jakési zjemnění) vlasů než nějakou viditelnou pleš. To se neděje. Ztenčení vlasů může nastat na přední, boční nebo horní části hlavy. Během česání a sprchování mohou vlasy také vypadávat ve velkých shlucích, a toho už si žena všimne.

Za vypadávání vlasů v menopauze může hormonální nerovnováha

Výzkum naznačuje, že vypadávání vlasů během menopauzy je výsledkem hormonální nerovnováhy. Konkrétně to souvisí se sníženou produkcí estrogenu a progesteronu. Tyto hormony pomáhají vlasům růst rychleji a podporují to, že zůstávají na hlavě po delší dobu.

Když hladiny estrogenu a progesteronu poklesnou, vlasy rostou pomaleji a jsou i mnohem tenčí. Snížení produkce těchto hormonů také spouští zvýšení produkce androgenů neboli skupiny mužských hormonů. Androgeny zmenšují vlasové folikuly, což dále vede ke ztrátě vlasů na hlavě. V některých případech však tyto hormony mohou způsobit, že na obličeji ženy poroste více chloupků. To je důvod, proč se u některých žen v menopauze objeví na obličeji chmýří a malé klíčky chloupků na bradě.

Fáze menopauzy - ilustrace

Fáze menopauzy – ilustrace

 

U žen procházejících menopauzou je příčina vypadávání vlasů téměř vždy spojena s hormonálními změnami. Existuje však mnoho dalších faktorů, které mohou přispět ke ztrátě vlasů během menopauzy. Patří mezi ně extrémně vysoká úroveň stresu, nemoci nebo nedostatek určitých živin. Diagnostické krevní testy, které mohou pomoci vyloučit další příčiny vypadávání vlasů, zahrnují testy štítné žlázy a / nebo kompletní krevní obraz.

Ztráta vlasů může způsobit, že se budete cítit rozpačitě ohledně svého fyzického vzhledu, ale tento stav není trvalý. Existují také kroky, které můžete podniknout k léčbě vypadávání vlasů a ke zlepšení kvality vlasů. Postupujte podle těchto našich tipů níže, aby vaše vlasy byly zdravé a silné během menopauzy.

Co tedy dělat proti vypadávání a ztenčování vlasů v období menopauzy?

1. Snižte stres na minimum

Je důležité udržovat hladinu stresu pod kontrolou, abyste předešli hormonální nerovnováze. Snížená produkce estrogenu může ovlivnit chemii vašeho mozku a způsobit výkyvy nálady, úzkost a deprese. Jóga a jiné relaxační metody dýchání jsou však zvláště účinné v boji proti menopauzálním příznakům. Pravidelné cvičení může také pomoci snížit stres.

Najděte si relaxační metodu, která vám maximálně vyhovuje a používejte ji. V období menopauzy toto funguje opravdu náramně.

2. Hýbejte se

Cvičení je klíčovou součástí zdravého životního stylu. Jakmile začleníte cvičení do své každodenní rutiny, budete se cítit silnější a šťastnější. Pomáhá také předcházet některým dalším příznakům menopauzy, včetně výkyvů nálady, přírůstku hmotnosti a nespavosti. Všechny tyto faktory jsou důležité pro udržení hormonální rovnováhy, která podporuje zdravý růst vlasů.

Vyberte si formu cvičení, která vám vyhovuje. Možná budete chtít chodit na procházku s kamarádem, jít do posilovny nebo si zaběhat. Plavání je super, paddle boarding, fitbox a další. Najděte si prostě to svoje cvičení. Pak budete spokojení.

3. Jezte zdravě, kvalitně a dobře

Jíst vyváženou stravu s nízkým obsahem tuku je ve skutečnosti tou nejlepší obranou proti vypadávání vlasů. Do každého jídla nezapomeňte zahrnout dostatečné množství celých zrn, ovoce a zeleniny. Je také důležité začlenit do vaší stravy mono-nasycené oleje, jako je olivový olej a sezamový olej.

Sponzorováno

Pití zeleného čaje a užívání vitaminu B6 a doplňků kyseliny listové může také pomoci obnovit růst vlasů. Esenciální mastné kyseliny také hrají zásadní roli při udržování zdraví vlasů. Tyto mastné kyseliny lze nalézt v následujících potravinách:

  • čerstvý losos
  • tuňák
  • lněný olej
  • vlašské ořechy
  • mandle

4. Hydratace těla je extrémně důležitá

Vaše tělo musí být hydratováno, aby správně fungovalo. Dávejte si čistou vodu po celý den a předávejte džusy, limonády a další ochucené nápoje, které neobsahují moc cukru. Potřebné množství vody se liší od člověka k člověku a závisí na různých faktorech, včetně celkového zdraví a intenzitě cvičení. Obecně by se však mělo stát, že budete mít osm sklenic vody o objemu 250 ml denně.

5. Vsaďte na přirozenou krásu vlasů – bez žehliček vlasů, fénů a agresivních látek

Abyste zabránili vysychání a rozbití struktury vlasů, je nejlepší držet se stranou od moderních pomocníků, jako jsou fény a žehličky na vlasy. Prodloužení a další stylingové metody mohou také vaše vlasy oslabit a způsobit jejich předčasné vypadávání. Pokud si musíte barvit vlasy, zvolte zcela přirozenou barvu vlasů. Umělé chemikálie obsažené v barvivech a permanentních barvách mohou ohrozit zdraví pokožky hlavy a vlasů. A to je to, co v menopauze rozhodně nepotřebujete!

Při mytí vlasů vždy používejte výživný kondicionér, aby byla vaše pokožka hlavy zdravá a podporovala zdravý růst vlasů.

Pokud plavete, nezapomeňte nosit plaveckou čepici, protože chlór může přispět k poškození vlasů. Pokud jste delší dobu na slunci nebo ve větru, je důležité nosit klobouk, který vlasy ochrání před vysycháním a poškozením.

6. Poraďte se s lékařem o lécích

Některé léky mají vedlejší účinky, jako je vypadávání vlasů. Poraďte se proto se svým lékařem, pokud dochází k výraznému vypadávání vlasů a myslíte si, že by mohla být příčinou vaše léčba. Lékař by vás mohl převést na jiný typ léku bez jakýchkoli hlášených nežádoucích účinků. Nepřestávejte ale užívat léky, dokud si neporadíte se svým lékařem, protože to může být pro vaše zdraví nebezpečné.

Kadeřníci často doporučují, aby ženy s řídnoucími vlasy zkusily kratší účes, protože s dlouhými vlasy mohou být jemné vlasy ještě zřetelnější.

7. Hormonální substituční terapie

Pokud jsou změny vlasů během menopauzy spojeny s dalšími nepříjemnými příznaky, jako jsou kožní změny, návaly horka a výkyvy nálad, může být vhodné se spolehnout na hormonální substituční terapii (HRT). Vždy se ale zeptejte svého praktického lékaře, zda je to pro vás vhodná cesta.

Musíte vzít v úvahu mnoho různých faktorů, ale dobrá zpráva je, že když je vypadávání vlasů součástí normálních hormonálních změn a stárnutí, lze to efektivně léčit. Je však důležité mít na paměti, že před plánováním léčby je nutné pečlivě posoudit rizika a přínosy HRT.

8. Minoxidil

Minoxidil je často předepisován pro muže i ženy s vypadáváním vlasů. Tento lék je vazodilatátor, který rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje průtok krve do pokožky hlavy a vlasových folikulů. Minoxidil musí být používán nepřetržitě k udržení růstu vlasů.

A co je nejdůležitější? Získat správnou anamnézu od lékaře. To je zásadní. Jen tak totiž můžete začít problém vhodně řešit. Většinou to bývá tak, že se vypadávání vlasů souvisejících s menopauzou časem zpomaluje.

Sponzorováno

A jak bojujete s vypadávajícími vlasy v období menopauzy vy? Napište nám to dolů do komentářů.

A co si dále o menopauze a vlasech přečíst?

Zdroje článku a studie o menopauze a vypadávání vlasů

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva