Sponzorováno

Předčasná menopauza – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

 • Menopauza je životní etapa v životě ženy, kdy žena již nemůže otěhotnět.
 • Průměrná žena prochází přirozenou menopauzou cca ve svých 50 letech.
 • Předčasná menopauza nastává u žen před dosažením věku 40 let, časná menopauza pak před dosažením věku 45 let. Obecně je ale přijímaný fakt to, že předčasná menopauza je menopauza, která nastává před dosažením věku 40 let.
 • Příznaky předčasné menopauzy jsou podobné přirozené menopauze a příčiny jsou často neznámé.
 • Předčasná menopauza může být vyvolána některými léčebnými postupy, jako je chirurgický zákrok nebo i chemoterapie.
 • Ženy, které trpí časnou nebo předčasnou menopauzu, mohou potřebovat hormonální léčbu, aby se snížilo riziko onemocnění, jako je osteoporóza a kardiovaskulární onemocnění.

Předčasná menopauza je menopauza, která nastává před dosažením věku 40 let

Předčasná menopauza je menopauza, která nastává před dosažením věku 40 let

Co je předčasná menopauza, časná menopauza a primární ovariální insuficience?

Předčasná menopauza a časná menopauza jsou stavy, kdy žena prochází menopauzou v dřívějším věku, než se obvykle očekává. Oba stavy mohou vést k tomu, že ženy nemohou otěhotnět. Pokud neexistuje žádná zjevná lékařská nebo chirurgická příčina předčasné menopauzy, nazývá se to primární ovariální nedostatečnost (primární ovariální insuficience).

Název předčasné ovariální selhání se již moc nepoužívá, protože ženy, kterým bylo řečeno, že mají časnou menopauzu, mohou mít intermitentní ovulaci, menstruační krvácení nebo dokonce těhotenství poté, co jim bylo řečeno, že mají „selhání vaječníků“. Nejde vlastně o selhání.

Co je menopauza?

Menopauza je etapa v životě ženy, kdy končí menstruace. Přirozená menopauza obvykle nastává, když je žena kolem 50. roku života. To je normální součástí procesu stárnutí a znamená to, že žena již nemůže otěhotnět. Přirozená menopauza má tři fáze:

 1. Perimenopauza: Jedná se o přechodnou fázi, kdy vaječníky začnou produkovat méně hormonů, což způsobuje kolísavé hladiny estrogenu a progesteronu a také méně testosteronu. Tato fáze končí, když začíná menopauza. Příznaky menopauzy mají tendenci začít během této doby a často mohou být nejhorší.
 2. Menopauza: V této fázi se u ženy zastaví menstruace. Vaječníky již neuvolňují vajíčka a hladiny estrogenu jsou velmi nízké. Jakmile žena nedostala menstruaci po dobu 12 měsíců v řadě, prošla menopauzou. Je však důležité zajistit, aby nedostatek menstruace nebyl způsoben jiným důvodem (jako je abnormální funkce štítné žlázy nebo užívání antikoncepčních pilulek).
 3. Postmenopauza: Toto je doba poté, co žena prošla menopauzou. Příznaky, které se vyskytují během menopauzy, jako jsou návaly horka, mohou začít mizet, ale u mnoha žen mohou přetrvávat deset let nebo déle.
Estrogen v těle ženy

Estrogen v těle ženy, zdroj obrázku: giggswalk / depositphotos.com

V jakém věku obvykle žena prochází menopauzou?

Ženy obvykle procházejí přirozenou menopauzou kolem 50. roku života. Průměrný věk se pohybuje mezi 51 až 52 lety.

Jaký je rozdíl mezi předčasnou menopauzou a časnou menopauzou?

Rozdíl mezi předčasnou menopauzou a časnou menopauzou je v tom, kdy k ní dojde. Předčasná menopauza nastává před 40. rokem ženy. Časná menopauza je, když žena podstoupí menopauzu před 45. rokem věku.

Mnohé z příčin předčasné menopauzy mohou být také příčinami časné menopauzy. Tyto dva typy menopauzy také sdílejí mnoho stejných příznaků.

Fáze menopauzy - ilustrace

Fáze menopauzy – ilustrace

 

Jak častá je předčasná menopauza, časná menopauza a primární ovariální insuficience?

Předčasná menopauza se vyskytuje asi u 1 % žen mladších 40 let. Časná menopauza, která se vyskytuje u žen mladších 45 let, je pozorována asi u 5 % žen.

Příčiny – co způsobuje předčasnou menopauzu?

Předčasná menopauza může být způsobena zdravotním stavem nebo léčbou nebo nemusí mít žádnou známou příčinu (spontánní). Mezi možné faktory, které mohou způsobit předčasnou menopauzu, patří:

 • Žena podstoupila operaci, při které došlo k odstranění vaječníků.
 • Žena je kuřák.
 • Operace k odstranění dělohy (hysterektomie).
 • Vedlejší účinek chemoterapie nebo ozařování.
 • Má rodinnou anamnézu menopauzy v raném věku.
 • Má určité zdravotní stavy, jako chromozomální abnormality (syndrom křehkého chromozomu X, turnerův syndrom), autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění střev), HIV a AIDS.
 • Má určité infekce, jako příušnice.

Jaké jsou příznaky předčasné menopauzy, časné menopauzy a předčasné ovariální insuficience?

Ženy mohou začít mít nepravidelné menstruační cykly několik let před poslední menstruací. Pokud jsou vaše cykly nepravidelné, měli byste si promluvit se svým lékařem, abyste zjistili možné příčiny. Příznaky předčasné a časné menopauzy zahrnují mnoho typických symptomů menopauzy. Jako třeba:

Sponzorováno

 • Návaly horka (náhlé teplo, které se šíří po těle).
 • Noční pocení a/nebo návaly chladu.
 • Vaginální suchost; nepohodlí při sexu.
 • Nutkání na močení (naléhavá potřeba častěji močit).
 • Více infekcí močových cest (nebo příznaky bez infekce).
 • Potíže se spánkem (nespavost).
 • Emoční změny (podrážděnost, změny nálad, mírná deprese, zhoršující se úzkost).
 • Suchá kůže, suché oči nebo sucho v ústech.
 • Citlivost prsou.
 • Rychlý tep srdce.
 • Bolesti hlavy.
 • Bolesti kloubů a svalů.
 • Změny libida (chuť na sex).
 • Potíže se soustředěním, výpadky paměti (často dočasné).
 • Přibývání na váze.
 • Ztráta nebo řídnutí vlasů

Jaká jsou rizika předčasné menopauzy a primární ovariální insuficience?

Ztráta estrogenu v mladším věku je spojena se zvýšeným rizikem různých zdravotních problémů. Mezi tato rizika patří:

 • Různá neurologická onemocnění (včetně zvýšeného rizika demence).
 • Sexuální dysfunkce.
 • Srdeční choroba.
 • Poruchy nálady.
 • Osteoporóza.

Diagnostika – jak se diagnostikuje předčasná menopauza, časná menopauza a primární ovariální insuficience?

Pokud začnete mít příznaky menopauzy před dosažením věku 40 let, váš lékař provede několik testů a položí otázky, které vám pomohou diagnostikovat předčasnou nebo časnou menopauzu. Tyto testy mohou zahrnovat:

 • Otázky na pravidelnost vaší menstruace.
 • Bude chtít diskutovat o vaší rodinné anamnéze menopauzy v raném věku.
 • Testování hladiny hormonů (estrogen a gonadotropin).
 • Bude hledat další zdravotní stavy, které mohou přispívat k vašim příznakům.

Ženy, které neměly menstruaci po dobu 12 měsíců v řadě a neužívají žádné léky, které by mohly menstruaci zastavit, mohly projít menopauzou.

Léčba -jak se léčí předčasná menopauza a primární ovariální insuficience?

Příznaky a zdravotní rizika předčasné menopauzy, stejně jako emocionální problémy, které z ní mohou vyplývat, lze zvládnout metodami podobnými těm, které se používají u přirozené menopauzy.

Léčba a zvládání tohoto stavu se může lišit v závislosti na tom, proč menopauza začala dříve (předčasně) než obvykle.

Hormonální substituční terapie

Vzhledem ke zdravotním rizikům spojeným s časnou menopauzou je hormonální substituční terapie běžně doporučována všem ženám s předčasnou menopauzou nebo primární ovariální insuficiencí, pokud neexistuje závažný důvod, proč ji nelze použít. Existuje mnoho nejasností ohledně bezpečnosti hormonálních terapií. Mnoho rizik hormonální terapie používané po přirozené menopauze se pravděpodobně nevztahuje na ženy, které mají předčasnou menopauzu.

Je důležité probrat výhody a nevýhody hormonální terapie se svým lékařem. Někteří lékaři mají další certifikaci ve zvládání menopauzy a tito lékaři budou cenným zdrojem, když obdržíte protichůdné informace o bezpečnosti hormonální terapie.

Životní styl a předčasná menopauza

Ačkoli nemůžete [plně zabránit menopauze, můžete podniknout kroky, které vašim příznakům pomohou.

Zdravá strava a pravidelné cvičení může pomoci zvládnout příznaky menopauzy. Pokud kouříte, zvažte ukončení tohoto zlozvyku, abyste také zvládla své příznaky.

Existují smíšené důkazy o používání přírodních produktů ke zvládání symptomů menopauzy. Někteří lidé preferují vitamíny a bylinné doplňky před konvenčními léky. Poraďte se se svým lékařem, která léčba je pro vás vhodná.

Doplňky vápníku a vitamínu D

Doplnění vápníku a vitamínu D mohou pomoci předcházet osteoporóze, pokud nepřijímáte dostatek těchto živin ze stravy.

Ženy ve věku 19 až 50 let by měly přijímat 1 000 miligramů vápníku denně prostřednictvím potravy nebo doplňků. Ženy starší 51 let by měly dostat 1200 miligramů denně.

Doporučené denní množství vitaminu D je přibližně 600 IU/den. Pro dospělé ženy většina lékařů doporučuje 600-800 IU prostřednictvím potravy nebo doplňků.

Mohu otěhotnět i poté, co mi byla diagnostikována předčasná menopauza, časná menopauza nebo primární/předčasná ovariální insuficience?

Pokud nebyly vaječníky chirurgicky odstraněny, může být obtížné diagnostikovat u ženy mladší 45 let „menopauzu“ na rozdíl od primární ovariální insuficience (POI). Ženy s POI mohou mít intermitentní ovulaci, která může, ale nemusí být doprovázena menstruačním krvácením. Jiné ženy mohou být schopny otěhotnět prostřednictvím in vitro fertilizace s darováním vajíček. Je důležité spolupracovat s odborníkem na plodnost, abyste prozkoumali možnosti.

Možnosti, které máte k dispozici, se budou lišit v závislosti na tom, zda máte zájem mít v budoucnu děti. V některých případech může být plodnost obnovena a těhotenství je možné. Může být zvážena technologie asistované reprodukce, včetně in vitro fertilizace (IVF).

Pokud nechcete otěhotnět během hormonální substituční léčby, váš lékař s vámi promluví o možnostech antikoncepce.

Sponzorováno

Promluvte si se svým lékařem o možných příčinách předčasné nebo časné menopauzy a o svých otázkách týkajících se plodnosti.

A dále si o menstruaci přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva