Sponzorováno

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) – vše, co potřebujete vědět 4.88/5 (8)

 • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) - Tento běžně předepisovaný typ antidepresiv vám může pomoci překonat depresi.
 • SSRI léčí depresi zvýšením hladiny serotoninu v mozku. SSRI blokují reabsorpci (zpětné vychytávání) serotoninu do neuronů. Díky tomu je k dispozici více serotoninu pro zlepšení přenosu zpráv mezi neurony. SSRI se nazývají selektivní, protože ovlivňují hlavně serotonin, nikoli jiné neurotransmitery.
 • Pokud si myslíte, že SSRI může být pro vás dobrou volbou, domluvte si schůzku s lékařem, abyste si promluvili o svých příznacích. Zkontroluje s vámi vaši zdravotní anamnézu a pomohou rozhodnout, zda je SSRI vhodný.
 • Najít to správné SSRI nebo obecně správné antidepresivum, které vám vyhovuje, může chvíli trvat.
 • Dobrou zprávou je, že mnoho lidí považuje SSRI za užitečné při léčbě jejich příznaků, což jim umožňuje vrátit se zpět k plnohodnotnějšímu a šťastnějšímu životu.

SSRI mohou být také použity k léčbě jiných stavů než deprese, jako jsou úzkostné poruchy.

SSRI mohou být také použity k léčbě jiných stavů než deprese, jako jsou úzkostné poruchy.

Pokud se v současné době potýkáte s duševním onemocněním, jako je deprese, nejste rozhodně sami. Podle odhadů v Evropě trpí nějakou duševní chorobou téměř 1 z 6 dospělých a 1 ze 6 mladých lidí (ve věku 6 až 17 let).

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) jsou skupinou léků, které se nejčastěji používají k léčbě deprese a několika dalších stavů duševního zdraví.

Co jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu?

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu jsou léčbou první linie deprese a několika dalších duševních onemocnění, protože bývají hodně účinné pro běžnou populaci a mají méně vedlejších účinků, než jiné léky.

Hlavním způsobem, jak SSRI pomáhají lidem zvládat stavy, jako je deprese, je zvýšení serotoninu v mozku. I když stále neexistuje definitivní odpověď, konsensus je, že menší množství serotoninu hraje klíčovou roli v depresi.

Předepisování SSRI: Co pomáhají léčit

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu se často používají k léčbě deprese. Lékaři je však mohou předepisovat pro jiné stavy, jako například:

Existuje také několik dalších, tzv. „off-label“ použití pro SSRI. „Off-labelL znamená, že lék je předepsán k léčbě problému, pro který nebyl lék speciálně vyvinut. V případě SSRI, jsou off-label použití tato:

Jak selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu fungují

Serotonin je jednou z mnoha mozkových chemických látek, které přenášejí zprávy mezi mozkovými buňkami. Říká se jí „chemikálie pro dobrý pocit“, protože způsobuje uvolněný stav pohody. Normálně serotonin cirkuluje v mozku a poté se vstřebává do krevního řečiště.

Deprese je spojena s nízkými hladinami serotoninu (stejně jako nízkými hladinami dopaminu, norepinefrinu a dalších mozkových chemikálií).

SSRI působí tak, že brání vaší krvi absorbovat část serotoninu z vašeho mozku. To zanechává vyšší hladinu serotoninu v mozku. Zvýšený serotonin může pomoci zmírnit deprese. SSRI však nezpůsobují, že tělo vytváří více serotoninu. Jednoduše pomáhají tělu efektivněji využívat to, co má.

Zatímco SSRI jsou z hlediska účinnosti poměrně podobné, mírně se liší v tom, jak se používají k léčbě, jejich vedlejšími účinky, jejich dávkováním a dalšími faktory.

Jaké jsou to konkrétně léky

Dnes je k dispozici celá řada SSRI. Jsou to napřílad:

 • citalopram (Celexa)
 • escitalopram (Lexapro)
 • fluoxetin (Prozac, Sarafem)
 • fluvoxamin (Luvox)
 • paroxetin (Paxil, Paxil CR, Pexeva)
 • sertralin (Zoloft)
 • vilazodon (Viibryd)

Možné vedlejší účinky

Protože SSRI mají velmi malý účinek na jiné neurotransmitery v mozku, jako je dopamin a norepinefrin, je hlášeno méně vedlejších účinků než tricyklická antidepresiva (TCA) a inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), což jsou jiné třídy antidepresiv.

Přesto mohou být vedlejší účinky u SSRI stále možné. Mezi nejčastější patří:

Sponzorováno

Je také důležité poznamenat, že v USA úřad Food and Drug Administration (FDA) varoval, že antidepresiva, jako jsou SSRI, mohou zvýšit riziko sebevraždy u dětí a mladých dospělých. Protože však deprese může také vést k nárůstu sebevražedných myšlenek, měl by být tento vedlejší účinek projednán s lékařem, abyste mohli zvážit klady a zápory zahájení léčby.

Rizika SSRI

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu jsou velmi bezpečné léky, obecně řečeno. I když jsou zde některé docela malé vedlejší účinky, pro lidi by bylo velmi těžké si ublížit užíváním SSRI.

To znamená, že někteří lidé by měli být opatrní při používání SSRI. Patří mezi ně děti a těhotné osoby. Jinak jsou to bezpečné léky.

SSRI pro děti

Vzhledem k tomu, že existuje méně výzkumů o dětech a SSRI než u dospělých a SSRI, měli by být mladší lidé sledováni kvůli změnám nálady a chování.

SSRI pro těhotné ženy

SSRI mohou zvýšit riziko určitých vývojových problémů plodu, zejména srdečních a plicních problémů.

Lékaři a budoucí maminky musí porovnat rizika léčby SSRI s riziky neléčené deprese. Deprese bez léčby může mít také negativní dopad na těhotenství. Například matky s depresí nemusí vyhledávat prenatální péči, kterou potřebují.

Některé těhotné ženy se mohou rozhodnout změnit své SSRI, aby snížily riziko nežádoucích účinků a přitom stále léčily svou depresi. Je to proto, že různé SSRI mají různé vedlejší účinky. Například paroxetin (Paxil) byl spojen s fetálními srdečními problémy u novorozenců. Pokud užíváte paroxetin a otěhotníte, může vám lékař navrhnout převedení na fluoxetin (Prozac) nebo citalopram (Celexa). Tyto SSRI nejsou spojeny s tak závažnými vedlejšími účinky.

Obecná rizika

Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli o všech svých zdravotních problémech. Lidé s jinými zdravotními stavy, jako je epilepsie, cukrovka a onemocnění ledvin, mohou být při užívání SSRI pečlivěji sledováni.

Některé SSRI mohou také reagovat s jinými léky, které užíváte, a také s určitými doplňky (jako je třezalka tečkovaná).

Stejně jako u vašich základních stavů nezapomeňte informovat svého lékaře o jakýchkoli volně prodejných lécích nebo doplňcích, které pravidelně užíváte.

Kdy zvážit užívání SSRI

Antidepresiva, jako jsou SSRI, jsou jednou z metod, které pomáhají zmírnit příznaky deprese, ale obvykle jsou jen součástí léčebného plánu.

Váš lékař může také doporučit nějakou další terapii, a pokud se rozhodnete jít, váš terapeut může mít rady a metody, které vám pomohou, v závislosti na závažnosti vašich příznaků a vaší osobní anamnéze.

Některé otázky, které byste si měli položit, když zvažujete SSRI, zahrnují:

 • Máte pocit, že váš duševní stav narušuje váš život?
 • Cítíte menší potěšení, pokud jde o věci, které jste si dříve užívali?
 • Máte neustále velké problémy se soustředěním?
 • Už jste někdy brali antidepresiva? Pokud ano, pomohly? Byly vedlejší účinky závažné?

Pokud si myslíte, že můžete mít depresi, ale nejste si jisti, existuje několik screeningových dotazníků, které mohou být užitečné. Diskuse o výsledcích se svým lékařem je skvělým prvním krokem.

SNRI vs. SSRI

Stejně jako SSRI, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI) brání tělu reabsorbovat příliš mnoho serotoninu, což mozku umožňuje jeho větší využití.

Ale na rozdíl od SSRI, SNRI také snižují zpětné vychytávání neurotransmiteru norepinefrinu. SNRI se někdy kromě deprese používají k léčbě bolesti nervů a určitých úzkostných poruch.

Některé příklady SNRI léků jsou tyto:

 • venlafaxin (Effexor XR)
 • desvenlafaxin (Khedezla, Pristiq)
 • duloxetin (Irenka, Cymbalta)
 • milnacipran (Savella)

Na základě vašich příznaků a základních stavů se vy a váš lékař rozhodnete, zda je pro vás SNRI nebo SSRI tou nejlepší volbou.

Můžete pít alkohol na SSRI?

I když někteří lékaři doporučují nepít alkohol během užívání SSRI, pro mnoho lidí je obtížné zcela přestat konzumovat alkohol během léčby.

Hlavním důvodem, proč lékaři nedoporučují pít, je to, že jak selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, tak alkohol mohou ovlivnit vaši náladu a mohou také způsobit ospalost a méně bdělosti.

Je také možné, že pravidelná konzumace příliš velkého množství alkoholu může narušit účinnost vašich selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu.

Zdá se, že konsenzus je: Pokud chcete pít při užívání selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, je důležité pít s mírou. To znamená přibližně jeden nápoj denně pro většinu lidí, což znamená 1 pivo nebo 2 dl vína.

Sponzorováno

Promluvte si se svým lékařem a zjistěte, jaké jsou jeho rady ohledně mírné konzumace alkoholu a SSRI.

Studie o SSRI a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva