Sponzorováno

Esenciální olej Geránium (Pelargonium graveolens) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.78/5 (9)

Esenciální olej Geránium (Pelargonium graveolens)

Popis esenciálního oleje geránium

Geránia (pelargónie) mají okolo 700 druhů. V aromaterapii se používá více chemotypů Geránií (např. Geranium macrorrhizum, Pelargonium roseum, Pelargonium asperum, Pelargonium graveolens). Nejvíce používaný je Pelargonium graveolens. Patří do čeledi Geraniaceae (kokostovité). Geránia jsou trvalky, rostoucí do výšky okolo 1m. Kvetou různě barevnými květy, pro Pelargonium graveolens jsou typické květy růžové barvy. Rostlina pochází původně z Egypta, pomalu se rozšířila na Madagaskar, do Jižní Afriky, Maroka, Konga, Střední Ameriky i Evropy.

Nejkvalitnější geránium má francouzský název Gernanium Bourbon-La-Réunion, protože pochází z ostrova Ile de Bourbon, který je známý také pod kratším názvem Réunion v Indickém oceánu. Éterický olej se získává parovodní destilací listů a květů. Na 10 ml éterického oleje je potřeba okolo 6 kg rostlinného materiálu. Biochemické složení se odvíjí podle země původu.

Tradičně se éterický olej geránium používá hlavně jako ženský prostředek a tonikum trávicího i oběhového systému. Napomáhá udržet vyrovnanou činnost endokrinní soustavy u žen, podporuje klidnou a pravidelnou periodu, je dobrým pomocníkem při menopauze. Mírní projevy infekcí střev a urogenitální oblasti. Působí potopudně a močopudně, snižuje otoky. Je zároveň mírným analgetickým prostředkem. Lze jej efektivně využít pro ošetření žil, hemeroidů a dalších nemocí oběhového systému. Snižuje projevy křečí.

Geránium se používá jako parfemářský a kosmetický prostředek. Jinak se přidává do kosmetiky pro problematickou pleť, působí jako anti-agingový agent. Napomáhá hojení poškozené pokožky, prokrvuje, stimuluje tvorbu nových kožních buněk. Činí pleť pružnou, jasnou, snižuje viditelnost jizev a strií. Reguluje projevy vrásek, vyhlazuje. Díky schopnosti eliminovat zánětlivá ložiska je výborným prostředkem pro ošetření ekzémů, dermatózy, impetiga, rosacey. Je vhodný při kožních a nehtových mykózách. Může být součástí repelentů proti komárům.

Geránium se často používá jako náhražka drahého růžového oleje. Stimuluje růst vlasů a snižuje produkci séba na pokožce hlavy. Geránium se aplikuje v aromapsychologii jako prostředek proti stresu a při ženských traumatech. Je dobrým prostředkem pro zajištění klidného a hlubokého spánku.

Sponzorováno

Botanický název: Pelargonium graveolens
Čeleď: Geraniaceae (kokostovité)
Destilovaná část rostliny: Listy a květy
Země původu: Egypt, Madagaskar, Jižní Afrika, Maroko, Kongo, Střední Amerika, Evropa.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji geranium

Monoterpenol (60-70%): citronelol (30-35%), geraniol, linalool, terpenické estery (20-35%): největší zastoupení má citronellyl formylát (10- 15%), terpenické aldehydy (10%): geranial (9-10%), ketony (5-10%): isomenthon (7-8%).

Hlavní vlastnosti graniového oleje

 • Protizánětlivé,
 • hojí poruchy kůže,
 • antimykotikum,
 • tonikum nervového systému,
 • ženský olej (menopauza, poruchy menstruace, PMS).

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Žlutá až světle zelená, průhledná kapalina.
Aroma: Má jemnou, příjemnou a povznášející, lehce kořeněnou, svěží, sladkou, květinovou vůni. Připomíná aroma růží.

Účinky esenciálního oleje geranium

Tento olej je vhodný při:

 • mentální únavě
 • do kosmetiky
 • pro podporu krevního oběhu
 • pro hojení poškozené pokožky
 • při hormonálních výkyvech
 • podporu nervového systému
 • vaginální mykózy
 • uro genitální záněty

Kontraindikace

Není vhodný v těhotenství do ukončeného třetího měsíce, při kojení a u dětí do šesti let věku. V ojedinělých případech se může použít u kojenců od ukončeného jednoho roku věku, v nízkém dávkování a krátkodobě. Obecně se ale doporučuje dodržet věkovou hranici tří let.

Může vyvolat alergickou reakci, neužívat vnitřně. Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně. Kapejte 2-5 kapkek esenciálního oleje podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování i dobu difuzování. Nepoužívejte déle než 10 dnů vkuse. Následně udělejte pauzu.

Sponzorováno

Používáte esenciální olej geranium? Budeme moc rádi za komentáře.

Přečtěte si o esenciálních olejích i další články

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva