Sponzorováno

Opalovací krémy vstupují do našeho krevního oběhu již po jednom dni používání. Jak se tedy účinně chránit? 4.8/5 (5)

Opalovací krémy vstupují do našeho krevního oběhu již po jednom dni používání. Jak se tedy účinně chránit?Opalovací krémy vstupují do našeho krevního oběhu již po jednom dni používání – tak zní verdikt jedné z posledních studií, zveřejněné v americkém lékařském časopise JAMA. Chemické složky, které jsou často běžně zastoupeny v opalovacích krémech, se tedy do našeho krevního oběhu dostanou velmi rychle a na dostatečně vysoké úrovni tak, aby to vzbudilo pozornost odborníků, médií i nás, obyčejných lidí.

Správná ochrana je základ!

Jak je důležité dbát o ochranu naší pokožky před sluncem, není asi nutné připomínat. Nicméně, stejně tak důležité je dbát na to, abychom zvolili tu správnou ochranu. Pokud si koupíme opalovací krém bez rozmyslu, třeba jen podle ceny nebo hezkého obalu, je dost dobře možné, že si domů přineseme velmi nebezpečný chemický koktejl.

Vysoká hladina čtyř chemikálií – avobenzonu, oxybenzonu, ecamsule a octocrylenu – byla zjištěna v krevním oběhu testovaných lidí již po jednom dni používání opalovacího krému. To bylo zjištěno v pilotní studii provedené americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. To jasně ukazuje, že opalovací krémy jsou ve velké míře absorbovány do našich organismů.

Tato studie se týkala 24 zdravých lidí, kteří používali buď sprej, nebo krém na opalování obsahující různé koncentrace výše zmíněných složek. Účastníci byli požádáni, aby určený přípravek použili asi na 75% jejich těla. Tento postup byl opakován čtyřikrát denně tak, aby se napodobily instrukce na štítku, které doporučují používat opalovací krém každé dvě hodiny. Pak výzkumníci odebrali vzorky krve, aby určili, které složky byly nalezeny v krevních tocích lidí. Výsledky byly publikovány 6. května 2019 v časopise JAMA.

Slovníček cizích slov z oblasti opalování

  • Avobenzon (Butyl-4-Methoxy-Dibenzoylmethan, 1,3-PROPANEDIONE): chemický solární filtr, rozpustný v tucích, ze všech prostředků chemické sluneční ochrany má nejvyšší účinnost a proti UVA záření poskytuje širokospektrální ochranu. Avobenzon je jedním z nejpoužívanějších filtrů UVA na světě a byl přísně testován na bezpečnost a účinnost. Často se pro zvýšení jeho účinků a zachování stability míchá dohromady s vitaminem E a ubichinonem.

    Avobenzon degraduje na slunci, což vede k uvolnění volných radikálů. To je spojováno s rizikem předčasného stárnutí pokožky, vliv na rozvoj melanomů a rakoviny kůže, také se hromadí v organismu. Tato chemická sloučenina může také způsobit poškození pokožky nebo alergické reakce a hlavně je toxický pro životní prostředí, není totiž biologicky odbouratelný. V USA a v Evropské unii se může používat v množství až 5 % celkového obsahu výrobku.

  • Oxybenzone: běžná přísada krémů je organická sloučenina, používána v kosmetice jako chemický UV filtr. Nejběžněji je tedy zastoupený právě v opalovacích krémech, či balzámech na rty. Přesto, že oxybenzone chrání pokožku před spálením tím, že filtruje některé složky UV záření, proniká do ní a může se tak stát potenciálně karcinogenní. V kombinaci se slunečním zářením může také vyvolat alergické kožní vyrážky (jedná se o silný alergen), může způsobit i hormonální změny nebo narušit endokrinní systém. Dle EU však nepředstavuje používání oxybenzonu jako filtru UV záření riziko pro lidské zdraví (s výjimkou jeho alergenního potenciálu) při koncentraci 6% v přípravcích na ochranu proti slunečnímu záření a 0,5% ve všech ostatních typech kosmetických přípravků. Nové nařízení Komise EU tedy upravuje používání nejvyšší koncentrace oxybenzonu ze současných 10% na maximálně 6% v připravcích na ochranu proti slunečnímu záření.
  • Ecamsule (Mexoryl SX): syntetické činidlo proti slunečnímu záření, které vyvinula a patentovala společnost L’Oreal. Jedná se o novější typ chemického filtru, oproti oxybenzonu, absorbuje UV záření a transformuje ho na méně škodlivou formu energie. Má široký rozsah ochrany, chrání před UVA-1 i UVA-2. Mexoryl je derivát benzyliden-kafru, z nichž mnohé jsou známé svou vynikající fotostabilitou což znamená, že při vystavení slunečnímu světlu se nerozkládá příliš rychle. V podstatě nabízí stejnou ochranu UVA jako oxid zinečnatý, ale je příjemnější. Musí však být použit v kombinaci s jinými UVB filtry. Ecamsule byl schválen pro použití v USA od roku 2006, ale pouze ve specifické koncentraci a pouze v několika výrobcích vyráběných společností L’Oreal. Uvádí se, že Mexoryl SX je zhruba 3,8 až 5,1 krát účinnější než běžně používaný avobenzone. Nicméně studie a popř. zkoušky na to, zda může Ecamsule působit jako karcinogen jsou v tuto chvíli nedostatečné a je to předmětem dalšího testování.
  • Octocrylene: další z kategorie chemických UV filtrů především v produktech sluneční ochrany. Octocrylen sám na povrchu kůže rozkládá UV záření čímž ji chrání, ale zároveň pokud má v produktech vyšší koncentraci, může ji i dráždit. Octocrylene je jedna z přísad, které se vstřebávají do kůže a některé studie ukázaly, že může podporovat tvorbu potenciálně škodlivých volných radikálů při vystavení pokožky světlu. Vzhledem k tomu, že volné radikály mohou poškodit DNA, existuje obava, že tato složka mohla přispět ke zvýšenému výskytu melanomu u uživatelů opalovacích krémů ve srovnání s ostatními uživateli. Toto je zároveň také předmětem dalšího zkoumání.

Ač to tak zrovna v tuto chvíli nevypadá, blíží se čas slunečných dní a je třeba dbát na důslednou ochranu naší pokožky. Přesto, že stoprocentní ochrana před slunečními paprsky neexistuje, přesto existují účinné způsoby, jak se před sluncem chránit. Jak na to?

Jak vlastně fungují opalovací krémy?

Je pravda, že vybrat si ten správný přípravek na opalování není tak úplně jednoduché. Aktivní přísady použité v opalovacích prostředcích můžeme rozdělit na dvě skupiny:

  1. Chemické filtry UV – absorbují UV záření tak, že se nejprve musejí vstřebat do kůže.
  2. Minerální UV filtry, nanočástice – ty UV záření rozptylují a odrážejí, tento účinek mají například oxidy zinku, železa nebo titanu. Pro svoje působení jsou velmi vhodné pro děti. Nicméně, přípravky s oxidy titanu, železa nebo zinku mají nevýhodu v tom, že na povrchu našeho těla zanechají bílý povlak, v čemž spočívá jejich estetická nevýhoda. Právě proto si lidé oblíbili převážně krémy s chemickými flitry, které tento povlak nezanechávají.

Chemické filtry však byly původně vytvořeny proto, aby měli lidé intenzivní ochranu před sluncem hlavně na dovolené. V souvislosti se zvětšující se ozonovou dírou a nutností chránit se před sluncem už nejen na dovolené jsou pak lidé vyzýváni k tomu, aby se mazali krémy častěji než po dvou hodinách a také na velké ploše svého těla. Což znamená, že do našeho těla absorbujeme velké množství potenciálně škodlivých, chemických látek.

Sponzorováno

V roce 2008 analyzovala americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí vzorky moči odebrané ve vládní studii a nalezly oxybenzone v 97% vzorků. Od té doby studie ukázaly potenciální vazbu mezi oxybenzonem a nižšími hladinami testosteronu u dospívajících chlapců, hormonálními změnami u mužů a kratšími těhotenstvími a narušenými porodními váhami u dětí.

Ze všech přísad na ochranu proti slunečnímu záření je známo, že oxybenzone je nejčastější příčinou kontaktních alergií; 10letá studie zjistila, že 70% lidí mělo pozitivní test.

Švýcarská studie zjistila, že oxybenzone nebo jedna ze čtyř dalších chemických látek proti slunečnímu záření se našla také v 85% vzorků mateřského mléka. To vyvolává obavy, že novorozenci mohou být také vystaveni působení těchto látek.

Co na to příroda?

Tichomořský stát Palau definitivně zakáže od roku 2020 opalovací krémy obsahující oxybenzon, parabeny a oktokrylen, protože tyto složky způsobují bělení korálů a jsou velice nebezpečné pro mořské ekosystémy. Existují vědecké důkazy dokládající, že chemikálie obsažené ve většině krémů na opalování jsou pro korály jedovaté, a to i v malém množství. Americký stát Havaj oznámil, že kvůli ochraně korálových útesů zakáže používat krémy na opalování letos v květnu (2019), zákon však vstoupí v platnost až v roce 2021.

Účinná ochrana

Evropská unie většinou nahradila oxybenzon ve svých opalovacích přípravcích novými, ochranějšími látkami, které blokují více nebezpečných UVB a UVA paprsků. Ale tyto novější produkty prozatím neprošly bezpečnostními testy potřebnými pro schválení FDA v USA. Takže oxybenzon stále zůstává mezi látkami, které se používají.

Skupina vědců a dermatologů z USA, Environmental Working Group (EWG), provedla sérii testování a studií ochranných prostředků proti UV záření. Dospěli k názoru, že opalovací prostředky založené na bázi minerálních látek a nanočástic mohou být zdravější, protože jsou stabilnější vůči UV záření, delšímu pobytu na slunci a vyšší teplotě a méně pronikají kožní bariérou (snižují riziko alergií).

Také poskytují dobrou UVA ochranu, která je v mnoha jiných přípravcích nedostatečná nebo naprosto chybí. Další předností je, že neobsahují chemikálie jako oxybenzone.

Novější chemické filtry proti UVA však nabízejí výbornou ochranu bez obav alergických reakcí či jiného negativního vlivu na zdraví.

Chraňte se před sluncem

Tak jako ve všem, je třeba najít zdravou míru i v přístupu k opalování. Je třeba uvědomit si, že sice chemické filtry vstupují do organismu, ale při testování, které proběhlo na vybraných účastnících, byl opalovací krém používán v maximální možné míře na maximální ploše. Což, ruku na srdce, málokdo z nás se pečlivě maže krémem častěji než jednou za dvě hodiny.

I tak je ale třeba dbát na výběr správného opalovacího krému a ten by měl splňovat následující kritéria:

  • Pro děti zvolte raději opalovací krém založený na účinku minerálních látek – oxidech titanu, železa nebo zinku.
  • Zjistěte, jaký jste fototyp, to je důležité při výběru správné ochrany.
  • Ujistěte se, že přípravek poskytuje ochranu min. SPF 15 a více.
  • Je nezbytné, aby přípravek obsahoval rovněž ochranu před UVA!
  • Navštivte stránky EWG´S Skin Deep kde najdete mnoho informací ohledně testování slunečních přípravků, výzkumů a nových poznatků
  • Nevybírejte přípravky na bázi spreje a pudrů, a to i když obsahují minerální částice, je tu riziko vdechnutí.
  • Nepoužívejte sluneční přípravky v případě, že je máte doma více než 3 roky.

I když už jsme zmínili, že neexistuje stoprocentně účinná ochrana před UV zářením, existují možnosti, jak ji alespoň částečně zmírnit a to dokonce i vlivem správné stravy. Především strava bohatá na antioxidanty je velmi důležitá v procesu regenerace pokožky a obnovy poškozených tkání. Antioxidanty totiž neutralizují volné radikály v pokožce.

Tip: Věděli jste, že důležitou potravinou je také kakao? Právě pro svůj obsah flavonoidů, které poskytují ochranu buněk proti poškození UV zářením. Kouskem kvalitní hořké čokolády s vysokým procentem kakaa si tedy můžete i prospět.

Důležitá je pak strava s obsahem Omega-3 mastných kyselin – tyto zdravé tuky mohou chránit před poškozením UV záření a pomáhají v prevenci rakoviny kůže. Vitamin C a další antioxidanty mají rovněž velmi příznivé účinky – různé výzkumy potvrdily, že lidé, kteří jedí dostatek přirozených antioxindatů, tj. v ovoci a zelenině, mají méně vrásek na pokožce.

Důležitá je však i péče o pokožku po slunění – hydratující krémy jsou pro regeneraci naší pokožky velmi důležité.

A v neposlední řadě je třeba myslet i na „mechanickou ochranu“, určitě nezapomínejte na pokrývku hlavy hlavně u dětí a ideálně si opalování odpusťte v pravé poledne, ideálně vynechejte opalování mezi 11 – 15h. Ačkoliv to záleží zejména na odstínu vaší pokožky, celková doba, kterou strávíte na slunci, by denně neměla přesáhnout 4 hodiny. To však neznamená, že se s prvními paprsky položíte na deku a budete na ní celou dobu, ideální a zdravé pro pokožku je pobyt na slunci postupně dávkovat a dělat malé přestávky.

Chránit, ale nepřehánět

Přesto, že nás neustále média, i lékaři varují před sluncem, bez něj to tak úplně nejde. Ultrafialové záření zcela nepochybně zvyšuje riziko onemocnění zhoubným melanonem. Epidemiologové však také spočítali, že na nedostatek slunečního záření doplatí životem např. v USA čtyřikrát více lidí než na melanom. Ultrafialové záření nezbytně potřebujeme k tvorbě vitaminu D a ten brání například vzniku i růstu nádorů střeva a prostaty.

Přibývá také více onemocnění křivice, protože kojící matky se vyhýbají slunci. U starších lidí je pak stále častější osteoporóza a s ní související zlomeniny kostí. Paradoxně i ve slunné Austrálii už vyčleňují rizikové skupiny obyvatel s nedostatkem slunce. Jsou to hlavně staří lidé, lidé tmavé pleti, děti, které si nehrají venku, a lidé zahalující se z náboženských důvodů.

Sponzorováno

Měli bychom tedy pečlivě vážit, zda se budeme slunci vyhýbat a zda se vyplatí chránit se před sluncem opalovacími krémy. Jako už ve všem, i zde je dobré najít zlatou střední cestu.

Co si dále o opalovacích krémech přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva