Sponzorováno

Po střevní (žaludeční) chřipce si dejte aloe vera gel – proč? 4.8/5 (20)

  • Virová gastroenteritida je vysoce nakažlivá střevní infekce běžně známá jako žaludeční chřipka. Mezi příznaky patří vodnatý průjem, žaludeční křeče a zvracení.
  • Žaludeční chřipka je způsobena různými viry a často se vyvíjí po kontaktu s infikovanou osobou nebo po konzumaci kontaminovaného jídla nebo vody. Méně často může být žaludeční chřipka způsobena bakteriemi.
  • Ačkoli žaludeční chřipka může být neuvěřitelně nepříjemná, většina lidí se uzdraví během několika dní bez dalších komplikací.
  • Neexistuje žádná specifická léčba žaludeční chřipky a infekce může být obvykle ponechána, aby pokračovala. Domácí léčba však může příznaky zlepšit a doporučuje se každému, kdo si myslí, že je nemocný.

Střevní chřipka může být hodně nepříjemná

Střevní chřipka může být hodně nepříjemná

Stručně si řekněme, jaký je význam střev a co se ve střevech odehrává.

Jaký je vlastně význam tlustého střeva?

Trávenina dále postupuje do tlustého střeva, jehož hlavními částmi jsou tračník vzestupný, příčný a sestupný končící konečníkem. Celková délka tlustého střeva je přibližně 1,5 m při průměru kolem 5 cm. I když se může délka střeva zdát malá, jeho vnitřní plocha dosahuje až 210 m2, což je zhruba plocha čtverce 14 x 14 m! Je to dáno drobnými, jen několik mm vysokými vychlípeninami neboli klky, na kterých probíhá hlavní trávení a vstřebávání živin a tekutin do organismu.

Ačkoli toto onemocnění nemá žádnou spojitost s chřipkou, bývá označováno také jako žaludeční chřipka a střevní chřipka.

Střevní chřipka a nepříjemné střevní potíže

Mezi nepříjemná onemocnění našeho trávicího ústrojí patří tzv. střevní chřipka, odborně gastroenteritida, postihující především střeva. Jedná se o akutní zánět žaludku a střev způsobený virózou nebo bakteriální nákazou. S klasickou chřipkou nemá společné původce ani stejné viry, ale jen podobné příznaky.

Jaké jsou vlastně příčiny střevní chřipky?

Hlavními příčinami bývá nákaza bakteriemi nebo viróza, které vyvolají střevní a/nebo žaludeční infekci. Existují různé zdroje nákazy. Dojde-li k požití zkaženého jídla, přítomné toxiny podráždí střevní a žaludeční sliznici. Inkubační doba střevní chřipky se pohybuje v řádu desítek hodin až několika dnů.

Příčiny střevní chřipky může představovat třeba pití kontaminovaných nápojů. Nikdy proto nepijte ze stejné láhve ani sklenice po cizím člověku. Vyvarujte se také pití starých, déle stojících nápojů a hlavně znečištěné vody.

Původce střevní chřipky se dokáže šířit vzduchem, stejně jako ostatní viry a bakterie. Dodržujte hygienická pravidla. Nikdy nejezte neumytou zeleninu a ovoce ani se nedotýkejte potravin nemytýma rukama. Po použití toalety si vždy důkladně umyjte ruce, protože střevní chřipku může vyvolat i kontakt s výkaly. A to jistě nechcete.

Příznaky střevní chřipky – jak se projevuje?

Počáteční fáze začínají zimnicí, horečkou a nevolností, které přecházejí do zvracení, průjmu a silných bolestí. Je to hrozné a prakticky neexistuje lék. Žaludeční chřipka musí prostě proběhnout – níže uvedené léky mohou poskytnout úlevu od nejobtížnějších příznaků a pomoci vám vrátit se na nohy, jakmile ustoupí nejtěžší fáze střevní chřipky.

Nejsilnější příznaky se celkem logicky projevují jako velmi nepříjemné střevní potíže, zvracení a běžné příznaky chřipky. Střevní chřipka nastupuje náhle a trvá zhruba týden nebo i méně. Hodně záleží na konkrétním původci, individuálním stavu postiženého organismu a způsobu léčby.

Sponzorováno

  • Průjmové příznaky. Několikrát denně opakovaná řidší stolice, někdy i velmi úporný průjem (běhavka, opravdu velmi intenzivní a vůlí nepotlačitelné nutkání).
  • Zvracení. U většiny lidí se během střevní chřipky objevují jen průjmy. Avšak oslabení jedinci a malé děti často trpí žaludeční nevolností (nauzea) a opakovaným zvracením. Kombinace průjmu a zvracení spolupůsobí v synergii, s rizikem velmi nebezpečné dehydratace organismu.
  • Zvýšení teploty a horečka. U střevní chřipky je běžná zvýšená teplota nebo horečka, podobně jako u jiných chřipek.
  • Malátnost a únava. Jsou to první příznaky střevní chřipky, které se projevují ještě před samotným propuknutím nemoci. Cítíme se oslabení, unavení a malátní, máme nepříjemné pocity v ústech a začínáme tušit, že se v našem těle děje něco špatného.
  • Přidá se i bolest břicha, kloubů a svalů. Při běžné chřipce nás bolívají svaly a klouby. Připadáme si doslova jako „přejetí parním válcem“. U střevní chřipky se k tomu přidává bolest žaludku, břicha, protože původce nákazy má hlavní sídlo ve střevech.

Léčba střevní chřipky – jídelníček a dieta

Při bakteriální nákaze se předepisuje střevní desinficiens (Endiaron, živočišné uhlí) nebo i antibiotika. Jedná-li se o virovou nákazu, nemá užívání dezinfekčních léků význam. Vždy se ale musí držet poměrně přísná dieta. V celém průběhu léčby je nezbytně nutné dodržovat správný pitný režim. Často popíjíte malá množství tekutin (kvůli zvracení).

A co se dá dále v rámci léčbě dělat?

Pijte opravdu hodně tekutin

Tekutiny jsou kriticky důležité, protože ztrácíte důležité tělesné tekutiny pocením, zvracením a průjmem. Pokud máte potíže se zadržováním tekutin, zkuste pravidelně popíjet malé doušky nebo žvýkat kousky ledu. Nejlepší tekutiny k pití jsou:

  • čiré kapaliny, jako je voda a vývar
  • volně prodejné přípravky
  • sportovní nápoje, které mohou pomoci při výměně elektrolytů (toto by mělo být vyhrazeno pro starší děti a dospělé)
  • některé čaje, jako je zázvorový a mátový, které vám mohou pomoci uklidnit žaludek a zmírnit nevolnost (vyvarujte se čajů s vysokým obsahem kofeinu)

Co nepít? Určitě ne kofeinové nápoje jako káva, silný černý čaj a čokoláda, které mohou ovlivnit váš spánek v době, kdy je zásadní dostatek odpočinku, pak také nepijte alkohol, který působí jako diuretikum.

Colostrum

Velmi účinným pomocníkem při léčbě střevní chřipky je Colostrum. Opravdu je možná léčba průjmu vyvolaného parazitem Cryptosporidium při syndromu snížené imunity. Důležitá je kvalita Colostra a garantovaný obsah účinných látek (imunoglobuliny, enzymy a růstové faktory).

Probiotika

Naše tělo samo neumí obnovovat prospěšné bakterie ve střevech a střevní sliznice tak zůstává ve zvýšené míře osazena právě škodlivými kmeny bakterií. Proto je víc než vhodné užívat kvalitní probiotika (více než 10 kmenů bakterií), která obnoví potřebnou střevní mikroflóru.

Pití Aloe Vera gelu

Po odeznění průjmů a zvracení doporučujeme pravidelně během tří měsíců pít Aloe Vera gel (1 ml na 1 kg váhy denně, rozdělit do 2 až 3 dávek). Proč? Protože dokáže účinně pročistit střeva, detoxikovat celé naše tělo a příznivě ovlivňovat náš imunitní systém. Navíc obsahuje mucinózní polysacharidy schopné doslova zalepit mikroperforace střevní stěny, což bývají zárodky zánětlivých ložisek nebo skutečných perforací.

A co dále? Myslete na opravu hodně odpočinku, vaše tělo to potřebuje. Jak střevní chřipku léčíte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o chřipce?

VIDEO: Jak si pomoci při střevní chřipce

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva