Sponzorováno

Aloe Vera na vlasy – jaké má účinky? Jak a proč ji na vlasy použít? 4.83/5 (12)

 • Jedna z nejstarších písemných zmínek o léčivých účincích aloe vera pochází z roku 2100 před Kristem.
 • Mnohostranné možnosti použití rostlinky aloe vera lze částečně vysvětlit jejím složením. Obsahuje 75 účinných látek, včetně vitamínů A, C, E, B12 a cholinu.
 • Některé živiny mají výrazný vliv na kvalitu vlasů - jak je známo nutriční nedostatky mohou vést ke ztrátě vlasů.
 • Vtírání aloe vera do pokožky hlavy a vlasů a ponechání jí k proniknutí do vlasových folikulů může regenerovat a zlepšit poškozené, suché vlasy.
 • Výzkum naznačuje pozitivní korelaci mezi užíváním aloe vera a zdravím vlasů, ale nebyla učiněna žádná pevná vědecká souvislost.

Aloe vera může být prospěšná pro zdraví pokožky hlavy a vlasů a může být aplikována lokálně.

Aloe vera může být prospěšná pro zdraví pokožky hlavy a vlasů a může být aplikována lokálně.

Aloe vera je rostlina, která roste v tropických a subtropických oblastech světa. Lidé tuto rostlinu oceňují pro její dekorativní použití, ale hlavně pro její léčivé vlastnosti. Lidé si Aloe Vera už po tisíciletí cení pro její četné léčivé a regenerační vlastnosti.

Aloe Vera se nejčastěji používá pro zdraví, krásu a regeneraci pokožky (třeba na popáleniny). Existuje však i mnoho zastánců pro používání aloe vera pro zdraví vlasů. Zastánci poukazují na její obsah vitamínů, minerálů a dalších složek spojených s růstem vlasů. Říká se, že tyto vlastnosti jsou známkami schopnosti Aloe Vera podporovat zdravé a bohaté vlasy.

Souvislost mezi vlastnostmi aloe vera a vitalitou vlasů nebyla však dosud vědeckými výzkumy prokázána.

V tomto článku prozkoumáme toto téma více a podíváme se na další výhody aloe vera pro vlasy a pro pokožku hlavy.

Funguje Aloe Vera na růst vlasů?

Obecně se udává, že průměrná rychlost růstu vlasů je asi 1 centimetr za měsíc. Nebylo vědecky prokázáno, že by šampony a další vlasové produkty měly významný vliv na tuto míru, která je primárně určena genetikou a zdravím jednotlivce.

Předpokládá se, že aloe vera na vlasy funguje především díky tomu, co obsahuje, což jsou tyto živiny:

 • vitamíny
 • esenciální aminokyseliny
 • minerály, jako je měď a zinek, které jsou důležité pro růst vlasů
 • rostlinné látky
 • mastné kyseliny

Aloe vera také znamená velký byznys. V roce 2004 byly kosmetické, potravinářské a farmaceutické výrobky obsahující aloe vera průmyslovým odvětvím v hodnotě 110 miliard dolarů ročně.

Aloe vera je přírodní produkt a nese jen málo rizik, takže ji lidé mohou bezpečně vyzkoušet i přes nedostatek vědeckého konsenzu.

Prokázané výhody aloe vera

Výzkum analyzující léčivé vlastnosti aloe vera potvrdil následující výsledky:

 • potenciální spojení mezi aloe vera a lepším hojením popálenin
 • aloe vera může fungovat jako projímadlo, ale jeho bezpečnost nebyla dlouhodobě testována
 • povzbuzení v užitečnosti aloe vera při léčbě cukrovky

Lidé používali aloe vera po staletí k řešení mnoha zdravotních problémů, ale ačkoli jsou tyto léky dobře zavedené v lidové moudrosti a alternativní „zdravokultuře“, většina tvrzení nebyla podrobena vědecké kontrole a studiu.

Prokázané výhody Aloe vera při péči o vlasy

Použití aloe vera při léčbě seboroické dermatitidy je jedním z jejích proklamovaných přínosů pro péči o vlasy, který byl studován.

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které způsobuje růžovočervenou vyrážku a žlutobílé šupiny na povrchu kůže, které mohou být také oteklé a mastné. Seboroická dermatitida se často vyvíjí na obličeji a pokožce hlavy. Když se u kojenců rozvine seboroická dermatitida na pokožce hlavy, nazývá se to kolébková čepička.

Jedna studie zjistila, že léčba aloe vera vedla k významnému snížení svědění, šupinatosti a velikosti oblasti postižené seboroickou dermatititou. Vzhledem k tomu, že seboroická dermatitida může v některých případech vést k dočasné ztrátě vlasů, jedná se o věc, kterou se vyplatí zkusit.

Existují také spekulace, že jelikož aloe vera přispívá ke zdravé pokožce hlavy, která je důležitá pro zdravý růst vlasů, podporuje to argumenty o účinnosti aloe vera v péči o vlasy.

Sponzorováno

Vědci předpokládají, že výhody aloe vera pro vlasy mohou být způsobeny, alespoň částečně, její schopností stimulovat krevní oběh a zlepšit dodávku kyslíku a výživy do vlasových folikulů.

Jsou zde nějaká rizika?

Zevní užití aloe vera obvykle nemá nežádoucí vedlejší účinky. Byly však hlášeny následující případy (jednotky případů):

 • alergické reakce, zejména u těch, kteří jsou alergičtí na česnek, cibuli a tulipány
 • kontaktní dermatitida nebo kožní vyrážka, která se rozvine po aplikaci aloe vera na kůži
 • fototoxicita neboli podráždění kůže podobné silnému spálení sluncem

Průjem, zvracení, nerovnováha elektrolytů, kolika a problémy s ledvinami byly spojeny s perorálním (vnitřním) užíváním aloe vera. Akutní případy některých z těchto problémů, i když vzácně, byly hlášeny.

Jak Aloe Vera nanášet do vlasů?

Jedinci, kteří se zajímají o aloe vera pro péči o vlasy, si mohou vybrat ze široké škály způsobů aplikace, od domácí výroby až po sériově vyráběné produkty.

Někteří lidé si rádi nanášejí čerstvý gel z aloe vera přímo na pokožku hlavy. Dělají to takto:

 1. uřízněte list z živé rostliny aloe vera
 2. lžící sbírejte gel (někteří ho rádi smíchají s kokosovým nebo olivovým olejem)
 3. vetřete gel nebo směs přímo do pokožky hlavy a nechte hodinu působit
 4. k mytí vlasů a pokožky hlavy použijte velmi jemný šampon
 5. tento proces opakujte 2-3x týdně podle potřeby
 6. Aloe Vera se dá pěkně vydlabat lžičkou

  Aloe Vera se dá pěkně vydlabat lžičkou

  Vzhledem k tomu, že někteří lidé jsou citliví na aloe vera, je nejlepší postupovat obezřetně a před aplikací na vlasovou pokožku zkusit nejprve natřít malé množství gelu na zápěstí, abyste zjistili, zda nedochází k reakci (zčervenání pokožky a podobně).

  Vlasové masky jsou také oblíbeným způsobem použití aloe vera pro péči o vlasy. V tomto přístupu je aloe vera smíchána s jedním z následujících:

  Směs se poté vmasíruje do pokožky hlavy a vlasů, nasadí se sprchová čepice a směs se nechá působit 15 minut až 1 hodinu, poté se opláchne jemným šamponem.

  Je také možné koupit aloe vera v některých komerčních produktech. Vybírejte dle složení.

  Jaké jsou různé formy aloe vera?

  Aloe vera je široce dostupné ke koupi v mnoha podobách.

  Nejlepší formou aloe vera pro použití na vlasy je surový gel z rostliny. Tento gel si můžete koupit téměř v každé lékárně nebo jej nabírat z čerstvých listů živé rostliny, pokud nějakou máte. Gel je čiré barvy a mírně vodnatý.

  Zatímco jednotlivci někdy odřezávají listy rostlin a aplikují čerstvý gel přímo, lze jej také zakoupit v mnoha různých formách. Patří mezi ně olej z aloe vera a gel z aloe vera nebo se dá koupit v pilulkách, šamponech, pleťových vodách, krémech a sprejích.

  Výběr je na vás. Vybírejte chytře a podle složení.

  K definitivnímu prokázání výhod gelu z aloe vera na vlasy je zapotřebí více klinických důkazů a studie probíhají. Ale pokud chcete, aby vaše vlasy vypadaly co nejlépe, zkuste vyzkoušet gel z aloe vera jako součást vaší rutiny péče o vlasy.

  Sponzorováno

  Máte s použitím gelu z aloe vera nějaké zkušenosti? Budu ráda, pokud mi napíšete do komentářů pod článkem.

  A dále si o Aloe vera přečtěte

  Zdroj článku a studie

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva